آلودگی هوا در استان تهران ۱۲ هزار نفر را راهی بیمارستان کرد

فرارو: در روز‌های گذشته افزایش دوباره آلاینده‌ها و عبور از مرز هشدار، موجب شد تا برخی از مدارس و دانشگاه‌های تهران و برخی از کلانشهر‌ها در روز‌های ۶ و ۹ آذرماه تعطیل شوند. حالا هم معاون عمرانی استاندار تهران اعلام کرده که تمامی مقاطع تحصیلی استان تهران به غیر از فیروزکوه، دماوند و پردیس در روز ۱۰ آذر تعطیل هستند. البته آلودگی هوا تنها تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را به دنبال نداشت و حدود ۱۳ هزار نفر را هم راهی مراکز درمانی کرد.
 
به گزارش فرارو، شرکت کنترل هوای شهر تهران اعلام کرده که از ابتدای امسال، ۴۴ روز ناسالم برای گروه‌های حساس، ۲ روز ناسالم، ۱۸۳ روز سالم و ۲۵ روز پاک گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش میزان آلودگی‌ها را نشان می‌دهد. در ۲۵۵ روز ابتدایی سال گذشته شهروندان تهرانی، ۲۰۷ روز سالم، ۳۴ روز سالم و ۱۴ روز پاک را پشت سر گذاشتند.
 
جولان دود در تهران و کلانشهرها؛ چاره چیست؟ سایت "واکی" که به صورت آنلاین به بررسی شاخص‌ها و میزان آلودگی هوای شهر‌های جهان می‌پردازد، تهران را در زمره آلوده‌ترین شهر‌های جهان قرار داده است. وزارت بهداشت نیز با بحرانی خواندن وضعیت هوای تهران و برخی کلانشهر‌ها نسبت به خطرات افزایش آلاینده‌ها و آلودگی هوا هشدار داده است.
 
کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور هم درباره آخرین وضعیت مراجعین به مراکز درمانی به دلیل آلودگی هوا گفته است که " از تاریخ ۳ لغایت ۸ آذر ماه، ۱۲ هزار و ۸۳۸ نفر با توجه به بالا رفتن غلظت آلایندگی‌های هوا به مراکز پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی مراجعه کرده‌اند. "
متولیان کاهش آلودگی هوا چه گفتند؟
در حالی که شهروندان تهرانی و دیگر کلانشهر‌های کشور منتظر اقدامات اساسی از سوی متولیان کاهش آلودگی هوا هستند. اما مدیران تنها به تعطیلی مدارس اکتفا کرده اند و برخی نیز توپ مسئولیت کاهش آلودگی هوا را به زمین یکدیگر انداخته اند. البته برخی هم همچنان منتظر وزش باد هستند.
 
محمد تقی‌زاده، معاون عمرانی استانداری تهران ۸ و ۹ آذر و در پایان جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران به تعطیلی مدارس، طرح زوج و فرد از درب منازل و ممنوعیت تردد کامیون‌ها و خودرو‌های سنگین اکتفا کرد.
 
علیجانی دبیر مجمع نمایندگان تهران از ورود این مجمع به موضوع آلودگی هوای پایتخت خبر داده و گفته است که "پیشنهاد مجمع نمایندگان تهران این است که علاوه بر تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها برخی از ادارات هم تعطیل شود تا با کاهش رفت و آمد‌ها از حجم آلودگی هوا کم شود. "
 
شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران هم در توئیترش به انتقاد‌ها پاسخ داده و البته توپ را به زمین دیگر متولیان انداخته است. او نوشته که "اگر مواردی که در قانون هوای پاک، مصوب سال ١٣٩٦ و آیین نامه‌های اجرایی آن، از جانب ١٨ دستگاه متولی و دخیل موضوع در زمان مقرر در قانون اجرایی می‌شد، امروز تهران و سایر کلانشهر‌های کشور روز‌های ناسالم کمتری داشتند."
 
شهردار تهران هم چندی پیش در گفتگو با خبرنگاران گفته بود که "منتظر وزش باد هستیم. " که این اظهارات با واکنش کاربران در فضای مجازی روبرو شد."
 
اما واقعیت این است که درد آلودگی هوا با مُسکن‌های موقت درمان نمی شود و باید راهکار‌های اساسی برای غول آلودگی تدوین و اجرایی شود.
+25
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  چشم رهبر دیونه ات روشن فاطی شله. همه جوره داره آدم میکشه.
  0
  8
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.