معاون وزیر کشور ایران: روحانی سه روز قبل از اجرای افزایش قیمت بنزین از آن مطلع بود

حسن روحانی رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری معاون اول در جلسه هیات دولت. نفر ایستاده عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور است که به گفته معاونش دولت را دو روز پیش از افزایش قیمت بنزین، مطلع کرده بود بی بی سی :جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور ایران، گفته است که حسن روحانی رئیس جمهور سه روز پیش از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن، از موضوع مطلع بوده است.
 
آقای روحانی به تازگی گفته است که همراه با مردم ایران صبح روز جمعه بیست و چهارم آبان از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین با خبر شده است.
 
رئیس جمهور ایران گفته بود طرح افزایش قیمت بنزین در جلسه سران سه قوه تصویب شده بود اما اجرای آن به شورای امنیت کشور سپرده شد که رئیس آن وزیر کشور است. آقای روحانی گفته بود از زمان اجرای طرح خبر نداشته و به شورای امنیت کشور گفته بوده "لازم نیست بگویید خودتان بروید برنامه‌ریزی کنید" و "هرشبی که مناسب است طرح را به اجرا بگذارید".
 
سه روز پس از اظهارات آقای روحانی، اکنون معاون عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، که همزمان رئیس شورای امنیت کشور است گفته موضوع چهارشنبه بیست و دوم آبان یعنی دو روز پیش از افزایش قیمت در جلسه هیات دولت مطرح و به اطلاع رئیس جمهور رسیده بود.
 
هیات دولت جمهوری اسلامی ایران روزهای چهارشنبه و یکشنبه هرهفته جلسه دارد.
 
محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی پیشتر گفته بود که آقای روحانی با صحبت‌های اخیرش به دنبال سلب مسئولیت از خود نبوده و به دلیل خسارت‌های مادی و معنوی رویدادهای اخیر "متاثر و ناراحت" است.
 
به دنبال افزایش قیمت بنزین و اصرار مقام های ارشد ایران بر اجرای تصمیم خود، در بسیاری از شهرهای ایران تجمعات اعتراضی شکل گرفت که بر اساس گزارش ها به شکل گسترده ای سرکوب شد. سازمان عفو بین الملل تعداد قطعی کشته ها را ۲۱۶ نفر و سایت کلمه در ایران ۳۳۶ عنوان کرده اند. هر دو منبع می گویند تعداد کشته شدگان این اعتراض "قطعا" بیشتر از تعدادی است که تاکنون تایید شده است.
 
جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور ایران که امروز نهم آذر (سی ام نوامبر) یک کنفرانس خبری در تهران برگزار کرده این آمارها را رد کرده اما تعداد کشته‌شدگان را هم اعلام نکرده است.
 
درباره ابعاد اعتراضات صورت گرفته در ایران سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از دستگیری ۷ هزار نفر خبر داده و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران حضور ۷۰۰ هزار نفر در اعتراضات را تایید کرده است. و در همین رابطه یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران، گفته از ۳۱ استان ایران در ۲۹ استان، سپاه و نیروهای امنیتی و مسلح با معترضان درگیر بوده اند.
 
در این باره محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور آمار اعلام شده توسط مقام های جمهوری اسلامی ایران را به نهادهای خارجی نسبت داده و گفته "خوشبختانه افراد خارج از کشور هیچ دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند به همین دلیل آنها آمارهای مختلفی می‌دهند که هیچ کدام از آنها اعتبار ندارد".
 
سازمان عفو بین‌الملل می گوید آیت‌الله خامنه‌ای با "اشرار" خواندن معترضان مجوز سرکوب گسترده آنها را صادر کرد.
 
برخی از چهره های سیاسی در ایران همچون عباس عبدی ابعاد اعتراضات اخیر را بزرگتر از وقایع سال ۱۳۸۸ و دی ماه ۱۳۹۶ توصیف کرده اند.
+8
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  ملاهای جانی مروج دین ضد انسانی
  0
  11
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  سگ کشی رو ول کنین. اگه میخواین کشور آزاد بشه آخوندکشی رو شروع کنین!
  0
  27
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  بگفته زرتشت, پیغمبر ایرانی و پیامبر راستیها و درستیها و همچنین پادشاه پادشاهان کورش کبیر, دروغ ریشه همه کژی ها و ناپاکیهاست. این آخوند های پلشت ضد ایران و ایرانی مثل نقل و نبات دروغ نشخوار میکنند و به بیرون تف میکنند. غافل از اینکه احمق تر از خودشان خود خبیث شان هستند.
  0
  10
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.