نیکتا اسفندانی، دختر ۱۴ ساله اهل تهران : جوانترین معترض کشته شده در ایران

احتمالا هیچ‌گاه نتوان عدد دقیقا تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران را به دست آورد، مانند همه حوادث پیشین ایران که اطلاعات دقیق آنها را تقریبا هیچ‌کس ندارد؛ کشتار تابستان 67، کوی دانشگاه، جنبش سبز، اعترضات دی ماه 96 و اعتراضات دراویش، اعتراض قومیت‌ها و حالا اعتراضات 98، با این حال داستان مرگ یکی از معترضان نگاه جهان را به خود جلب کرد؛ داستان مرگ خردسال‌ترینشان.
 
کمیته زنان شورای ملی مقاومت ایران اعلام کرد که نیکتا اسفندانی، دختر 14 ساله اهل تهران یکی از 450 کشته اعتراضات سراسری در ایران است
 
در روزهای گذشته دولت ایران قیمت #بنزین را 300 درصد افزایش داد. این موضوع سبب بروز اعتراضات گسترده‌ای در ایران شد. در پی اعتراضات که بیش از 11 شهر ایران در 28 استان این کشور را فرا گرفت، چند صد تن از شهروندان معترض به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته و چند هزار نفر نیز دستگیر شدند. معترضان در ابتدا تنها به گرانی بنزین اعتراض کرده ولی با گذشت چند روز از اعتراضات و افزایش شمار شهروندان کشته شده، رهبر ایران را «دیکتاتور» خوانده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.
 
نیکتا اسفندانی در 16 نوامبر 2019 در منطقه ستارخان از سوی نیروهای امنیتی مورد هدف قرار گرفت و گلوله‌ای مستقیما به سرش اصابت کرد. خانواده اسفندانی پس از 3 روز جستجو توانستند جسد دختر خود را پیدا کنند.
 
مقامات ایران به خانواده اسفندانی گفته‌اند که در ازای جسد دخترشان مبلغی از آنها دریافت نخواهد شد، زیرا که او تنها 14 سال دارد و براساس قانون کودک به شمار می‌رود. ایران همچنین از دریافت مبلغ گلوله‌ای که نیکتا اسفندانی با آن کشته شده، صرف نظر کرد.
 
براساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی مقامات دولتی در شهرهای مختلف بابت تحویل اجساد کشته‌شدگان مبالغی بین 40 تا 80 میلیون از خانواده‌های آنها دریافت کرده‌ و از آنها تعهد گرفته‌اند که مراسم عزاداری برگزار نکنند.
 
جسد نیکتا اسفندانی در 20 نوامبر 2019 به خانواده او تحویل داده شد و در همان روز به خاک سپرده شد.
 
حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران در روزهای گذشته از دستگیری بیش از 7 هزار نفر از مردم معترض خبر داده بود.
+221
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  خامنه ای ، خاتمی ، روحانی، همه اخوندهای راس این فرقه جانی ، امیدوارم سر عزای بچه هاتون بشینید
  38
  274
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  برای تک تک قاتلین مردم ایران آرزوی مرگ میکنیم
  38
  257
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مرگ بر رژیم آخوندی
  38
  212
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  وقتی که دولت اعلام کرده که خودتون رو از صف آشوب‌گران جدا کنید در آن حکمتی بوده.
  268
  55
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  مرگ بر آخوند
  55
  167
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. همه جا مسخره بازی در میاری به کنار.عقاید شخصی هم محترمه .اما اینجا حداقل به خاطر روح این جوان ناکام اینطور نگو و یا سکوت کن.
  33
  161
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  رژیم کودک کش بالااخره از میا ن می ره. امام علی فرموده: حاکمیت با کفر دوام میاره اما با ظلم هرگز.
  34
  100
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. طغرل هم گفت!
  12
  73
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۹
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. فاطی!. خوب نگاه کن به این قیافه قشنگ و اصیل ایرانی!. یکی از چند در صد اصالت ایرانی که اقوامش از تجاوز پدران تو در امان موندن!. خوب نگاه کن! قشنگی و بیریایی از قیافش میریزه٫ ابروهاش بهم پیوسته نیست!یکی دیگه ایرانی اصیلو کشتین!. لعنت به پدران تو و بازماندگانشون و دینشون
  41
  109
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رژیم اخوندی وقتیکه اسلحه به روی مردم میگیرد و متهم غیره متهم برایش فرقی ندارد و همه را به تیر می بندد , اکثر مردم هم از اخوند جماعت متنفر میشوند هر وقت اخوندی را در روی خیابان و بازار ببینن اگر به ان اخوند حمله نکنن حتما" مورد توهین خیلیها قرار میگیرد.
  27
  75
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  خیلی دردناکه. جدا به پدر مادر داغدارش تسلیت میگم. خدا رحمتش کنه و از قاتلش نگذره. خامنه ای مطمئن باش جات تهه جهنمه با همه اعوان و انصار رژیم. در ضمن یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک خجالت بکش. از کی حمایت می کنی؟
  13
  66
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  روز تاوان نزدیک هست . وای به روز که مردم مجازاتتان کنن. میدانم نسلتان را نابود میکنن. چون با یک ملت سربکار دارید. خیانت گشوری بود. وای وای وای به انروزتان. چه شود. من که میترسم. از مجازات شما.
  17
  63
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۹
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. فقط یک کلمه کافیه خاک کاهو بر سر کاسه لیسان همانند تو و حاکمان فرقه ضاله حکومتی
  33
  86
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  فقط باید .. تو دهن هرکسی که میگه رژیم فلان و فلون بچه میکشه و وقتی یه بچه فلسطینی کشته هرچی بدتر دنیا رو پاره میکنن. این رژیم بدون دلیل بچه میکشه.
  26
  57
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. حکمتش تو محل معاینه پروستاتش. گفتم از یه جا به بعد دیگه داری هوا رو کثیف میکنی
  26
  60
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۸
  ۵۳
  علی بابا تبریزی - تبریز ، ایران
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک . اقلا اسم خانم فاطمه زهرا رو با خودت یدک نکش .چون خیلی ها که از برکت رهبر الدنگت به مقدسات توهین میکنن با دیدن کامنت های تو به خانوم فاطمه زهرا توهین میکنن و این گناهش گردن توست .اسم دیگری رو به یدک بکش مثلا .کاسه لیس دکتر خر عباسی دانمارک. یا ماله کش شریعتمداری کیهان .دانمارک. دستمال کش پروستات آقا .دانمارک یا اشغال خور خونه جنتی یا احمد خاتمی .دانمارک ترا چه به خانوم فاطمه زهرا چرا موجب این میشی که مردم با خوندن کامنت های تو از شدت نفرتشان به تو رهبر الدنگت به مقدسات هم توهین کنن
  48
  41
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۹
  ۳۵
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. این دختر ایران بسی معصوم تر از فاطمه زهرای عرب شماست.
  26
  67
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  همگی میدانید که امروزه در میدان نبرد، طرفین به همدیگر گلوله میپرانند. وقتی که دولت اعلام کرده، غیرنظامیان به صحنه نیایند، این عواقب جانگداز را نیز بهمراه دارد. تمامی ایرانیان از این واقعه متأسف هستند.
  68
  28
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
  ۳۰
  salomeh_f - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا

  " ایران همچنین از دریافت مبلغ گلوله‌ای که نیکتا اسفندانی با آن کشته شده، صرف نظر کرد.". واقعا زحمت کشیدین! بیان برای گلوله‌ای که باهاش بچه رو کشتین هم پول بگیرین!!
  5
  31
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. تو یکی زر نزن زی زی
  23
  48
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۵
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::] تو میدونی شرف چیه؟ میدونی انسانیت چیه؟ کسی که زیر دست سعید طوسی بزرگ شده باشه ازش بیشتر از این نمیشه انتظار داشت، قسم میخورم ، به جان هر چه مرد و وطنپرست ایرانیه قسم میخورم تقاس این بیشرمیهات رو میدی حالا فکر کن پشت ایدی قایم شدی.
  16
  40
  جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. براساس قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه‌ای، تهدید، ایجاد هراس برای اخاذی مالی و یا کام‌جویی‌های غیراخلاقی در موبایل و یا شبکه‌های اجتماعی قابل‌پیگیری حقوقی است. اگر کسی شما را در نرم افزارهای شبکه اجتماعی یا تلفن‌همراه یا ایمیل تهدید کرد، باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.
  31
  6
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]شما ادرس بده ما خدمت میرسیم بعد با هم میریم دادگاه ! خوبه؟.
  0
  27
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::] در ضمن از کی تا حالا در دانمارک!!! قانون مجازات اسلامی دارن؟ .
  0
  27
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  ۴۹
  Bozorgmehr - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و بسیجی ها و لباس شخصی ها اگر حلال زاده بودند، با لقمه ی حلال بزرگ شده بودند و خون پاک ایرانی در رگ هایشان جاری بود تفنگ و کلت خود را به سوی دشمنان ملت ایران نشانه می رفتند و نه قلب و مغز ایرانی های غیر مسلح. فراموش نکنیم که همین سپاه پاسداران و بسیجی های بی شرف در خرداد و تیر ۱۳۶۷ خفت بار از دست صدام حسین و ارتش صدام فرار بر قرار ترجیح دادند و مرزها را رها کردند و دنبال سوراخ موش بودند تا خود را قایم کنند تا اینکه امام هندی زاده آنها در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ معجزه کرد و جام زهر نوشید و خفت بار قظعنامه ی آتش بس سازمان ملل پذیرفت.
  1
  13
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. اوه چه خوب! پس اگه خواستی واسم باخودت باکس گل بیاری، از اینا دوست دارم. محمدی، لاله، ارکیده، سوسن، نرگس، کوکب و گلایول. 😊 بعد از دادگاه هم من واست گل میارم.
  12
  0
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. ایرانیان متاسف هستند ولی ساندیس خوران و رژیم پلید اسلامی اشغالگر خوشحال چون نه تنها خون این دختر را بلکه خون بسیاری از ایرانیان معترض توسط مزدوران خامنه ای ریخته شده
  0
  12
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  رژیم اشغالگر اسلامی برای کشته شدن کودکان فلسطینی خودشان را جر میدهند و اسرائیل را مقصر میدانند ولی در این اعتراضات مردم آتش و سرب داغ به سینه و مغز کودکان ایرانی شلیک میکند یعنی فقط کودک فلسطینی برای این رژیم غاصب اهمیت دارد
  0
  11
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::].پس این قوانین چرا در رژیم اشغالگر اسلامی که هر روزه با پیامک تهدید آمیز مردم را میترسند و تهدید میکند اجرا نمیشود .این قوانین در پیتی اسلامی را بگذار در کوزه و آبش را بخور .مرده شور او اسلام و قوانینش را ببرند
  0
  12
  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
  ۴۲
  Ardi1978 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  با مرگ بر . هیچ چیزی درست نمیشه بهتره که مردم داخل و خارج ایران اسامی شهیدان و مقتولین رو شناسایی کنن و از جامعه جهانی خواستار پیگرد قانونی باشن هموطنان داخل قاتلین رو شناسایی و هموطنان خارج از ایران خواهان جلب بین المللی قاتلین باشن
  1
  8
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Ardi1978 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بدبختی جامعه ی جهانی با کفتار علی زد و بند دارد وقتی شش کشور اروپایی به اینستکس می پیوندند باقی ماجرا را خودتان حدس بزنید
  0
  3
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
  نظر شما چیست؟