در شهریار بیش از ۱۰۰ نفر کشته شده اند

دویچه وله :سکوت مقامات ایرانی درباره تعداد جان‌باختگان اعتراضات ادامه دارد. با وجود آن جزئیاتی از شمار کشته‌شدگان منتشر شده است که گفته می‌شود فقط در شهریار بیش از ۱۰۰ نفر بوده و پیکر ۱۵۶ نفر را هم به غسالخانه بهشت زهرا برده‌اند.
 
سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، به نقل از مسئولان بهشت زهرا اطلاع یافته است که پیکر ۱۵۶ نفر از قربانیان اعتراضات اخیر ایران به غسالخانه آرامستان انتقال داده شده و ۸۰ پیکر دیگر نیز به شهرستان‌ها فرستاده شده است.
 
وبسایت کلمه روز شنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر) گزارش داد که از طریق منابع موثق اطلاع یافته است که میزان و شدت سرکوب نیروهای گارد ویژه و امنیتی‌های لباس شخصی در شهریار بسیار گسترده بوده است. طبق این گزارش تعداد کشته‌شدگان فقط در شهریار در مجموع حدود ۱۰۰ نفر است.
 
درباره جزئیات شمار کشته‌شدگان این سایت می‌نویسد: «در شهریار حداقل ۵ نفر، بخش کهنز ۱۷ یا ۲۰ نفر، در بخش‌های فردوسیه امیریه و وحیدیه ۱۰ یا ۱۳ نفر، بخش ملارد ۸ نفر، قلعه حسن خان ۸ یا ۱۰ نفر، یوسف‌آباد صیرفی ۶ نفر، جاده ساوه ۱۰ یا ۱۲ نفر، اسلام‌شهر ۸ یا ۱۰ نفر، حد فاصل ملارد و شهریار شامل روستاهای لم آباد، اسفند آباد و بکه حدود ۱۲ یا ۱۴ نفر و اکبرآباد و وجیه‌آباد بیش از ۲۰ نفر از هموطنان‌مان با شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل جان خود را از دست داده‌اند که در مجموع آمار جانباختگان اعتراضات مردم در شهریار را دستکم به بیش از یکصد نفر می‌رساند.»
 
طبق گزارش کلمه تعداد ۱۶ نفر از معترضان نیز در رودهن با شلیک گلوله نیروهای نظامی کشته شده‌اند.
 
کلمه در پایان گزارش خود از تمام نهادهای مسئول به ویژه نمایندگان مجلس از این مناطق خواسته "مصرانه و به طور جد پیگیر مجازات آمرین و عاملین تیراندازی مستقیم به مردم و قتل هموطنان و معرفی آنان به ملت باشند".
 
کانال تلگرام وبسایت کلمه روز پنجشنبه ۶ آذر (۲۸ آبان) با استناد به اظهارات "یک منبع آگاه" شمار ثبت‌شده قربانیان اعتراض‌های اخیر ایران را ۳۶۶ نفر اعلام کرده بود.
نبود آمار رسمی
مقامات جمهوری اسلامی ایران با گذشت دو هفته از اعتراضات ایرانیان به گرانی بنزین آمار کشته‌شدگان را اعلام نکرده‌اند. این مقامات آمارهای اعلام شده نهادهای بین‌المللی را هم قبول ندارند. برخی از مقامات تعداد بازداشت‌شدگان را هفت هزار معترض گفته‌اند.
 
سازمان عفو بین‌الملل تاکنون سه بار درباره شمار کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر گزارش داده است.
 
عفو بین‌الملل در سومین گزارش خود تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های ایران را دستکم ۱۶۱ نفر اعلام کرد. طبق برآورد این سازمان شمار واقعی کشته‌شدگان بیشتر از این تعداد است. عفو بین‌الملل به "دویچه وله" گفت که این آمار در هفته‌های آینده تکمیل خواهد شد.
 
عفو بین‌الملل از جامعه بین‌المللی هم خواست که مقام‌های ایران را به پاسخگویی در ارتباط با این وقایع ملزم سازند.
افزایش تدریجی کشته‌شدگان اعتراضات ایران
رها بحرینی، حقوق‌دان و پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل، درباره تعداد جان‌باختگان به دویچه وله گفت که تعداد کشته‌شدگان بسیار بالاتر از ۱۶۱ نفر است که سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است. عفو بین‌الملل برای تکمیل اطلاعات خود و پیشبرد روند حقیقت‌یابی و دادخواهی، فراخوانی هم در اکانت‌های عفو بین‌الملل در تلگرام، توییتر و ایستاگرام منتشر کرده و از خانواده‌های قربانیان و تمامی کسانی که اطلاعاتی در زمینه مرگ و بازداشت معترضان دارند دعوت کرده است که با این نهاد بین‌المللی مدافع حقو بشر تماس بگیرند.
 
حقو‌ق‌دان عفو بین‌الملل در ادامه گفت علاوه بر بستگان قربانیان، شاهدان عینی، همسایگان، کادر بیمارستان‌ها و کارمندان پزشکی قانونی، ثبت احوال و گورستان‌ها همه می‌توانند به این سازمان "در امر حقیقت‌یابی" یاری کنند. رها بحرینی از سازمان عفو بین‌الملل در ادامه تاکید کرد که "عفو‌بین‌الملل همیشه هویت منابع خود را محفوظ نگه می‌دارد".
+55
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ملت ایران نیاز مبرمی به اسلحه ارتش دارد.
  0
  50
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  من عمیقا از این فاجعه ایی که خامنه ایی سفاک و طرفداران و سینه چاکانش رقم زدن ناراحت و غمگینم و معتقد هستم نظام نجس تشییع دوازده امامی وارد اخرین فاز شده و اون فاز دقیقا کشتن حامیان سابق خودش و کسانی هست که شاید نقدی به دولت و نه البته به حکومت داشتن اما از بعد اعتقادی از شیعه اثنی عشری دفاع هم میکردن شهریار،اسلامشهر،رباط کریم،قلعه حسن خان و خیلی جاهای دیگه که نظام به بهانه های مختلف از قبیل مبارزه با بی بند و باری وبدحجابی و توهین کنندگان به نظام و رهبری و ...ازشون در سرکوب دانشجوها زنان و فعالان اجتماعی ازشون نهایت استفاده رو کرد من معتقدم که خون این جوانها پایمال نمیشود شاید این خون تقاص طرفداری پدرمادرهاشون از دین لجنزار تشیع باشه اما حالا فهمیدن که این اخوندها اونهارو به پشیزی هم نمیگیرن وخوب نتیجه مشخصه اینا دیگه دانشجوو دانش اموز وفعال مدنی نیستن بچه های محروم و زخم خورده جنوب و حاشیه شهرن که مقصر واقعی بدبختیشون رو شناختن واون خری نیست جز(ناعبه برهغ عمام ظمان)خامنه ایی گجستک
  0
  11
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  تنها ره رهایی حمله مسلاحانه است، چشم در مقابل چشم
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.