کنسولگری ایران در نجف برای دومین بار توسط معترضان عراقی به آتش کشیده شد

بی بی سی :به گفته پلیس و منایع امنیتی عراق معترضان برای دومین بار در هفته گذشته به کنسولگری ایران در نجف حمله کرده و آن را آتش زدند.
 
نجف از ابتدای روز یکشنبه ناآرام بود و به نقل از شاهدان عینی پلیس از گاز اشک‌‎اور و گلوله برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده که باعث زخمی شدن ده نفر شده است.
 
امروز همچنین اعلام شد که حکم بازداشت کسانی که در روزهای گذشته به معترضان در نجف حمله کرده بودند صادر شده است.
 
در ناآرامی‌های روزهای گذشته دستکم بیست نفر در نجف کشته شده‌اند.
 
دیروز گزارش شد که معترضان در نجف ورودی مقبره آیت‌الله محمدباقر حکیم را آتش زده و به گفته فرماندار نجف نیروهای محافظ این مقبره به معترضان شلیک کرده‌اند.
 
بر اساس گزارش‌ها در این تیراندازی یک نفر کشته و سیصد نفر زخمی شده‌اند و پلیس مجبور شده وارد ساختمان این آرامگاه شده و نیروهایی را که از آنجا به مردم تیراندازی می‌کردند بیرون برانند. گفته شده برخی از این افراد نیروهای لباس شخصی بوده‌اند.
 
مدیریت این مقبره تیراندازی به معترضان را تکذیب کرد و گفت محافظان این مقبره از نیروهای "وزارت کشور عراق" هستند و به این فرمان که نباید در هیچ شرایطی از سلاح جنگی برای مقابله با معترضان استفاده کنند پایبندند.
نجف، ورودی مقبره آیت‌الله محمدباقر حکیم، یکشنبه مجلس عراق یکشنبه در نشستی اضطراری و پس از چند دقیقه استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر را پذیرفت. دولت فعلی بعنوان دولت موقت، اداره کشور را تا تشکیل دولت جدید به عهده خواهد داشت. به نظر نمی‌رسد استعفای دولت تاثیری بر اعتراض‌ها گذاشته باشد.
 
عراق در دو ماه گذشته شاهد اعتراض‌های گسترده و خونینی بوده که همچنان ادامه دارد و در جریان آن بیش از چهارصد نفر کشته و هفده هزار نفر زخمی شده‌اند.
 
اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما باوجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و اکنون خواستار تحول اساسی کل نظام سیاسی هستند.
 
معترضان همچنین از نفوذ ایران در کشور خود خشمگین هستند و چهارشنبه گذشته هم کنسولگری ایران در نجف را به آتش کشیده و پیش از آن نیز به کنسولگری ایران در کربلا حمله کرده بودند.
یک معترض در نجف عادل عبدالمهدی در دو ماه گذشته سعی کرد که دولت را حفظ و اعتراض‌ها را مهار کند اما کشته‌های چند روز اخیر موضع او را بیش از پیش تضعیف کرد بخصوص آنکه آیت‌الله علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق از مجلس خواست استعفای آقای عبدالمهدی را تائید کند.
 
کانون اولیه اعتراض‌ها بغداد و شهرهای شیعه جنوب بود اما اکنون اعتراض‌ها به شمال وشهرهای عمدتا سنی مثل موصل کشیده شده است.
 
دیگر شهرهای عراق از جمله بغداد هم امروز ناآرام بود و این شهر هم امروز یک نفر کشته و نه نفر در درگیری با پلیس کشته شدند.
 
در ناصریه هم دو نفر که در روزهای گذشته زخمی شده بودند امروز جان حود را از دست دادند.
+108
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  rood120 - منچستر، انگلستان

  امپراتوری پشمی شیعه داره از داخل وا می ده ، البته از اولش هم مخی نبود فقط با حرام کردن میلیارد ها دلار ریختن تو شکم یک سری ساندیس خور بر پا شده بود حالا که داره ته می کشه همه به جون هم افتادند.
  0
  46
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  دست مریزاد
  0
  41
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۲
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  دست گلشان درد نکنه ولی اینبار باید مزدوران رژیم غاصب اسلامی را حسابی ادب کنند جوری که مادرانشان به عزایشان بنشینند و لاشه های کثیف آنها را تحویل خامنه ای دهند
  0
  44
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵
  ۶۲
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  آفرین بر شما کشورتان را از دست اجنبیان اسلامی آزاد کنید پیروزی شما را آرزومندم
  0
  44
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۷
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  بزنید دست مریزاد. خدا قوت
  0
  34
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۶
  ۳۱
  behzad2010 - رتردام، هلند

  این لانه شیطان را صد بار اتش زده شود باز هم کم است به امید سوزاندن این ایدئولوژی کثیف اسلامی که برای همیشه از خاک ایران پر بکند.
  0
  29
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  آدرس اشتباهی بهتون ددادند اونجایی که باید اتیش بزنید بیت رهبری و قبر خمینی یکی از همشهریهای خودتون هست
  0
  35
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  دستشان درد نکند , عراقیها در طول این 16 سال برایشان معلوم شد که نظام اخوندی ایران نظامیست پست و فرومایه که بخیراز توطئه و جنایت کردن و ویران کردن , برخوردار از هیچ عمل صحیح و انسانی نیست . اینک مردم عزمشان را جزم کردن که هرمکان و جای که تعلق به نظام اخوندی ایران در عراق است را به اتش بکشن و نابودش کنن.
  0
  28
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  زال، به باور بگو که عراق دیگه ضمیمه نیست.
  0
  13
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.