ایران ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه می‌سازد

دویچه وله :ایران و سوریه تفاهمنامه‌ای به منظور احداث ۳۰ هزار واحد مسکونی امضا کردند. به گفته مقامات ایرانی با ورود بخش خصوصی این تعداد به ۲۰۰ هزار واحد خواهد رسید و به اشتغال ۲۸۰ هزار نیروی کار ایرانی منجر می‌شود.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی احداث ۳۰ هزار واحد مسکونی را از اولویت‌های تفاهمنامه ایران و سوریه اعلام کرده و گفته است که دولت سوریه متعاقباً این موضوعات را اعلام خواهد کرد.
 
مقامات ایران می‌گویند در شرایط فعلی رکود بخش ساخت و ساز، این تفاهمنامه می‌تواند مناسب باشد و تاسیس ۳۰ هزار واحد مسکونی برای اشتغال‌زایی ۳۷ هزار نفر خواهد بود، اما اگر تعداد واحدهای مسکونی تا ۲۰۰ هزار واحد افزیش پیدا کند این رقم به ۲۸۰ هزار نفر می‌رسد.
 
بر اساس این توافقنامه‌ که رسانه‌های ایران آن را راهبردی توصیف کرده‌اند، سه شرکت دولتی مشترک تاسیس می‌شود.
قطر و عربستان سعودی رقیب ایران
خبرگزاری ایسنا در گزارشی که درباره این موضوع منتشر کرده نوشته است که "رقبا هم بیکار ننشسته‌اند". به گفته نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان، عربستان سعودی هفت میلیارد و قطر دو میلیارد دلار برای ساخت واحدهای مسکونی در سوریه اختصاص می‌دهند.
 
در گزارش ایسنا همچنین آمده است که ایران با توجه به کمک‌هایی که از قبل به سوریه داشته است، می‌تواند از این موضوع به عنوان اعتبار استفاده کند و سوریه خود را مدیون ایران می‌داند.
نگرانی بخش خصوصی ایران
اما احداث واحدهای مسکونی ایران در سوریه به دلیل مشکلات بانکی و تبادلات مالی در عمل امکان‌پذیر نیست چونکه با اعمال تحریم‌های بانکی آمریکا بخش خصوصی ایران برای حضور در پروژه‌های سوریه نمی‌توانند مبادلات بانکی انجام دهند.
 
بخش خصوصی ایران به دولت پیشنهاد کرده است برای مبادلات مالی پیمانکاران شعباتی از بانک‌های ایرانی را در سوریه فعال کند تا پیمانکاران بتوانند به راحتی مبادلات مالی را انجام دهند.
 
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این زمینه گفته است که روابط بانکی از طریق بانک مشترک ایرانی- سوری با مدل هماهنگ با بانک‌های مرکزی دو کشور در مسیر عملیاتی است.
تسویه حساب ایران با سوریه
با وجود امید ایران برای گرفتن سهم بیشتر در بازسازی سوریه برخی از مقامات دولتی در این باره تردید دارند. حدود هفت سال است که ایران از رژیم بشار اسد در جنگ داخلی این کشور حمایت مالی و نظامی می‌کند. اما درباره مقدار کمک‌های ایران به سوریه آمار دقیقی در دست نیست.
 
برایان هوک، رئیس "گروه اقدام ایران" در وزارت خارجه آمریکا اخیرا از صرف "۱۶ میلیارد دلار" توسط حکومت ایران برای شبه‌نظامیانش در سوریه و عراق خبر داد.
 
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، چند ماه پیش در دیدار با "عماد خمیس"، نخست‌وزیر سوریه گفت کمک‌های ایران به سوریه باید در مناسبات بین تهران و دمشق تسویه شود.
 
فلاحت‌پیشه در آن دیدار کمک‌هایی را که جمهوری اسلامی صرف بقای حاکمیت بشار اسد کرده "حق الناس" خواند.
 
به گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شواری اسلامی، با امضای برخی پروتکل‌ها سازوکار لازم در رابطه با بازپردخت هزینه های ایران در سوریه پیش‌بینی شده شده، ولی در اجرای این توافق‌ها از جانب دولت سوریه "فرصت‌سوزی و کم کاری" شده است.
+6
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  هیچ غارتگرى، حتى مغول نکرد ، آنچه این تاراجگران با ایران کردند.
  2
  46
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  تعبیر عکس: عزیزم تو عشق منی حالا یه بوس بده!
  0
  23
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.