میرحسین موسوی : آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان شاه غیردینی بودند و تیراندازان امروز نماینده ولایت مطلقه فقیه

بی بی سی :میرحسین موسوی با انتشار پیامی سرکوب اعتراضات اخیر را با کشتار معترضان در میدان ژاله تهران در آستانه انقلاب ۵۷ مقایسه کرده است.
 
آقای موسوی در این پیام، که در وبسایت کلمه منتشر شده، آورده است: "آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی. آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه."
 
او به خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات تسلیت گفته و خطاب به مقام‌های حکومت گفته: "کافی است نظام به عواقب کشتار میدان ژاله توجه کند."
 
میرحسین موسوی تصمیم سران سه قوه برای سه برابر کردن ناگهانی قیمت بنزین را "تصمیم غیرمعقول کاسبکارانه" خوانده است.
 
آقای موسوی نخست وزیر سابق ایران است و پس از رهبری اعتراضات سال ۱۳۸۸ نزدیک به ۹ سال همراه همسرش زهرا رهنورد در حبس خانگی است.
 
مهدی کروبی، دیگر رهبر اعتراضات ۱۳۸۸ هم چند روز پیش در بیانیه‌ای از حبس خانگی سرکوب خشن معترضان را محکوم کرد.
 
میرحسی موسوی گفته "برخورد خونین با مردم خشمگین و... تأمل در گستردگی اعتراض‌ها در تهران و سایر نقاط کشور که نشان‌دهنده سرخوردگی همگانی در میان اقشار جان به لب رسیده از اوضاع کشور دارد، شباهت تام و تمام با کشتار بیرحمانه مردم در ۱۷ شهریور خونین ۵۷ دارد."
عفو بین الملل در گزارش قبلی خود از ۱۴۳ نفری که در ۱۰ استان کشته شدند خبر داد در ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ تظاهراتی در میدان ژاله تهران برگزار شد که سربازان به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند.
 
ده‌ها نفر از مخالفان حکومت شاه در این تظاهرات کشته شدند و به همین دلیل این روز به "جمعه سیاه" مشهور شد. از نظر برخی مورخان این روز نقطه عطفی در مخالفت وسیع شهروندان با حکومت محمدرضا شاه بود.
 
در اعتراضات اخیر ایران نیز ماموران امنیتی در موارد متعدد به شهروندان غیرمسلح از فاصله نزدیک تیراندازی کرده و ده‌ها نفر را کشته‌اند.
 
عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان را حداقل ۱۶۱ نفر برآورد کرده در حالی که کلمه پیش از این از قول یک "منبع آگاه" نوشته که ۳۶۶ نفر در اعتراضات کشته شده‌اند.
 
میرحسین موسوی گفته است: "زخم وارد شده بر جان و تن ملت التیام نخواهد یافت مگر با معرفی آمرین و مباشرین این کشتار و محاکمه علنی آنها و توضیح بدون لکنت دلایل این جنایت آشکار. وگرنه صدا کلفت کردن و دم از میان یک جنگ جهانی بودن پاسخی قانع کننده به مردم نیست و این فرافکنی‌ها نمی‌تواند زخم عمیق و خطرناک وارد شده را التیام بخشد. "
 
مقام‌های ارشد حکومت ایران، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای و فرماندهان سپاه، معترضان را "اشرار"، "اغتشاشگر" و امثال آن خوانده و مدعی شده‌اند که اعتراضات خودجوش به افزایش قیمت بنزین در نیمه شب، از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی و امثال آن برنامه‌ریزی‌شده است.
 
به گفته یک مقام سپاه تنها دو استان ایران صحنه ایران اعتراض نبوده است.
+60
رأی دهید
-102

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  دین و چپ رو از سیاست رو جدا کنید .
  2
  47
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  قیاس مع الفارق . تعداد کشتگان در 17 شهریور به 90 نفر هم نرسید و تعداد کشتگان اخیر طبق امارهای رسمی بالای 100 نفر و به تعبیر دیگر شاید به 500 تا هزار نفر هم میرسد. خامنه ای روی هیتلر را سفید کرده و طرفدارانش هم یا کورند یا تخم حرومی بیش هستند.
  18
  101
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  حدود یک سال قبل از انقلاب ساواک فعالیتش به حال تعلیق درآمده بود و اون بگیر و ببندهای قبل دیگه نبود و بعد هم شاه فضای باز سیاسی اعلان کرد و همه بطور دموکراتیک میتوانستند احزاب و اتحادیه ایجاد کنند و مملکت رو به سمت دموکراسی ببرند ولی عواملی که هم به شاه و هم به مملکت خیانت میکردند و بعد از انقلاب ماندند و با آخوندها همکاری کردند این مسیر رو به سمت خشونت کشیدند و همه خواسته های مردم که اجرای قانون اساسی بود بعد از 17 شهریور به سمت سرنگونی شاه برگشت حالا این قیاس مع الفارق آقای موسوی نشان دهنده اوج ناآگاهی ایشان نسبت به تاریخ است.
  17
  85
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  میر_حسین_موسوی کیهان. ۲۹ شهریور ۱۳۶۰ : . یکی از احکام ج.ا و اسلام این است که هر کس در مقابل این نظام عادل اسلامی بایستد باید کشته شود و زخمی آنان باید زخمی تر شوند تا بمیرند. این احکام اسلام است که از اول بوده و تا پایان خواهد بود.
  15
  107
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  بی شرف ، کدام آدم کشی در زمان شاه ، در روز ۲۷ شهریور در مجموع ۶۳ نفر در تهران وفات کردند ، اکثرا به مرگ طبیعی ، فقط تعدادی انگشت شمار در درگیری ها کشته شدند ، ادعای این حرف زمانی است که تعداد زیادی به بنیاد شهید رجوع نکردند ، تا از مزایا استفاده ببرند
  19
  56
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  شاه بی دین نبود. شاه شجاع نخواست مردمش را بکشد و گذاشت و رفت. کمی عادل باشیم و نتیجه حماقت و اسلام پرستی کورکورانه مردم را گردن یک نفر که تمام تلاشش را برای آبادانی ایران کرد نیندازیم. نمک نشناسی و اسلام و روحانیت پرستی و عدم تفکر صحیح و زن ستیزی مردم باعث انقلاب ایران شد. مردم باید پشت سر شاه می ماندند و هرچی به سرمان آمده نتیچه قدر نشناسی و شست و شوی مغزی مردم توسط ملاها و خائنان به ملت هست. گول نخورید.
  19
  67
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  آدم کشان سال ۵۷ هم در ۹۰% موارد خودتون بودید تا ننه من غریبم بازی در بیارید و ملت را گمراه کنید. نمونه واضحش سینما رکس آبادان.
  14
  77
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  در فارسی می‌‌گویند. هر چه بگندد .نمکش می‌‌زنند. وای به حال روزی.که بگندد نمک. این میگوید. .علی‌ شیره کش دیکتاتور است.طرف ۸ سال نخست وزیر محبوب امام امت بود. و در کشتار‌های سال ۵۸ و ۵۹ به دستور این بود. مثل این باشد. که استالین بگوید. "هیتلر جنایت کار بود". وقتی‌ که این گوید. .علی‌ آخوند. جنایت کار است. خود دیگر عمق فاجعه را در ایران درک کنید. چه کسی‌ قادر است. ما را از دست این حرامیان حسینی نجات دهد؟
  14
  50
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  تو خودت قاتلی و اصلاح طلب و نوکر و مزدور خمینی
  14
  76
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۶۱
  samak - پاریس، فرانسه
  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. باقی میماند: شاه و راست. افاضات فرمودید، منت گذاشته، پیدا کنید پرتقال فروش را!
  24
  8
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  حتما ترا در آب نمک خواباندند که وقتی نظام به خطر افتاد و نزدیک سقوط ترا از آب نمک در بیاورند .مرگ بر تو و اون کروبی
  15
  58
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  آنچنان بناى این حکومت متزلزل و زیر وزبر شد که این جنازه ها هم نبش قبر شدند! فقط خمینى مانده است که اظهار برائت کند!
  13
  45
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  ضمن اینکه محمد رضا با اینکه ازش خوشم نمیاد اما الحق و الانصاف اینقدر مرد بود که به مردم برچسب خس و خاشاک نداد و اینقدر شرف داشت که بخاطر این گندی که زد خودش بیخیال سلطنت شد چون میدانست اصرار برای بقا در سلطنت منجر به کشت و کشتار بیشتری خواهد شد ( و کاش میماند و به توصیه صدام که بهش هشدار داده بود که نرود عمل میکرد )اما خامنه ای حـ... و توله های بی شرفش تا نصف مملکت به خاک و خون نکشند کما اینکه تمام خاورمیانه را به اتش و خون کشیدند ولکن قدرت نیستند. طرفداران حـ... هایی چون خامنه ای و خامنه ای ازمایش ژنتیک بدید حداقل خودتان را بشناسید.
  13
  29
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  بخداوندی خدا قدرت داشتم از همه مملکت ازمایش میگرفتم و تمام ایدزیهای ایران به صف میکردم خامنه ای و دار و دسته و طرفداران صدیق حـ... اش را در اختیار اینها میذاشتم.
  3
  31
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
  ۴۹
  Bozorgmehr - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و بسیجی ها و لباس شخصی ها اگر حلال زاده بودند، با لقمه ی حلال بزرگ شده بودند و خون پاک ایرانی در رگ هایشان جاری بود تفنگ و کلت خود را به سوی دشمنان ملت ایران نشانه می رفتند و نه قلب و مغز ایرانی های غیر مسلح. فراموش نکنیم که همین سپاه پاسداران و بسیجی های بی شرف در خرداد و تیر ۱۳۶۷ خفت بار از دست صدام حسین و ارتش صدام فرار بر قرار ترجیح دادند و مرزها را رها کردند و دنبال سوراخ موش بودند تا خود را قایم کنند تا اینکه امام هندی زاده آنها در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ معجزه کرد و جام زهر نوشید و خفت بار قظعنامه ی آتش بس سازمان ملل پذیرفت.
  5
  47
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Bozorgmehr - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. جاااااااااااان؟؟؟؟ چی شد!؟؟؟؟ یهو برگشتی؟
  5
  11
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  پدر سوخته دروغگو، فاجعه میدان ژاله را هم خود بیشرف شما با همکاری مجاهدین خلق راه اندازی کردید که آتش انقلاب را داغتر کنید. فرماندهان نیروی انتظامی از طرف پادشاه دستور داشتند که به مردم تیراندازی نکنند. در صبح روزیکه حکومت نظامی اعلام شده بود شما جانیان و مجاهدین مسلح بودید که بروی مردم آتش گشودید و اگر از طرف نظامیان هم تیری شلیک میشد به سمت افراد مسلح بود که مردم بیدفاع را میکشتند و البته نعش کثیف تعدادی از مجاهدین هم جزو کشته شدگان مردم به حساب آوردند.(منبع موثق: عموی بنده که در محل حضور داشت و از زبان او شنیدم).
  8
  28
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  پیامهای هماهنگ شده موسوی و کروبی مهره های نیم سوخته نظام خبر از مراجعه اغا به این مهره هاست که نشان از خیط بودن اوضاع نظام میده
  7
  20
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  بعد از شیخ شغال حالا نوبت تو اخوند بیعمامه است که پوزت را باز کنی سوال اینجاست تو چرا هنوز زنده هستی و از خجالت دق مرگ نشدی،میدونی چرا. چون شماها با ادم،یت سالهای نوری فاصله دارید، سوپاپ اطمینانهای رژیم که برای روز مبادا بعد از به کشتن دادن اون همه جوان برای بازگشت به دوران طلایی امام مدتی از نظرها پنهان شدند چون تجربه امام خیالی زمان نشون داد تو ایران کافی یکی مدتی به اخور دیگری منتقل بشه تا کم کم برای مردم مثل امام خیالی زمان مقدس بشه، حالا میاندازنش وسط که زیر تخت آقا بره که نکنه عاقا یهو کله پا بشه.
  6
  13
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. گرامی چه گندی شاه زد ، پیشرفته ترین و پویا ترین اقتصاد منطقه را داشتیم ، بزرگ‌ترین ارتش خاور میانه ، وا اگه اون هندی زاده قراردادهای فانتوم را با میلیارد ها دلار فسخ نمیکرد و سران ارتش و خلبان ها را نمیکشت ، صدام جرات حمله را هم پیدا نمیکرد ، دلار هفت تومن ، بورس دانشجویی ، تغذیه رایگان ، مدارس و دانشگاه های مجانی ، بلیط اتوبوس ۲ ریال ، غذا برای دانشجویان ۱۳ ریال ، کتاب درسی مجانی ، بیمه برای کارمندان ، حقوق اجتماعی برای بانوان
  3
  22
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  تو که میگن تیو تویله خصوصی عاقا بستنت چطور به این راحت اجازه داری بیانه بدی و ،مگر ادعا نمیشد که به شما ها حتی روزنامه نمیدن
  7
  18
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  خوب میبینم که موسوی پسر عموی تنی خامنه‌ای در حال خوابوندن در آب پیاز هست برای ملت گوسفند ایران که بع بع کنان با زدن بنزین ۳ تومنی به پای صندوق‌های رای بروند. منفی‌ بدید منفی‌ تا میتونید منفی‌ بدید. حقیقت مثل زهر مار تلخه. تمام اینایی که تو این هفته کتک خوردن خوشحال تر از همیشه دوباره می‌رن رای میدن. دوباره می‌رن کربلا. دوباره میزنن تو سر خودشون که وای وای حسین کشته شد. بدیید به موسوی رای بدید.
  5
  24
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::samak - پاریس، فرانسه::]. ۱۹۸۹ که دیوار برلین رو شکستند و آلمان شرقی با آلمان غربی متحد شدند تا امروز تو آلمان گله از چپ ها میکنند . شماها برای خیلی از ماها روشنفکر نبودید رفیق! استالین بودید!.
  0
  12
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴
  ۲۸
  siavashpars - روستای بادمجون، جیبوتی
  علی خامنه ای وقتی میگه دشمن دشمن منظورش مردم ایران هستن نه کشورهای دیگه .حکومت مستبدجمهوری اسلامی برگرفته از احکام قرانی و الله و محمد و امام زمان و حالا نایب امام زمان( علی خامنه ای )میدونه با هیچ کشوری نمیتونه وارد جنگ بشه چون مردم ایران همراهیشون نمیکنن و مشروعیتشون از دست دادن. این میکروبها بزودی بدست مردم ایران محاکمه میشن .اخوندها تا جایی که میتونن به سرکوب مردم ایران بشدت ادامه میدن.
  2
  12
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  سید . سید اولاد داعش. لطفا بگو تو از چه کسی حرف میزنی. تو یکی از هزاران قاتلین و عامل قتل مردم در این رژیم نحس هستی. تو تا زمانی که بر مسند قدرت بودی همه چیز شما الهی بود . سید برو لش گم کن. سید اینبار سال 88 نیست.سید اولاد داعش. برو گم شو که تمام فتنه ها و کشتار از تو سید و سید های اولاد داعش دیگر است . سید داعشی برو لش گم کن
  6
  17
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
  ۶۲
  Ukraine - ادسا، اوکراین
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. عزیز جان شاه بی خیال سلطنت وقدرت شد به نظرت؟یادمه همه می گفتن شاه نماد کشور بمونه و باشه ولی به دو مجلس شورا و سنا اختیارات بده تا اونها کار مملکت رو پیش ببرن حتی سیدحسین نصر هم اینو به شاه گفت ولی شاه قبول نکرد
  15
  3
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::kurosh-h :] عزیز هر کدام از ما بنا به شرایط و موقعیت خودمان از زاویه ای خاص نگاه و قضاوت میکنیم. کلیات را در نظر بگیری بله محمد رضا شاه عادل بود ولی در جزئیات هرگز دید عدالت مداری نسبت به ملیتها و اقوام نداشت (البته از حق نگذریم ظالم هم نبود) عدالت از دید این مرحوم حکایت روانپزشکی را داشت که از سر سادگی یا دلسوزی و البته خوش طینتی بدون توجه به نیاز و اختلافات فرهنگی و زبانی و قومیتی و تنوع نیازهایشان سعی می‌کرد یک نوع روش درمان را در حق همه اجرا کنه در حالیکه در عدالت از نوع مدرن آن اول باید تفاوت‌ها و نوع نیاز ها را شناخت. در باب قدرت نظامی اما در خاورمیانه و کلا کشورهای جهان دوم و سوم هیچکس از هیچکس ترس و واهمه ای نداره چون در نهایت امر سازمان‌های مللی و محاکم بین المللی هستند که تصمیم گیر نهایی هر نزاع هستند و توان نظامی وارداتی هرگز معیار منطقی برای ادعای قدرت نیست. در خاورمیانه هر کس بیشتر پول بده سلاح بهتری می‌خره و در نتیجه قدرتمندتره. ماشالا همه فقط خریداران خیر سرشون. بورس دانشجویی و تغذیه رایگان و تحصیلات مجانی و این دست خدمات بله این را موافقم که معیار ثبات اقتصادی.
  2
  4
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  و در نتیجه قدرت هر کشوریه اما پز دادن به تسلیحات وارداتی و ارتشی که حتی جیره غذایی آن وارد می‌شد معیار به حساب نمیاد کما اینکه الان عربستان و کشورهای خلیج پیشرفته ترین تسلیحات نظامی جهان را دارند و عربستان حتی شایع هست که تسلیحات مخفی هسته ای دارد ( تمام هزینه های تحقیقاتی تسلیحات هسته‌ای پاکستان را در دهه 80 و 90 از A to Zعربستان داده به شرطی که در صورت نیاز خودش از آن استفاده کند) و همین الان که این کامنت را می‌نویسم عربستان سالی بین 7 تا 12 میلیارد دلار به بهانه های مختلف به خزانه دولت پاکستان برای جبران کسری بودجه این کشور می‌کند که بالاترین این کمک در سال 2008 بود که به 22 میلیارد دلار رسید. بگذریم سال 1979 70 ریال ایران 1 دلار بود و امروز 110 ین ژاپن یک دلاره. سال،. 1979 3.5 ریال عربستان یک دلار بود و امروز 4.6 ریال عربستان یک دلار. ارزش بین المللی پول هرگز معیار اصلی ثبات اقتصادی یک کشور نبوده بلکه میزان تورم آن با توجه به تولید ناخالص ملی معیار اصلی بوده. سه دینار کویت می‌شود یک دلار اما دلار کجای دنیا قرار داره و دینار کویت کجا.
  7
  1
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  ولی در نهایت امر همان سگ محمد رضا پهلوی به خمینی و خامنه ای و توله های حـ... شان شرف داشت.
  3
  12
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۸
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::Ukraine - ادسا، اوکراین::]شاه نماد انسان‌هایی است که نه صلاحیت استقلال فکری و آزادگی دارند وگرنه انسان عاقل و سلیم العقل گوسفند که نیست که یه آقای بالای سر داشته باشد که چوب دستش باشه اونو به هر جایی که شیخ و شاه بخواد هل بده. اما در باب جمله دوم شما بله نه فقط سید حسین نصر که حتی کاظم شریعتمداری و حتی خود صدام به شاه توصیه کرد با خمینی مقابله کنه ( پیغام صدام به شاه از طریق خانم فرح پهلوی) خمینی بلایی بود که همه اثرات نکبت بار به قدرت رسیدنش را فهمیدند الا ملت پروفسور ایران. وکاش شاه قبول کرده بود. چند روز پیش در میان اسناد استخبارات عراق در سال 1978 را خوندم همین صدام لیست چند ده نفری از آخوند ها را به شاه رسونده بود اینها را سر به نیست کن هم خودت را راحت میکنی هم منطقه را از آتش و خون و خونریزی احتمالی در آینده ای نه چندان دور میرهانی اما کو گوش شنوا.
  3
  4
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۸
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  تصحیح. ببخشید 3 دلار میشود یک دینار کویت اما این کجا و آن کجای اقتصاد جهانه
  1
  3
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  عذرخواهی میکنم از نوع نوشتارم قصد توهین به مقدسات یا شخصیتی را بجز خمینی و خامنه ای و توله هاشون (که کلا بیان نامننحس آنها بر زبان توهین به شعور آدمیزاده) را نداشتم ولی در حال مستی این مطالب نوشتم. باز تاکید می‌کنم با وجود اینکه از محمد رضا پهلوی خوشم نمیاد اما سگ درگاه آن مرحوم به خمینی و خامنه ای و توله ها ی حـ... آنها شرف دارد.
  3
  9
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۰
  ۳۰
  گرمن - ایران پارس، ایران
  ساکت خر پیر تو اگر با اینا همخور نبودی تا حالا سرت بالا دار بود.
  2
  8
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  الان سرکه هفت ساله رسید وقتش هست بیارین از انبار بیرون. مردم هم خرن میخورن . برو عمتو گول بزن. النک دولنک
  0
  2
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۱
  نظر شما چیست؟