صالحی: بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی خرابکاری صنعتی بوده

بی بی سی :رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته که بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی "خرابکاری صنعتی" بوده و مستندات "حمل مواد مشکوک" توسط وی در اختیار دولت است.
 
علی اکبر صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران گفته "وقتی که از بازرس در این‌باره سؤال کردند، پاسخ‌های او قانع کننده و قابل قبول نبود، علاوه بر این مسائل دیگری نیز پیش آمده که جزئیات آن را نمی‌‌توانم بگویم. در نهایت همه این وقایع مستندسازی، فیلمبرداری و صدابرداری شد ولی به‌دلیل اینکه مصونیت دیپلماتیک داشت نمی‌توانستیم بازرس را نگهداریم."
 
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن بیان اینکه خطاب به آژانس بین المللی اعتراض شده و ایران اعلام کرده که این موضوع را پیگیری می‌کند تاکید کرده که "بازرسان آژانس باید هنگام ورود به سایت‌‌های ایران چک شوند و چنین موضوعی در زمان بازدید از تأسیسات هسته‌ای در سراسر دنیا طبیعی بوده و این قانون تنها مربوط به ایران نمی‌شود. در این چک و کنترلی که انجام شد دستگاه‌ها تشخیص دادند که یکی از بازرس‌ها مواد مشکوکی را حمل می‌کند."
 
وی درباره اتهام "خرابکاری صنعتی" به آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته "خیلی از وسایل را از خارج خریداری می‌کنیم، ولی آنها در این وسایل خرابکاری می‌کنند تا در زمان استفاده از این دستگاه‌ها با مشکل مواجه شویم. ما در همین راستا یک نمایشگاهی از خرابکاری‌های صنعتی در سازمان انرژی اتمی داریم".
 
سازمان انرژی اتمی ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که یکی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را به ظن همراه داشتن "مواد مشکوک" اخراج کرده است.
 
سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار بیانیه‌ای درباره یکی زنان بازرس آژانس که قصد ورود به محل ماموریت خود در مرکز غنی سازی نطنز را داشته گفته "در بدو ورود این فرد تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده و به همین خاطر از ورودش جلوگیری و موضوع به آژانس اطلاع داده شده است". بر این اساس پذیرش قبلی این بازرس لغو شد و او با ناتمام رها کردن ماموریتش، ایران را به مقصد وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی ترک کرد.
 
آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که روایت ایران را از اتفاقی که برای یکی از بازرسانش افتاده قبول ندارد و اقدام ایران را در این زمینه غیرقابل قبول می‌داند. این نهاد بین المللی همزمان خبر داده بود که یکی از بازرسانش به صورت موقت از ترک ایران منع شده است. کورنل فروتا، دبیر کل موقت آژانس گفت این اتفاق برای کسی که در حال انجام وظایف پادمانی خود بوده نباید روی می‌داد.
 
این اقدام دولت ایران که هم‌زمان با اعلام خبر دور تازه‌ای از کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در قبال برجام منتشر شد، انتقاد آمریکا و ابراز نگرانی اتحادیه اروپا را به دنبال داشت.
+4
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  دیگه دنیا هم شما را شناخته که چقدر راحت برای مردم پرونده سازی میکنید! آخوند و آخوند زاده اید و بس وقیح .
  0
  3
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.