به درخواست کشور روسیه ، اپل نقشه شبه جزیره کریمه را تغییر داد

دومای روسیه گفته که ماه‌ها با اپل در حال مذاکره بوده است بی بی سی :شرکت اپل به خواست روسیه شبه‌جزیره کریمه را در اپلیکیشن‌هایش به عنوان بخشی از خاک کشور روسیه به حساب آورد.
 
روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه را که بخشی از اوکراین بود تصرف و به خاک خود ضمیمه کرد.جامعه بین‌الملل این عمل را به شدت محکوم کرد.
 
بیشتر مردم این منطقه به روسی صحبت می‌کنند. بعد از این تغییر اگر از روسیه کسی با تلفن‌های اپل به اپلیکیشن‌های نقشه و پیش‌بینی وضع هوا نگاه کند کریمه را بخشی از خاک روسیه می‌بیند.
اپلیکیشن آب و هوای اپل حالا کریمه را بخشی از روسیه به حساب می‌آورد اما از نقاط دیگر جهان، جست‌وجوی این شبه جزیره آن را در این اپلیکیشن‌ها متعلق به هیچ کشوری نشان نمی‌دهد.
 
دوما، مجلس روسیه، به استقبال این خبر رفته و در بیانیه‌ای نوشته که کلا دستگاه‌های ساخت اپل این تغییر را به رسمیت شناخته‌اند.
 
بی‌بی‌سی چند دستگاه آیفون را در روسیه امتحان کرده و این طور که به نظر می‌رسد این تغییر فقط در دستگاه‌هایی به چشم آمده که از بخش روسی فروشگاه اپل استفاده می‌کنند.
 
دومای روسیه گفته که در چند ماه گذشته با شرکت اپل درباره «ناصحیح بودن» مالک شبه‌جزیره کریمه در حال مذاکره بوده است.
نقشه اپل بین روسیه و کریمه هیچ مرزی نشان نمی‌دهد شرکت اپل پیشنهاد داده بود که کریمه را مکانی بی‌طرف به شمار آورد که نه زیر حکمرانی اوکراین است و نه زیر سلطه روسیه.
 
واسیلی پیسکاریوف، رئیس کمیته امنیتی و ضد فساد دومای روسیه، گفت که اپل بالاخره با مواد قانون اساسی فدراسیون روسیه خود را وفق داده است.
 
خبرگزاری اینترفکس از آقای پیسکاریوف نقل کرده که به رسمیت شناختن مالکیت اوکراین بر کریمه، بنا به قوانین روسیه عملی خلاف قانون است.
 
او گفته که «هیچ راه بازگشتی به گذشته وجود ندارد.» آقای پیسکاریوف ادامه داده که روسیه هر آنچه که می‌خواسته از اپل گرفته است.
 
روسیه به گفته او همیشه آماده مذاکره و همکاری‌های سازنده با شرکت‌های خارجی است.
 
اپل هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.
 
گوگل هم که اپلیکیشن نقشه معروفی دارد تصمیم گرفته که کریمه را متعلق به هیچ‌کدام از دو کشور نشان ندهد.
 
اما موقع نگارش نام مکان‌هایی که در کریمه هستند، گوگل از املای روسی آن مکان‌ها به جای املای اوکراینی استفاده می‌کند.
 
اتحادیه اروپا و آمریکا اما ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسند.
 
جدا شدن کریمه، زخم بازی برای مردم اوکراین بوده است. بلافاصله بعد از آنکه کریمه در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط روسیه اشغال شد، در شرق اوکراین هم درگیری دیگری به وقوع پیوست و این بار دونتسک و لوهانسک محل رویارویی با نیروهای هوادار روسیه شد.
 
اوکراین و کشورهای غربی، روسیه را متهم می‌کنند که نیروهایش را به کمک جدایی‌طلبان فرستاده و به آنها کمک تسلیحاتی می‌کند.
 
مسکو این اتهام‌ها را رد می‌کند اما می‌پذیرد که بعضی از داوطلبان به شبه‌نظامیان کمک می‌کنند. در کشمکشی که حالا پنج سالی می‌شود ادامه دارد بیش از ۱۳ هزار نفر کشته شده‌اند.
 
بی‌بی‌سی، کریمه را بخشی از روسیه نشان نمی‌دهد اما با نقطه‌چین بخش‌هایی مورد مناقشه را جدا کرده است.
+5
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.