ازگیل ژاپنی ، میوه ای عجیب و غریب

پیام سلامت : ازگیل ژاپنی (Eriobotrya japonica) درختی است که بومی چین محسوب شده و به خاطر میوه شیرینش دارای ارزش زیادی است. این درخت میوه های کوچک و گردی دارد که به صورت خوشه‌ای رشد می کنند. رنگ آنها بسته به نوع درخت می تواند از زرد تا قرمز مایل به نارنجی متفاوت باشد.
 
میوه، دانه ها و برگ های درخت ازگیل ژاپنی با ترکیبات گیاهی قدرتمندی غنی شده اند و هزاران سال است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که میوه های این درخت می توانند انواع مختلفی از مزایا از جمله محافظت از بدن در برابر برخی از بیماری ها را به همراه داشته باشند.
 
در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت با معرفی خواص ازگیل ژاپنی شما را شگفت زده خواهیم کرد.
خواص ازگیل ژاپنی
ازگیل ژاپنی سرشار از مواد مغذی است ازگیل ژاپنی میوه ای کم کالری است که ویتامین ها و مواد معدنی زیادی را در اختیار شما قرار می دهد و بسیار مغذی است. یک فنجان (۱۴۹ گرم) ازگیل خرد شده حاوی ارزش غذایی زیر است:
 
 •     کالری: ۷۰
 •     کربوهیدرات: ۱۸ گرم
 •     پروتئین: ۱ گرم
 •     فیبر: ۳ گرم
 •     ویتامین A: حدود ۴۶٪ از نیاز روزانه بدن
 •     ویتامین B6: حدود ۷٪ از نیاز روزانه بدن
 •     فولات (ویتامین B9): حدود ۵٪ از نیاز روزانه بدن
 •     منیزیم: حدود ۵٪ از نیاز روزانه بدن
 •     پتاسیم: حدود ۱۱٪ از نیاز روزانه بدن
 •     منگنز: حدود ۱۱٪ از نیاز روزانه بدن
 
این میوه به ویژه غنی از آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی است و به همین دلیل از آسیب سلولی جلوگیری می کند و ممکن است در برابر بیماری های مختلف از بدن محافظت کند. کاروتنوئیدها همچنین ماده پیش نیازی برای ساخت ویتامین A محسوب می شوند. همانطور که می دانید این ویتامین برای قدرت بینایی، عملکرد سیستم ایمنی بدن و رشد سلولی ضروری است.
 
علاوه بر این ازگیل ژاپنی دارای فولات و ویتامین B6 می باشد که برای تولید انرژی و تشکیل سلول های خونی بسیار مهم هستند. این میوه منیزیم و پتاسیم نیز دارد. پتاسیم برای عملکرد اعصاب و عضلات و منگنز نیز برای سلامت استخوان و سوخت و ساز بدن کاربرد دارند.
 
ازگیل ژاپنی حاوی مقدار کمی از مواد مغذی زیر نیز می باشد:
 
 •     ویتامین C
 •     تیامین (ویتامین B1)
 •     ریبوفلاوین (ویتامین B2)
 •     مس
 •     آهن
 •     کلسیم
 •     فسفر
 با ترکیبات گیاهی غنی شده است
 ترکیبات گیاهی موجود در ازگیل ژاپنی از چندین طریق به بهبود سلامت بدن کمک می کنند. به عنوان مثال این میوه منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی، از جمله بتا کاروتن است. یادتان نرود که هر چه رنگ میوه تیره تر، قرمزتر یا نارنجی تر باشد کاروتنوئیدهای بیشتری را وارد بدن می کند.
 
تحقیقات نشان داده اند که کاروتنوئیدها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و محافظت از بدن در برابر بیماری های قلبی و چشم می شوند. به طور خاص رعایت رژیم های غذایی سرشار از بتاکاروتن با کاهش خطر ابتلا به سرطان های خاص از جمله سرطان روده بزرگ و ریه ارتباط دارند.
 
بررسی ۷ مطالعه نیز نشان داد که مصرف زیاد بتا کاروتن، در مقایسه با مصرف کم بتاکاروتن، با کاهش قابل توجهی خطر مرگ ارتباط دارد.
 
از این گذشته این میوه سرشار از ترکیبات فنولیک است که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد التهابی هستند و ممکن است به محافظت از بدن در برابر چندین بیماری از جمله دیابت و بیماری های قلبی کمک کنند.
ممکن است سلامت قلب را ارتقا بخشد
مصرف این میوه به دلیل غلظت ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها ممکن است سلامت قلب را بهبود دهد. به عنوان مثال پتاسیم و منیزیم موجود در ازگیل ژاپنی برای تنظیم فشار خون و عملکرد مناسب شریان ها ضروری هستند.
 
کاروتنوئیدها و ترکیبات فنلی موجود در این میوه نیز ممکن است با کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب سلولی، از بدن در برابر ابتلا به بیماری های قلبی محافظت کنند. کاروتنوئیدها دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قدرتمندی هستند که به جلوگیری از ایجاد پلاک در شریان ها کمک می کنند. همانطور که می دانید گرفتگی شریان ها اصلی ترین علت ایجاد بیماری های قلبی و مرگ ناشی از این بیماری ها است.
 
در حقیقت مطالعات نشان داده اند افرادی که غذاهای غنی از کاروتنوئید مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که کمتر از این غذاها استفاده می کنند؛ با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مواجه هستند.
ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد
برخی تحقیقات حاکی از آن هستند که عصاره پوست، برگ ها و دانه های ازگیل ژاپنی دارای خاصیت ضد سرطان هستند. به عنوان مثال یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره حاصل از پوست میوه ازگیل ژاپنی به طور قابل توجهی رشد و گسترش سلول های سرطانی مثانه در بدن انسان را مهار می کند.
 
علاوه بر این مواد موجود در پوست و گوشت این میوه، از جمله کاروتنوئیدها و ترکیبات فنلی، دارای خواص ضد سرطان هستند. بتا کاروتن اثرات ضد سرطانی خود را هم در تحقیقات آزمایشگاهی و هم در تحقیقات حیوانی به نمایش گذاشته است. در حالی که اسید کلروژنیک که یک ترکیب فنولیک محسوب می شود؛ در مطالعات متعدد آزمایشگاهی، خاصیت خود در سرکوب تومور را نشان داده است.
 
علاوه بر این تحقیقات انسانی نشان داده اند که رژیم های غذایی سرشار از میوه، از بدن در برابر سرطان به خوبی محافظت می کنند. با این وجود به مطالعات بیشتری در مورد خاصیت ضد سرطانی این میوه نیاز داریم.
ممکن است سلامت سیستم متابولیک را بهبود بخشد
مصرف این میوه ممکن است با کاهش میزان تری گلیسیریدها، قند خون و انسولین، سلامت سیستم متابولیک را در بدن بهبود بخشد. همانطور که می دانید انسولین هورمونی است که به انتقال قند از خون به سلول ها کمک می کند. سلول ها از این ماده به عنوان انرژی استفاده می کنند.
 
بخش های مختلفی از درخت ازگیل ژاپنی، از جمله برگ و دانه های آن مدت هاست که در طب سنتی چین برای درمان بیماری های متابولیکی مانند قند خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
 
در یک مطالعه ۴ هفته ای موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می شدند اما ازگیل ژاپنی استفاده می کردند نسبت به موش هایی که همان رژیم را داشتند اما ازگیل ژاپنی نمی خوردند؛ قند خون، تری گلیسیرید و انسولین کمتری داشتند.
 
سایر مطالعات انجام شده روی جوندگان نشان می دهند که عصاره برگ و دانه های این درخت ممکن است قند خون را کاهش دهد. با این حال انجام مطالعات انسانی بیشتر لازم است.
ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد
التهاب مزمن با بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، بیماری های مغزی و دیابت ارتباط دارد. برخی از تحقیقات نشان داده اند که ازگیل ژاپنی خاصیت ضد التهابی قدرتمندی دارند.
 
در یک تحقیق آزمایشگاهی، مصرف آب ازگیل ژاپنی به میزان قابل توجهی سطح پروتئین ضد التهابی به نام اینترلوکین ۱۰ (IL-10) را افزایش و سطح پروتئین های التهابی مانند اینترلوکین ۶ (IL-6) و فاکتور نکروز تومور آلفا ( TNF-α) را افزایش داد.
 
علاوه بر این یک مطالعه که روی جوندگان انجام شد نشان داد که مصرف مکمل عصاره میوه ازگیل ژاپنی باعث کاهش التهاب کلی ناشی از رژیم غذایی حاوی قند زیاد می شود و میزان اندوتوکسین ها (نوعی ماده التهابی در کبد است) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
 
این اثرات ضد التهابی قوی به احتمال زیاد ناشی از حضور طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی در این میوه هستند. با این وجود برای اثبات این خاصیت به تحقیقات انسانی بیشتری نیاز داریم.
این میوه یک ماده غذایی همه کاره است
درخت این میوه در محیط های نیمه گرمسیری رشد می کند. بنابراین شما می توانید ازگیل ژاپنی تازه را در این مناطق از کشاورزان محلی خریداری کرده و یا حتی اگر خودتان در این آب و هوا زندگی می کنید این گیاه را در حیاط خلوت خانه بکارید.
 
اگر در آب و هوای سردتری زندگی می کنید؛ پیدا کردن این میوه کار دشوارتری است اما بسته به فصلی که در آن قرار دارید ممکن است در فروشگاه های مواد غذایی خاص بتوانید این میوه را پیدا کنید.
 
ازگیل ژاپنی رایحه ای شبیه به مرکبات شیرین دارد و در عین حال کمی ترد است. حتما ازگیل های کاملا رسیده را انتخاب کنید. زیرا ازگیل های نرسیده ترش هستند. میوه های رسیده این درخت، رنگ زرد مایل به نارنجی روشن دارند و کمی نرم ترند. از آنجایی که این میوه زود خراب می شود، باید ظرف چند روز پس از خرید آنها را بخورید.
 
شما می توانید از ازگیل ژاپنی به روش های زیر استفاده کنید:
 
 •     خام و همراه با پنیر یا آجیل به عنوان میان وعده بخورید.
 •     داخل سالاد میوه بریزید.
 •     همراه با شربت افرا و دارچین در کنار جو دوسر خیس خورده به عنوان وعده صبحانه مصرف کنید.
 •     درون کیک و شیرینی های خانگی بریزید.
 •     از آن مربا تهیه کنید یا درون ژله بریزید.
 •     در کنار اسفناج، ماست یونانی، آووکادو، شیر نارگیل و موز یخ زده از آن اسموتی تهیه کنید.
 •     همراه با فلفل، گوجه فرنگی و گیاهان تازه یک سالسای دلپذیر تهیه کنید.
 •     با گوشت یا مرغ به عنوان دور چین سرو کنید.
 •     آب این میوه را به عنوان میان وعده میل کنید.
 نکته آخر
اگر نمی خواهید بلافاصله پس از خرید این میوه را میل کنید، می توانید تا ۲ هفته آن را یخچال و فریزر نگهداری کنید. همچنین می توانید برای طولانی تر شدن عمر مفیدش، آن را خشک کرده یا به صورت منجمد درآورید.
 
ازگیل ژاپنی میوه خوشمزه ای است که خواص فراوانی برای بدن دارد. این میوه کم کالری و پر از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی ضد التهابی است. به علاوه برخی از تحقیقات حاکی از آن هستند که مصرف این میوه ممکن است در برابر بیماری های خاصی مانند بیماری های قلبی و سرطان از بدن محافظت کرده و باعث کاهش قند خون، تری گلیسیرید و انسولین شود.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.