جشن شصت سالگی مازاراتی برای مدلی که به سفارش محمدرضاشاه ساخته شد

 مازراتی ۵۰۰۰ جی‌تی با سفارش محمدرضا پهلوی ساخته شد شاه پارس
بی بی سی :مازراتی این ماه شصت ساله شدن یکی از مهم‌ترین مدل‌هایش را جشن می‌گیرد که به سفارش محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران ساخته شد.
 
در اواخر دهه پنجاه میلادی،‌ مازراتی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کرد، یک کوپه اسپرت به نام ۳۵۰۰ جی‌تی به بازار عرضه کرد. این ماشین نه تنها کارخانه ایتالیایی را از تعطیلی نجات داد، بلکه با به چالش کشیدن ماشین‌های اسپرت مشهور زمان خود، نظیر فراری ۲۵۰ جی‌تی، نظر ثروتمندان و کلکسیونرهای جهان را به مازراتی جلب کرد.
 
شاه سابق ایران اواخر سال ۱۹۵۸ مدل جدید مازراتی را سوار شد و آن را پسندید. او اما از کارخانه خواست به جای موتور شش سیلندر، ماشین او را با موتور قوی‌تر هشت سیلندر بسازد.
 
مازراتی برای این کار ناگزیر شد طراحی ماشین را کاملا تغییر دهد و در نتیجه ماشین جدیدی ساخته شد که کارخانه آن را ۵۰۰۰ جی‌تی نامید.
 
اتاق مازراتی ۵۰۰۰ جی‌تی با همکاری کارخانه کاروزریا تورینگ ساخته شد و در نوامبر سال ۱۹۵۹ با نام "شاه پارس" در نمایشگاه خودروی تورین رونمایی شد.
باقیمانده یک دستگاه مازراتی ۵۰۰۰ جی‌تی بیش از ۵۰۰ هزار دلار در حراجی فروخته شد از شاه پارس تنها سه دستگاه ساخته شد. مازراتی سال بعد ۵۰۰۰ جی‌تی را با تغییراتی در نمایشگاه ژنو نمایش داد و سفارش‌های بیشتری دریافت کرد.
 
به جز شاه ایران، کریم آقا خان، امام شیعیان اسماعیلی و جیانی آنیلی، مدیر وقت فیات، از جمله خریداران مشهور این ماشین بودند. تنها ۳۴ دستگاه از این ماشین با همکاری خودروسازان ایتالیایی نظیر گیا، پینین‌فارینا و برتونه ساخته شد.
 
۵۰۰۰ جی‌تی همچنان یکی از باارزش‌ترین ماشین‌های کلکسیونی جهان است. تابستان امسال یک دستگاه از این ماشین که بیش از پنجاه سال در انبار مانده بود در حراجی موسسه آر ام سادبیز به قیمت ۵۳۳ هزار دلار فروخته شد.
 
کاروزریا تورینگ سال گذشته به مناسبت شصت سالگی "شاه پارس" نمونه‌ای مدرن از این ماشین را براساس مازراتی گرن‌توریزمو ساخت.
+23
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.