ترسناک ترین روزهای آیت الله فرا رسیده است

سایت زیتون  ، سولماز ایکدر
چنانچه از شواهد پیداست به‌رغم همه مشکلات اقتصادی گوناگونی که کشور با آن دست به گریبان است٬ آیت‌الله خامنه‌ای قصد عقب‌نشینی ندارد.
 
او در زمان اوج اعتراضات رسما اعلام کرد تغییری برای لغو تحریم‌ها صورت نخواهد گرفت و باید برای ادامه این شرایط مهیا شد.
 
گویا رهبر جمهوری اسلامی در طی مسیری که در پیش گرفته٬ ثابت قدم است اما این مسیر را بدون ترس طی نخواهد کرد؛ حتی شاید بتوان این روزها را ترسناک‌ترین روزهای «آیت‌الله» خواند.
 
دنیا به دشمنی با او و نظام تحت زعامت‌اش برخاسته است. طبقه‌ای که گفته می‌شد خاستگاه حامیان سنتی داخلی‌اش است، به خیابان‌ها آمده و مرگ او را خواسته‌اند و چهره‌ سیاسی مطرحی برای دفاع از او باقی نمانده٬‌ آن‌هایی هم که هستند٬ گویا حاضر نیستند سرنوشت خود را در گروی حمایت از «رهبر» بگذارند. حتی حوزه علمیه نیز تا پیش از اعلام رسمی و علنی رهبر جمهوری اسلامی از تصمیمی همچون افزایش قیمت بنزین انتقاد می‌کند و پس از تایید رهبری نیز در مقام دفاع برنمی‌خیزد و تنها دم فرو می‌بندد.
 مسئولیت‌پذیری از سر ترس
این اولین بار است که در طول دوران رهبری آیت‌الله خامنه‌ای او مسئولیت تام و تمام یک تصمیم را٬ در حالی که با اعتراض عمومی نیز مواجه شده٬ پذیرفته است.
 
رهبر جمهوری اسلامی در مواجه به اعتراضات سال ۸۸ معترضان را به شورای نگهبان حواله داد٬ در سال ۹۶ نیز گناه را برگردن سیاست‌های اقتصادی دولت انداخت و سال ۷۸ نیز مسئولیتی به گردن نگرفت.
 
این بار اما شرایط متفاوت بود. او از همان ابتدا مسئولیت تصمیم به افزایش قیمت بنزین را برعهده گرفت و از آن دفاع کرد.
 
شاید یکی از علت‌های اصلی این تغییر رویکرد نقش او در افزایش قیمت بنزین بود.
 
بر اساس اخبار جدیدی هم که به دست «زیتون» رسیده ٬ آیت‌الله خامنه‌ای از اردیبهشت ماه امسال تا زمان اعلام افزایش قیمت بنزین، بیش از پنج بار از دولت خواسته بود تا به این کار اقدام کند.
 
در شرایطی که یکی از اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه٬ یعنی رییس قوه قضاییه در پنهان و آشکار از تصمیم افزایش قیمت بنزین اظهار نارضایتی کرده، رییس‌جمهوری ابراز بی‌اطلاعی و عضو دیگر یعنی رییس مجلس هم سکوت پیشه کرده است٬ رهبر جمهوری اسلامی چاره‌ای جز به صحنه آمدن و دفاع از دستورش ندارد.
 
از سوی دیگر آیت‌الله خامنه‌ای در این دور از اعتراضات٬ با اعتراض کسانی مواجه شد که به صورت سنتی طبقه حامی جمهوری اسلامی بودند؛ یعنی مستضعفین.
 
سعید قاسمی٬ نظامی پیشین سپاه پاسداران٬‌ پیشتر در واکنش به اعتراضات سال ۸۸ گفته بود نظام باید از روزی بترسد که مردم شهر ری و اسلام شهر به میدان بیایند٬ ۲۵ آبان ماه امسال٬ همان روز بود.
 
رهبر جمهوری اسلامی نسبت به این موضوع خیلی سریع واکنش نشان داد تا به حامیان سنتی‌اش اثبات کند تصمیم به افزایش قیمت بنزین زیر نظر خود او صورت گرفته است.
 
حتی روز چهارشنبه ۲۹ آبان علی سعیدی، رییس عقیدتی سیاسی دفتر فرماندهی کل قوا، در یک سخنرانی خبر داد که آیت‌الله خامنه‌ای خود مسئولیت تمام هزینه‌های تصمیم گران کردن بنزین را پذیرفته است.
 
پیش از آن نیز تنها دو روز پس از افزایش قیمت بنزین و آغاز اعتراضات مردمی روز یکشنبه ۲۶ آبان، رهبر جمهوری اسلامی در درس خارج فقه خود از گران شدن بنزین حمایت کرده بود.
روز یکشنبه ۳ آذر محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که در جریان اجرای افزایش قیمت بنزین، نمایندگان مجلس در صدد مخالفت با آن بودند، اما رهبر جمهوری اسلامی با ارسال یادداشتی به رییس مجلس خواستار عدم مداخله نمایندگان مجلس در این موضوع شده است.  
 
تا جایی که عباس عبدی٬ تحلیل‌گر سیاسی٬ تاکید کرد که اگر رهبری پا به میدان نمی‌گذاشت٬ دامنه اعتراضات خیلی گسترده‌تر نیز می‌شد.
 
او همچنین بارها تاکید کرد که باید صف بین معترضین و «اشرار» را از هم جدا کرد؛ آیت‌الله خامنه‌ای از صفت «اشرار» برای بخشی از معترضین استفاده کرد تا به حامیان معترض نظام این اطمینان خاطر را بدهد که در صورت برگشت به «آغوش نظام» با قهر و غضب مواجه نخواهند بود.
احیای کمیته‌ها برای فرو نشاندن ترس از آینده
آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ هفتم آذرماه در دیدار با بسیجیان فرمان تشکیل دوباره «کمیته‌های انقلاب اسلامی» را داد.
 
او از بسیجیان خواست تا در همه محله‌ها حاضر باشند. «مثل کمیته‌های انقلاب اسلامی در سال ۶۰ که در هر حادثه‌ای حضور داشتند.»
 
کمیته‌های انقلاب اسلامی اولین سازمان نظامی راه‌اندازی شده پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود، که در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ با پیام آیت‌الله روح‌الله خمینی تأسیس شد. کمیته انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۰ پس از تصویب قانون تشکیل نیروی انتظامی، منحل شد و با ادغام سازمان آن با شهربانی و ژاندارمری، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد.

در شرح وظایف و مأموریت‌های کمیته انقلاب اسلامی چنین آمده:
 
مبارزه با عوامل و حرکت‌هایی که مخل امنیت کشور باشند، با هماهنگی وزارت اطلاعات.
همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهت مبارزه با عوامل و جریان‌هایی که در صدد خرابکاری، براندازی نظام جمهوری اسلامی یا اقدام علیه انقلاب اسلامی ایران می‌باشند.
گزارش اخبار و اطلاعات امنیتی واصله به وزارت اطلاعات و اجرای مأموریتهای امنیتی محوله از طرف وزارت اطلاعات.
 
اما چرا رهبر جمهوری اسلامی مجدد نسبت به وجود چنین نهادی احساس احتیاج کرده است؟ آیا بسیج و سپاه در کنار نیروی انتظامی برای تامین امنیت مورد نظر آیت‌الله خامنه‌ای کافی نیست؟
 
بر اساس آنچه از اخبار مربوط به اعتراضات اخیر ایران منتشر شده٬ ابعاد و میزان سرکوب وسیع‌تر از دوره دیگری از اعتراضات بوده است؛ بخصوص در مناطق جنوبی و غربی کشور.
 
در تهران نیز این بار برخلاف ادوار گذشته مردم شهرستان‌های غرب تهران از جمله قلعه‌حسن‌خان(شهر قدس)، شهریار و اسلامشهر بودند که به میدان آمدند؛ یعنی همان مناطقی که به صورت سنتی پایگاه حامیان نظام است. در شهر تهران نیز وضع به همین صورت بود.
 
این نقشه که در سال ۹۵ تهیه شده است٬ بیانگر میزان «احساس تعلق ملی» در محلات مختلف تهران است.
تنها سه سال پس از تهیه این نقشه مردم ساکن همین بخش‌های سبز رنگ برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند؛ در بخشی که به طور  سنتی به هواداری از جمهوری اسلامی مشهور است٬ پررنگ‌ترین اعتراضات شهر تهران را شاهد بودیم. تنها در محله پیروزی بیش از ۱۰۰ بانک به آتش کشیده شد.
 
احیای کمیته‌های انقلاب اسلامی در کنار بسیج٬ می‌تواند به دلیل ساماندهی مجدد وفاداران سابق به نظام باشد. بخش‌هایی که به هر دلیل از کارایی نظام مورد حمایتشان سرخورده شدند و به دلیل فشارهای اقتصادی دست به اعتراض زده‌اند.
 
وفاداران فعلی نظام٬ عموما حداقل با بسیج محلات در ارتباط هستند٬ اگر قرار باشد اعضای کمیته‌های انقلاب با اعضای بسیج همپوشانی نداشته باشند٬ باید کسانی را به عضویت کمیته‌ها درآورد که طی سال‌های گذشته ارتباط سازمانی خود را با نظام از دست داده‌اند. همچنین کسانی که ضدنظام یا بی‌تفاوت نسبت به سرنوشت جمهوری اسلامی نیستند٬ اما برای دفاع از آن نیز سینه سپر نمی‌کنند.
 
احتمالا به گمان آیت‌الله خامنه‌ای ساماندهی این افراد در قالب کمیته‌های انقلاب اسلامی در کنار رسیدگی به ایشان محملی خواهد بود برای توجیه ایدئولوژیک آنها و تبدیل کردنشان به جان‌فدایان جدید.
 
در شرایطی که گزارش‌های نماینده اطلاعات سپاه به مجلس بیانگر این واقعیت است که اعتراضات آبان ماه «حوادث آخر نخواهد بود» و ممکن است اتفاقات مشابهی رخ دهد، بدون شک رهبر جمهوری اسلامی اطلاعاتی دقیق‌تر از آنچه با نمایندگان در میان گذاشته شده است، دارد٬ در نتیجه می توان حدس زد که احیای کمیته‌های انقلاب اسلامی در راستای جلوگیری از تکرار حوادثی مشابه در آینده است.
 
رهبر جمهوری اسلامی به حق از شرایط کشور در وحشت به سر می‌برد. او از یک سو با فشارهای کمرشکن اقتصادی و سیاسی بین‌المللی مواجه است٬ از سوی دیگر قصد حتی یک قدم به عقب برگشتن هم ندارد. پس لاجرم باید خود را آماده کند تا با مجموعه‌ای از اعتراضات مواجه شود.
 
آیت‌الله خامنه‌ای امید دارد که با این تمهیدات در اعتراض بعدی «مستضعفین» حداقل در این ابعاد و تعداد به میدان نیایند؛ اگرچه در جریان سرکوب معترضان آبان ماه امسال آن چنان مرز‌های خشونت و سرکوب درنوردیده شد که دیگر پرده‌ای از حرمت بین «مردم» و «حاکمیت» باقی نمانده است.
+196
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  نادراعتمادالممالک - دوبلین، ایرلند

  یه اخوند پیزوری که سطح سواد و دیدش به دنیای اطراف در اندازه 4 تا کلاس حوضوی است شده همه کاره یک مملکت هشتاد میلیونی اگر کسی بهش اعتراضی هم بکنه با چماق میکوبه به سرش میگه خفه خون بگیر من نماینده تام الاختیار خداوند هستم
  7
  172
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  کفتار علی بترس از روزی که از پروستات اویزانت میکنند .ننگ و مرگ و لعنت بر تو و خمینی ملعون و رسووووول
  8
  158
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  میگه دنیا به دشمنی با او و نظام تحت زعامت‌اش برخاسته است. اتفاقا دنیا دوست شفیق شون هستن و چاپیدن خوبی از اسم ایران براشون بوسیله کشورهای عربی فراهمه و اساسا خودشون اینها رو سر کار آوردن بنابراین جمهوری اسلامی نه از اسراییل میترسه نه از اروپا نه از آمریکا. جمهوری اسلامی از مردم میترسه و اتفاقا دشمن دشمن که میکنن منظورشون مردمه و اینو در این کشتار اخیرشون صادقانه نشون دادن (الکی با اسراییل 40 سال دشمنن اما خط قرمزشون مردمه). دشمن اینا مردمن که وحشت مرگ از اون دارن و پایانی دردناک و یکی از دردناکترینها در تاریخ رو برایشون رقم خواهند زد.
  7
  126
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  ول کن تو هم آیت لله, آیت لله. این نادان نابخرد, کودن جنایتکار اخه کجاش نشانه خداست؟ این حیوان خونخوار را بترساند از آتش خشم این ملت.
  9
  125
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  هرچه این کشتار و سرکوب و جنایت بیشتر بشود ایرانیان بیشتری از این دین منحوس و اسلام متنفر می شوند. یعنی رهبر دیوانه کیش و مات. تا دیر نشده حکومت را به مردم واگذار کن. این تنها راهی است که تو داری.
  9
  137
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  زنده باد اعلیحضرت رضا پهلوی و ملکه ایران تنها راه نجات ایران
  19
  128
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خود پدرسوختش که از روضه خوانی در قبرستان به مال و منال فعلی رسیده کباب قرقاول زهر مار میکنه ولی به مردم میگه با تحریم ها کنار بیایید و تحمل کنید.
  9
  110
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. درود بر شما. ولی در املا کمی اشتباه داشتید. اون الف اول اضافی و بین کلمات هم باید فاصله باشد. صحیحش این است: زنده باد علی حضرت 😊 تنها راه نجات ایران.
  56
  5
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اگر به سبک و شیوه زندگی حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه کنیم، ساده‌زیستی و دوری از هرگونه تجمل‌گرایی را در لایه لایه‌ زندگی ایشان درک می‌کنیم. گفتنی است، رهبر معظم انقلاب اسلامی، دارای شش فرزند (چهار پسر و دو دختر) هستند؛ تمامی فرزندان ایشان نیز در نهایت سادگی و بی‌آلایشی زندگی می‌کنند و این مسئله‌ای است که حتی برخی دشمنان نیز به آن معترف شده‌اند.
  93
  5
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. برو آمار دزدی فرزندان ولللللللد زنااااااای رهبرت را خوب ببین دزدی های ملعون خمینی و کفتار علی خامنه ای را هم خوب ببین همشون دزد و راهزن همانند رسوووووولشان
  5
  63
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. البته با استناد به همین شواهد شما نیز هنوز باکره هستید!
  3
  38
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::نادراعتمادالممالک - دوبلین، ایرلند::]. قدیمیا میگن یه جا میل و مناره رو نمی بینه یه جا ذره رو تو هوا میشمره اگه خودت اکمل العلوم بودی بیا ایراد از سواد بقیه بگیرببینم اقای بیسوادالممالک نکنه خودت با این سطح ابتدایی سواد میخواستی بیشتر از یه بیل دستت بدن؟
  30
  2
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. اگر رهبرت هم مثل تو فکر نمی کرد که بازی با جون مردم زمین تا آسمان با بازی با کلمات فرق داره کارش به اینجا نمی رسید که از ترس بگه من نبودم من ثخصص ندارم من ...... خوردم. دنیا قانون داره. آخرش جانی به مجازات خودش می رسه.
  3
  28
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. کچل جان اومدی حرف بزنی راه رفتی هاها اگه با این سن و سالت بتونی یه نصفه قرقاول کبابی بخوری و به درد جهاز هاضمه مبتلا نشی باید سوپرمن باشی هاها نادان خان فکر کردی کشکه هرروز یکی قرقاول بخوره و هیچیش نشه؟
  30
  2
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. در ضمن رهبرت علی چلاق یک دست و حضرتت علی هردو قاتل های ورزیده ای هستند. نام کوروش بزرگ و اهورا مزدا در تمدن ایران و دنیا نقس بسته که در کمال قدرت رادمردی و جوانمردی را به جهانیان آموخت و پایه گذار و بنیانگذار تمدن هزاران ساله ایرانی است.
  6
  27
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. در آینده ایران وایرانی نه تنها شما شیادان به منزل ایرانی برای روضه خونی دعوت نمی شوید بلکه جرات از خانه بیرون آمدن با لباس و عمامه انتری تون هم ندارید و مجبور میشوید از ترس جانتان با لباس زنان از کشورمان فرار کنید.
  6
  28
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. بزودی در ایران برای قدوم مبارک اعلیحضرت رضا شاه فرش قرمز پهن می کنیم.
  6
  30
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. و اما در مورد خودت. کاملا واضح است با اینکه همیشه خودت را به .... میزنی و جواب سربالا می دهی ولی حرب حساب من خوب تکونت میده. بهتره تا دیر نشده از شغل و عمامه انتری ات دست برداری و یک کار آبرومندانه برای خودت انتخاب کنی و از دسترنج زحمت خودت درآمد داشته باشی.
  5
  23
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. نه عزیز، اونی که بهت دادن خوردی و دلدرد شدی استخوان قرقاول بوده بعد از اینکه گوشتش رو ارباب به دندون کشیده.
  3
  20
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. حالا کی گفته قرقاول خوبه؟ قرقاول گویا معدش یجوریه که همه ارزن هارو هضم نمیکنه، بعضیاشون میرن تو گوشتش میشن مثل سنگریزه. همون یبار خوردم، نزدیک بود دندون عقلم بشکنه.
  21
  2
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شاید قرقاول نبوده و گوشت الاغ بوده!
  2
  17
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شاید هم استخوانهاش رفته تو مغزت.
  2
  14
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. هاهاها!!!(😁) وأی تو چقدر کمپانی أی کیو هستی! یه وقت سرت رو زیاد کج نکنی، هوش سرشارت از گوش ات میریزه بیرون.
  1
  8
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. بخاطر اینکه قرقاول مثل مرغ سنگدون نداره. در ضمن گوشت مکروه و غیر حلال نمیخورم.
  12
  2
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. گوشت و خون مردم بی گناه چطور؟ از نظر اسلام که حلاله حلاله.
  2
  6
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  علی بابا تبریزی - تبریز ، ایران
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک. شما اسم خانوم فاطمه زهرا رو با خودت یدک نکش .اکثر کسانی که کامنت شما رو میبینند که از یک ظالم و معا ویه زمان دفاع میکنید هم به خود شما طبق معمول و هم به رهبر الدنگت فوش میدان و هم به خانوم فاطمه زهرا (س)و این گناهش به گردن توی گردن شکسته هستش چند تا اسم بهت میدم یکیش رو انتخاب کن و اینها رو با خودت به یدک بکش ؛مثلا :ماله کش دکتر خر عباسی -دانمارک یا نوچه و کفش لیس شریعتمداری کیهان -دانمارک یا دستمال کش پروستات آقا -دانمارک .یا کاسه لیس جنتی و احمد خاتمی -دانمارک .این اسمها خیلی بهت میاد آزادی هر کدوم رو انتخاب کنی حرفی نداریم برو ببینم چ کار میکنی .
  2
  2
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. از اهل فن سوال کردم. گفتند: قرقاول رو با تفنگ شکاری ساچمه ای میزنن و اون چیزایی که فکر میکنی سنگ ریزست، ساچمست.
  11
  2
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. گوشت غیر حلال نمیخوری ولی کارهای غیر حلال و ......... نمیخوام نام ببرم فراوان . میله های اتوبوس خخخخ
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. فکر کنم فاطی سرش گرم میله های اتوبوسه که وقت ماله کشی اسلامی را نداره!
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.