مادر پویا بختیاری: پسر من جانش را برای میهن و کشور و مردمش داد

دویچه وله :شنبه ۲۵ آبان در دومین روز اعتراضات سراسری در ایران، پویا بختیاری با شلیک مستقیم گلوله به سرش در مهرشهر کرج کشته شد. مادرش به دویچه‌وله می‌گوید پسرش نه به خاطر غم نان که برای دفاع از حق مردم به خیابان رفت.
 
۲۷ سال داشت، مهندس بود، به زبان انگلیسی تسلط داشت، ۱۹۰ سانتیمتر بلندای قامتش بود؛ قامتی که مادرش هرروز با لذت تماشایش می‌کرد و قربان صدقه‌اش می‌رفت: «من و پویا فقط مادر و پسر نبودیم، ما عاشق هم بودیم، پویا روزی صدبار مرا بغل می‌کرد...»
 
ناهید شیربیشه، مادر پویا بختیاری است. معلمی که همه توشه‌اش را برای تربیت دو فرزندش داده، حالا یکی از این دو کشته شده است، اما مادر می‌گوید: «من همچنان دو فرزند دارم، پویا با من است، وقتی در خانه راه می‌روم او کنار من است...»
 
گیاهخوار بود، از کشتن پشه هم پرهیز می‌کرد، می‌گفت کرم خاکی و پشه هم جزو کائنات هستند، اما با شلیک مستقیم گلوله به سرش کشته شد: «کی به اینها اجازه داد تو مغز پسر من گلوله خالی کنند؟ کی به اینها حق داده مغز پسر مرا متلاشی کنند؟ پسر من به کدامین گناه ناکرده کشته شد؟»
 
مادر مصطفی کریم‌بیگی، همان که در عاشورای سال ۸۸ مغزش را با شلیک گلوله متلاشی کردند، خواهر شهرام فرج‌زاده، همان که در عاشورای سال ۸۸ با خودرو نیروی انتظامی از روی بدنش رد شدند، نامزد میثم احمدی، همان که در همان روز و همان محلی که پویا بختیاری کشته شد، با شلیک گلوله کشته شد و بسیاری دیگر در این دو هفته به دیدار خانواده بختیاری رفته‌اند. مادر پویا می‌گوید: «ما مثل همیم، همه‌مان مثل همیم، همه آنهایی که در این راه فرزندشان را به کشور و میهن هدیه کردند با هم هم‌احساسند، درد هم را بهتر می‌فهمیم برای اینکه درد از دست دادن عزیز، پسری که با زحمت بزرگش کردم، به ثمر رساندمش، به قد و بالایش نگاه کردم، برای هیچ مادری آسان نیست.»
 
از همین روست که این مادران قصد دارند مثل مادران خاوران، مثل مادران پارک لاله و مثل مادران صلح، برای دهمین، صدمین و هزارمین بار کنار هم بشینند و هسته‌ای از مادران دوباره داغدار را تشکیل دهند. ناهید شیربیشه می‌گوید هنوز فرصت نکرده حتی از خانه بیرون برود، از بس که می‌آیند و می‌روند، برای تسلی. اما مصمم است به محض بازگشت به زندگی عادی هرطور که می‌تواند نگذارد خون پسرش به هدر برود: «پسر من آرمانش را درست انتخاب کرده بود. من اگر شایستگی داشته باشم باید در راه آرمان‌های او گام بردارم و از خدا می‌خواهم کمکم کند بتوانم حافظ خون پسرم باشم.»
 
به رسم همیشگی و برای تسلای بازماندگان، آنان که به دیدن خانواده فرد فوت شده می‌روند برایش آرزوی آمرزش از سوی خدا می‌کنند. مادر پویا اما می‌گوید فرزندش نیازی به آمرزش ندارد: «پسر من گناهی نکرده که خدا او را بیامرزد. اگر من به عنوان مادر لحظه به لحظه کنار این پسر زندگی کردم، یقین دارم که پسر من در ۲۷ سال عمرش هیچ گناهی مرتکب نشده و هیچ آمرزشی لازم ندارد. پسر من جز عشق ورزیدن به همه دنیا کار دیگری نکرده بود. آیا این آمرزش لازم دارد؟»
 
شب گذشته مراسم شب هفت پویا بختیاری برگزار شد. مادرش پس از بازگشت به خانه اما آرام و قرار نداشته است: «اینها فکرهایی است که به سر هر مادری می‌رسد تصور اینکه الان من در این خانه دارم راه می‌روم، روی این تخت می‌خوابم در صورتی که جوان رعنای من با قد ۱۹۰ سانتیمتر چرا باید الان روی تختش نباشد؟ زیر خروارها خاک خوابیده باشد، رویش سنگ گذاشته باشند؟ من باید بروم سر خاک پسرم؟؟»
 
"جنبش گرسنگان" نامی است که برخی تحلیلگران روی اعتراضات خیر در ایران گذاشته‌اند. شاید به این دلیل که بهانه اولیه این اعتراضات سه برابر شدن قیمت بنزین بود. مادر پویا اما می‌گوید: «پسر من فشار مالی نداشت، زن و بچه نداشت، مجرد بود، مهندس بود، در یک خانه ۱۵۰ متری سه خوابه زندگی می‌کرد، دو تا ماشین، دفتر کار، مسلط به زبان انگلیسی، برای لذت بردن از زندگی دنیوی چیزی کم و کسر نداشت. پس اگر جانش را در این راه از دست داده مطمئن باشید که برای دفاع از حق مردم و اقشار کم درآمد این کار را کرده نه برای خودش. جانش را برای میهن و کشور و مردمش داد.»
 
خانواده بختیاری جزو معدود خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر هستند که در باره فرزندشان اطلاع‌رسانی کردند. مادر پویا می‌گوید: «من به عنوان یک مادر داغدیده و جگرسوخته دلم می‌خواهد هیچ‌کس سکوت نکند. فریاد رسای پویا را به همه دنیا برسانند که جوانی در اوج رشادت و زمانی که بهترین لذت را می‌شود برد جانش را کف دستش گذاشته و خونش را ریخته. آیا سکوت در این شرایط خیانت به خون پویا و پویاها نیست؟»
+128
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مطمئن باشید خون فرزندانتان پایمال نخواهد شد و تا ابد جاودانه خواهند بود و انتقام خون تمامی کشته شدگان در راه آزادی ایران را از تک تک قاتلین مردم ایران گرفته خواهد شد .مرگ بر رژیم اسلامی مرگ بر خامنه ای کفتار لعنت به خمینی ملعون ابلیس
  109
  82
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  همه انسانها یک روزی باید از این دنیا بروند و این دنیا محل گذر است نه ماندن؛ این مادران هم یک روز به فرزندانشان ملحق میشوند و تمام این ماجراها بصورت فیلم و نوشته برای نسلهای بعد باقی میماند آن زمانیکه هیچکدام از ما در این دنیا نیستیم نه بسیجی نه خامنه ای نه قاسم سلیمانی ونه رئیسی و نه بقیه آنوقت جوانانی مینشینند و این فیلمها را میبینند و این نوشته ها را میخوانند و از این تجربه های تلخ اجدادشان درس میگیرند و اجازه نمیدهند تا تاریخ تکرار شود و دوباره در دام جهل و خرافات و تزویر بیافتند مردم امروز برای آیندگان میراث با ارزشی به یادگار گذاشته اند.
  25
  59
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان

  دیروزم تو خبر مال نیکیتا اسنفدانی نوشتم ولی انگار حرفمو حزفش کردن اونجا که نوشتهع بود زنان شورای ملی مقاومت گفتم ایناهمش کار مجاهدینهع بیشتر اونا که کشته شده مجاهدین کشتن فقط مجاهدین میتونن راحت آدم بکشن اونا دلشون برا کسی نمیسوزه فقت مجاهدین گلوله تو جمجمه میزنن هیچ ماموری به سر شلیک نمیکنه شک نکنین هزار بار حازرم قسم بخورم کار مجاهدینه اونا تو جمیت بودن خیلیها گفتن از بین جمیت بهشون شلیک شده
  62
  33
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان

  اینم اینج ا نوشته که از مادران خاوران به ما رسیده معلومه کیا اینحرف رو میزنن آشوب اسلی رو مجاهدین درست کردن من شک ندار مکه تموم این ماجراها زیر سر مجادینه انقد عقده دارنکه راحت میتونن آدم بکشن بزنن تو جمجمه نیرو انتزامی یا زدشورش هرگز هرگز به سر و جمجمه شلیک نمیکنه هرکی دستو پاش مجروح شده اونامال نیرو انتزامیه ولی ازتوجمیت توسر شلیک کردن کار مجاهدین بیدین ایمانه
  62
  33
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  ننگ بر خامنه ای مزدور روسها, دیکتاتور جانی. زمان توهم می رسه.
  99
  71
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  بلاخره این خونهای بیگناه و آه مادرانی که جگر گوشه هاشون از دست دادن دامن تبهکاران سیاه دل را خواهد گرفت ، وآنروز دیر نیست
  30
  59
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  kapta - دوسلدرف، آلمان

  تسلیت مادر عزیزم. فرزند میوه شیرین باغ زندگی است و چشم بستن بر قامت او کاری دشوار و عظیم است اما از انجا که مردان حق همواردر برابر مشیت پرروردگار سر تسلیم میسایند لعنتت به سران بی غیر و پست چگونه با ارامش میخابند ازترس رفته بودن تو سوراخ
  22
  49
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  روزی که اسلحه دست مردم بیفته که خواهد افتاد سپاه یا بسیج یا هر الاغ دیگری برتری نداره. اون زمان که هردو مسلح هستن برتری با کسی هست که بیشتره و اون مردم هستن. کل سپاه که حدود سیصد هزار نفر هست ۹۸ درصدش رو سربازای وظیفه تشکیل میدن که بچهای منو شما هستن. یک چهارم جمعیت کشور رو همین حاشیه نشین‌ها تشکیل میدن که گرسنه هستن. و برای کار و پول به اطراف شهرهای بزرگ اومدن. گرسنگی هم پدر و مادر نمیشناسه
  19
  49
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  قاتلان حکومت داخل جمعیت بودن ، وقتی پویا تو ویدئو حرف میزد یک دقیقه بعد بهش شلیک شد. تو اون تاریکی کی می‌تونست از دور بزنه؟. به همین شکل هم دستگیر می‌کنن ، با مردم راه می‌رن با مردم شعار میدن و لیدر‌ها رو بعدش تعقیب می‌کنن و تو راه خونه میگیرن. مردم باید آگاه تر باشن برای بار بعد. فیس بوک داره تلاش می‌کنه که ظرف یکی دو سال آینده از طریق ماهواره اینترنت رایگان بده به خیلی مناطق. فیلتر کردنش مثل شبکه‌های تلویزیونی میمونه. بعضی جاها موفق، خیلی مناطق ناا موفق. حکومت دیگه شانسی نداره ، دیگه روزگار سر ناا سازگاری داره
  5
  17
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  لعنت بر هرنیروی مزدور رژیم اخوندی که دستش در خون مردم الوده شده است ! درود بر مادر پوریا و دیگر مادران جگر سوخته که مادر خودم هم یکی از همین مادران جگر سوخته بود انهم نه یکبار بلکه دوبار شاهد کشته شدن 2 تا از برادرانم که توسط مزدوران نظام اخوندی کشته شدن بود, برادران در زمان حیاتشان بسیار مهربان بودن که مادرم بعداز کشته شدن برادرانم دچار افسردگی شدید شد و آلزایمر گرفت و جانش را از دست داد!
  13
  23
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. این احتمال وجود دارد که مجاهدین از فرصت بدست آمده استفاده کرده و تعدادى اندک را به میدان فرستاده باشند تا مردم بى دفاع را هدف گلوله قرار بدهند چون که بد سابقه هستند و در حملات موشکى صدام به ایران یار و کمک او بودند. اما درصد بالائى ازخشونت و تیراندازى مستقیم به تظاهرکنندگان از سوى ماموران چه بسیج و یا سپاهى و انتظامى بوده و حداقل گواه آن نىز چندین ویدئوى ارسالى به شبکه هاى مجازى است. رژیم اسلامى در مواجه با مردم همیشه خشونت را به کار برده و مدارک بسیارى وجود دارد که روزى در دادگاه مردمى اینها باید پاسخگو باشند.
  5
  17
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  asal30 - بندرعباس، ایران
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. ماموران حکومتی ازبالای ساختمانها با تفنگ دوربین دار به گردن و سر مردم. شلیک کردند.
  41
  26
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. حرفت جالبه، یا چشم های من عوضی میبینه و یا شما تو روز روشن داری دروغ میگی. پس اینها مجاهدین بودند که تو کلیپ های همین سایت دیدیم که لباس نیروی انتظامی به تن داشتند و از بالای دادگستری و کلانتری و سایر ساختمان ها و گاهی رو در روی مردم شلیک میکردند! البته شما آدم خیلی فهمیده ای هستی، اما قبل از نوشتن و ارسال دیدگاه اگر قدری توجه کنی به چیزی که مینویسی نتیجه بهتری میگیری.
  4
  23
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  پیام من به مادر پویا خون پسرت پایمال نمی شود. بدان تمام ایران فرزندت هست ای مادر . مارا در غمت همگان بدان. تو مادر ایرانزمین هستی.
  4
  19
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  دوستان تیراندازها بدون هدف تیر اندازی میکردن. دستور گشتار کرفته بودن. باز هم سعی میکردن هوایی شلیگ کنن. اما فرماندهان پشت سرشان دستور.تیر به مترضین میدادن. بدانید گشته های اعتراض خیلی بیشتر از انچیزی هست که شنیدید. ملاها با خون حکومت کرفتن با خونریزی شدید برکنار میشون . چون خایین تمام نما یک ملت ایرانن
  4
  18
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  علی بابا تبریزی - تبریز ، ایران
  سلام بر تو ای مادر. پویا فرزند شما و پاره تن شما بود .برای ما هم برادری عزیز و بزرگوار و شهید راه حق و آزادی .بخدا فرزند شما زنده هست و صدای شما را میشنود درود خدا بر روح پاک پویا از خداوند برای شما مادر عزیز صبر و استقامت میطلبم .به امید روزی که رهبر دیکتاتور ما رو به محاکمه بکشند و خشم مردم این رهبر الدنگ را به سرنوشت قذافی گرفتار کند
  3
  8
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. مجاهدین هم همانند شما معتقد به اسلام هستند و اسلام هم یعنی خون و خونریزی و جنایت و دزدی و راهزنی و خوردن حق و حقوق مظلومان است رژیم اسلامی و منافقین و طالبان و داعش همگی پیرو رسوول عرب هستید
  2
  14
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.