کارشناس دینی :طبق دستور قرآن دستگیرشدگان اخیر باید جلوی چشم مردم زَجرکُش شوند

کارشناس دینی در تلویزیون ایران: "این نظر قرآن است، اینها همه‌شان از دم محاربند" بی بی سی :یک کارشناس دینی و مفسر قرآن در شبکه اول تلویزیون دولتی ایران در مورد اعتراضات آبان ۹۸ و نحوه برخورد با معترضان گفت "طبق آیات قرآن دستگیرشدگان اخیر باید در همان نقطه جنایت در جلوی چشم مردم زجرکش شوند."
 
ابوالفضل بهرام‌پور پنجم آذر ۹۸ در برنامه آفتاب شرقی شرکت کرد که از شبکه یک به صورت سراسری در ایران پخش می‌شود.آقای بهرام‌پور با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران و احکام قرآن در مواجهه با "کفار" گفت: "کسانی که در تظاهرات، سربازان مسلح آمریکا بودند و الان دستگیرند؛ این حکم قرآن در مورد آنها است."
 
او سپس به ترجمه و تفسیر آیه ۳۳ سوره مائده در قرآن پرداخت و گفت که دستگیرشدگان باید "زجرکش" شوند، "به دار آویخته شوند." او همین‌طور از "قطع دست و پا" و تبعید به عنوان احکام اسلام برای "محاربان" نام برد و گفت: "نفی بلد نه به شیراز، در وسط دریا که آنجا در یک کشتی قراضه زندگی کند تا بمیرد."
 
طبق اعلام سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل دست‌کم ۱۴۳ نفر در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در ایران کشته شده‌اند. حسین نقوی حسینی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران تعداد دستگیرشدگان را حدود هفت هزار نفر عنوان کرد. در چند روز گذشته دست‌کم دو اعتراف تلویزیونی از دستگیرشدگان این اعتراضات در صداوسیمای ایران پخش شده است.
 
ابوالفضل بهرام‌پور در ترجمه و تفسیر کلمه "یُقَتِلُ" گفت که معنی این کلمه کشتن نیست بلکه "زجرکش کردن" است. او در تعریف این عمل به "قطع دست و پا خلاف یکدیگر" اشاره کرد و سپس با ذکر روایتی از زمان پیامبر اسلام به "درآوردن چشم و کشتن" دشمنان پرداخت. او گفت: "این حکم کسانی است که در اختیار مایند. در جلوی چشم عموم [باید اجرا شود ] که اونها که منتظر دستور آمریکا هستند به دار آویختن آنها را به چشم ببینند."
 
تفسیر آقای بهرام‌پور و توصیه‌ به روش‌های نامتعارف مجازات معترضان در شبکه‌های اجتماعی واکنش بسیاری از کاربران را برانگیخت. گروهی به پخش این سخنان از شبکه سراسری تلویزیون اعتراض کرده و بعضی کاربران اظهارات او را با "عملکرد داعش" مقایسه کرده‌اند.
حسن فرشتیان، حقوق‌دان و پژوهشگر دینی مقیم فرانسه با مردود دانستن تفسیر مطرح شده در تلویزیون دولتی ایران گفت: "این شکل از تفسیر این آیه، تهمت واضحی است به قرآن. حکم‌های قرآنی ربطی به حکومت‌های دنیوی ندارد. در صدر اسلام پیروان حضرت محمد، امت بودند و پیامبر امام آنها بود. رابطه کنونی مردم رابطه ملت و دولت است. در این رابطه بعضی از این خشونت‌ها جرم است و مجازات را قانون مشخص می کند و نه کتاب مقدس. این نقل قولها برای زمان نبرد تن به تن است. امروز گاز اشک آور برای متفرق کردن وجود دارد و نه شمشیر."
 
ابوالفضل بهرام‌پور از برخورد شدید با دستگیرشدگان به عنوان راه بازگرداندن امنیت به جامعه یاد کرد و گفت: "یکی از اینها [احکام ] اجرا شود، نوبت‌های بعدی که در پیاز خوابانده شده غلط می‌کنند به میدان بیایند. باید در همان نقطه جنایت هم مجازات شوند."
 
ابوالفضل بهرام‌پور در تلویزیون ایران به موضوع درخواست بعضی از چهره‌ها و هشدار آنها در مورد چگونگی برخورد قضایی با معترضان هم پرداخت و گفت: "محکومین جریان فتنه ۸۸ که برای قوه قضاییه نامه می نویسند که با اینها تندی نکنید و غیره می‌‌خواهند قوه قضاییه را تضعیف کنند و بگویند شل بگیرید، خودشان از محاربان هستند و باید دستگیر شوند در کنار اینها."
 
۷۷ فعال سیاسی اصلاح‌طلب در نامه‌ای در ۲۵ آبان ۹۸ در بیانیه‌ای برخورد "خشن" حکومت ایران و "شلیک بی‌محابا" به معترضان را محکوم کرده بودند. در این بیانیه تاکید شده که تصمیم‌های حکومتی مرتبط با معیشت مردم باید از طریق "مجاری قانونی رسمی" اتخاذ شود.
 
آقای بهرام‌پور گفت: "آنها که می‌گویند جوانان احساساتی شدند، اشتباه است. چرا به نفع شهدا و نظام احساساتی نشدند؟ همین‌ها [معترضان ] را پریروزها نصیحت می‌کردی ما را می‌کشتند."
 
ابوالفضل بهرام‌پور در ادامه گفت: "توبه بعد از دستگیری مقبول نیست. این نظر قرآن است. اینها همه‌شان از دم محاربند شک نکنید."
 
حسن فرشتیان، حقوق‌دان و پژوهشگر دینی مقیم فرانسه به بعد فقهی و حقوقی برخورد با معترضان در ایران پرداخت و گفت: "با هر نوع تفسیری، این آیه در مورد محارب است. فرض را بر این بگذاریم که عده‌ای در جریان اعتراضات اخیر، دست به تخریب زده‌اند. نخست اینکه این جنگ با خدا و پیامبر نیست بلکه جنگ با حکومت است. بعد اینکه در این موارد تناسب مجازات و جرم باید مراعات شود. این خشونت‌ها جنبه سیاسی دارد و حتی با خشونت عادی، مثلا با اقدام کسی که در روز عادی بانک را می‌زند، متفاوت است. حضرت علی می‌گوید اگر دشمنان متفرق شدند و فرار کردند تعقیب نکنید."
 
محمدهادی صلح جو، مجری در ادامه برنامه به آقای بهرام‌پور گفت: "خواسته مردمی که در میدان انقلاب تهران جمع شدند برخورد جدی و قاطع با کسانی است که آرامششان را بر هم زدند. این خواسته مردم است ولی آرامش جامعه هم مهمه. وجدان جامعه خدای نکرده به هم نخورد. اینها مصالحی است که باید در نظر گرفته شود. یک طیفی از مردم در رنج و سختی هستند و طاقتشان طاق شده و اعتراض کردند. اعتراض مردم را باید به رسمیت شناخت و با آنها همراهی کرد."
 
اما آقای بهرام‌پور به نقل از رئیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به معترضان لقب پیاده نظام دشمن داد و گفت: "اینها مردم نیستند که با اره و میلگرد حمله می‌کنند."
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز دوشنبه ۲۷ آبان ۹۸ اعلام کرد با ادامه ناامنی برخورد خواهد کرد.
 
ابوالفضل بهرام‌پور سپس با یادآوری برخورد علی ابن ابوطالب، امام اول شیعیان با خوارج گفت: "اگر ده هزار نفر را که سرباز پیاده نظام دشمنند در جامعه ایران بکشیم، افراط نکردیم. امنیت نباشه هیچی دیگر نیست. این نظر امیرمومنان است. اگر قاطعیت در حکومت نباشد و رحم داشته باشند بر دشمن، باید جمعش کنند. از اینکه اروپا انتقاد کند نترسید."
+9
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  نادراعتمادالممالک - دوبلین، ایرلند

  حـ... های بی همه چیز فکر میکنند خودشون حقیقت مطلق هستند هیچکس غیر از خودشونو قبول ندارند در صورتیکه از سر تا پاشون شر و خلافکاری و جنایت میباره
  3
  79
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Hatef - پاریس، فرانسه

  قذافى هم براى برخورد با مخالفین خود یک چنین توصیه هایى داشت. فقط فراموش کرده بود که آنها هم چاقو دارند! فرق قضیه در این است که در ایران قمه به وفور یافت میشود!
  0
  85
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آزاذه - تهران، ایران

  این آیات شیطانی را به صورتهای مختلف و متضاد میتوان توسط آخوندهای قاتل و جیب گشاد و زن باره و بچه باز تفسیر کرد و حقوق انسانی کل مردم را به باد هوا گرفت.
  11
  79
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  بعد یک سری از کاربران میگوند آتش زدن آیات شیطانی و دفاع از نابود کردن این کتاب عقاید هیتلری ست .سرتاسر این کتاب جنایت است و نفرت به انسانها و مخصوصا زنها و تجاوز و تکه تکه کردن انسانها و تجاوز به کودکان و زنان و بردگان و اسیران جنگی این کتاب آیات شیطانی خشن ترین و بیرحم ترین و ... مزخرف ترین کتاب مثلا الهی ست الله این دین هم تشنه ی قدرت و ستایش شدن و اطاعت بی چون و چرا را از بنده هایش میخواهد بیچاره عقده ای که با تهدید بر بندگانش فرمانروایی میکند و ...
  13
  67
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  آقای کارشناس جنایت ما هم منتظر زجر کش شدن تو و خانواده ات و ساندیس خوران و پاسدار و بسیج تروریست و تک تک سران رژیم جنایتکار اسلامی هستیم
  10
  65
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این جنازه ی آذری در سر راس تعصبات قرون وسطائی اجدادش مدفون هست و نمیداند هر چقدر بیشتر به اسم و رسم اسلام جنایت کنند جبر تاریخ شدیدتر ان ها را نابود خواهد کرد
  4
  69
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  بله دوستان . این چهره ی واقعیه اسلامه ناب محمدیه . فقط میگه بکش تازنده بمانی
  6
  71
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  Mohebat12 - لندن، انگلستان

  آقای کارشناس دینی حکم آقای طوسی بچه باز چی ؟
  4
  73
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان

  حالا مثلاً یعنی در این چهل سال کسی رو در زندانها زجرکش نکرده اند!؟ اونهایی که جان بدر برده اند و ثابت شد که بیگناهند مثل مازیار ابراهیمی و نادر نوری کهن اونطور وحشیانه شکنجه شدند وای به حال کسی که کاری کرده باشه و برای امثال این شکنجه گر هم ثابت شده باشه.
  1
  29
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  این کارشناس دینی (!?) بی سواد نفهمیده که این آیه برای مجازات کسانی هست که در زمان حیات پیامبر اسلام با او در جنگ بودند و ربطی به زمان ما و جوانان رشید و بیگناه ما نداره. ترجمه آیه ۳۳ سوره مائده :"جزای کسانی که با خدا و پیامبرش جنگ می‌کنند و در زمین به فساد می‌کوشند، آن است که کشته شوند یا بر دار گردند یا دست‌ها و پاهایشان یکی از چپ و یکی از راست بریده شود یا از سرزمین خود تبعید شوند. این‌ها رسواییشان در این جهان است و در آخرت نیز به عذابی بزرگ گرفتار آیند." - در ضمن ایشان و بقیه حضرات حق تفسیر آیات قرآن که از نوع متشابهات هستند رو ندارند. تفسیر این آیات به آخر زمان راجع شده ! امیدوارم که اینها فرق محکمات و متشابهات رو بفهمند.
  6
  28
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  ‏تا زمانی که "تازینامه" جنایی و ضدبشری کتاب آسمانى در جوامع بشری حکم فرما باشد،. ‏اون جامعه هرگز رنگ سعادت ، عدالت و آزادگی را نخواهد دید .
  2
  29
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  ‏از این بخش از سخنان این جانی غافل نشوید:
  1
  24
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  این شما و این جمهوری اسلامی در یک دقیقه!. ‏حتی اگر ده هزار نفر ....افراط نکرده ایم
  1
  27
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بدین منوال باشد که ابوالفضل بهرام‌پور میگوید پس مردم معترض نمی توانند اخوندها را همراهی با دنیا کنن یا کاری کنن تغییر تحولاتی در حکومت اخوندیشان رخ دهند و یا مردم بتوانن رژیم اخوندی را نابود کنن پس مردم باید دست به دامن امریکا شوند تا همانطور که کمک کرد به مردم عراق و لیبی تا صدام و قذافی را از بین ببرن به ایرانیها هم کمک کند تا خامنه ای را نابود , نابود کنن.
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mahdi moud - تهران، ایران

  خداکنه نمیری سر خودت و رهبرت پیاده کنیم
  0
  30
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  حـ....لعنت به این دین خونخواااار...... به خطا اگه مجازاتی باشه ٫بایستی تک تکتونو مخصوصا خامنای حرومی ......روز ازادی وطن از دست این خونخواران نزدیکه.این دین شیطانی به زباله دانی تاریخ سپرده خواهد شد.با اندوه فراوان برای خانواده های فدا شده در راه ازادی صبر و سلامتی ارزومندم.
  1
  26
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  پس بیخود نبود نروژه قران را اتیش زد
  1
  30
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  حرمی بگو از این چیزا تا مخصوصا جونا بفهمند چه ماهیت شیطانی داره این دین خونخوار.من یقین دارم ..... تو راه.ظلم پایدار نیست.زباله دانی تاریخ جای این حرامیانه.
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  درست میگه سوره های انفال و الماید ایه های ۳۳ و ۱۲ قران را از خانه هایتان بیرون بیاندازید زیرا باعث بدبختی و مرگ و گرسنهگی و بی ثباتی بی ابرویی میشود
  1
  21
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Alphabet - پترس، یونان
  بعد از رهایی از آخوندهای منحوس و ازادی ایران خودت و بچه ها و خانواده ات را بهمین طریق که بهمون یاد دادی جلوی چشمت سرویس میدیم. تا تو باشی برامون قرآن تعبیر و تفسیر نکنی شکنجه گر خناس.
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  به این دلیل ساده از قرآن این پیرمرد نادان داره مزخرف میگه. چون که معنی اصلی متشابهات قرآن رو فقط خدا میدونه. لطفا اطلاع رسانی کنید برای نجات جان جوانان میهن- آل عمران, آیه ۷ «هُوَ الَذی أَنزَلَ عَلَیکَ الکِتابَ مِنهُ آیاتٌ مُحکَماتٌ هُنَ أُمُ الکِتابِ وَ أُخَرُ مُتَشابِهاتٌ فَأَمَا الَذینَ فی قُلُوبِهِم زَیغٌ فَیَتَبِعُونَ ما تَشابَهَ مِنهُ ابتِغاءَ الفِتنَةِ وَ ابتِغاءَ تَأویلِهِ وَ ما یَعلَمُ تَأویلَهُ إِلاَ اللهُ وَ الراسِخُونَ فِی العِلمِ یَقُولُونَ آمَنا بِهِ کُلٌ مِن عِندِ رَبِنا وَ ما یَذَکَرُ إِلا أُولُوا الأَلبابِ»«اوست که این کتاب را بر تو نازل کرد. بعضی از آیه ها محکمات هستند (یعنی صریح و روشن)، این آیه ها ام الکتابند. و بعضی آیه ها متشابهاتند ( مفهوم و منظورآیه روشن نیست). اما آنها را که در دلشان میل به باطل است، به سبب فتنه جویی و میل به تفسیر, ازمتشابهات پیروی میکنند. در حالی که تاویل آنرا جز خدای نمیداند. و آنان که قدم در راه دانش استوار کرده اند میگویند: ما بدان ایمان آوردیم، همه از جانب پروردگار ماست. و جز خردمندان پند نمیگیرند»
  12
  14
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ
  تنها راه مبارزه با اینها مبارزه مسلحانه است همون جوری که این مردم را قتل عام می کنند ما هم باید شروع کنیم
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  جوانانی که در اعتراض به گرانی بنزین و عدم عدالت اجتماعی فقط تظاهرات مسالمت امیز کردند مطلقا شامل این آیه قرآن نمیشوند چون که اولا علیه پیامبر اسلام نجنگیدند و دوم اونکه از عوامل فساد بر روی زمین نبوده اند، امری که ثابت کردنش خیلی سخته و تقریبا از محالات. چون نوع فساد مشخص نشده، لاجرم این آیه رو در ردیف آیات متشابهات قرار میده و تفسیر آن رو فقط خدا میدونه!
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  این مردک رزل فارسی بلد نیست حرف بزن و عربی میخواد گدی بدی کند و به خورد ملت بده، خدا بیامرزه رضا شاه بزرگ را که خوب شماها را شناخته بود،....این پفیوس حتی زده رو دست داعش.داعش هم با اون همه جنایت تا این حد پست فطرت نبودند،همینه خدا به داد ملتی برسه که یک ..مفسر قران عربی براشون باشه.
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  واقعا پست و چندش اور هستی مردک متحجر انگل.تو میواهی قران را تفسیر کنی قرانی که ایت الشیطانها و مراجع تقلیدتون اونو تحریف شده میدونه که قابل استناد نخواهد بود، این نه حرف قران بلکه یاسای چنگیزی بود که توی ... اونها اونو بلغور میکنه، .... حق تو اینه که تمامی لوله های مصرف شده در اون خونه ای که از پول دزدی خریدی از لوله اب و فاضلاب تا لوله بخاری تقدیم اجداد کنند .. . خوبه چند نفر دیگه مثل تو کافیه که که علمای تمام مذاهب از گبر و نصاری تا مسلمان هندو فتوی به نابود کردن هر چی تخمه صیغه امثال تو و مسلک کثیفی بدن که تو به اون معتقد هستی. مردک پست نویبت تو هم میرسه و بدون انچیزی را که اینجا بلغور میکنی ملت به سر تو و هفت پشتت میارن.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. امام جعفت صادق میگه: قطع زهری اثنانا، عالم المتهتک و جاهل المتنسک... این پست فطرت از جاهل متنسک که هیچ از اولئک کالنعام هم صبقت گرفته و باید کلمه ای دیگر برا این مردک متحجر کشف کرد. در ضمن در هیچکجای قران این چرندیات گفته نشده و خواندن چند کلمه از یک ایه که در ان از کشتن اسم برده دلیل این نمشه که در قران دستور به قتل و عام داده شده. کافیه چند ایه ابتدا و انتهای مربوط به این ایه را خواند تا به توجه به مفهوم کل به مفهوم یک یک تعابیر رسید.ولی مسلک منحرف شیعی یعنی مسلک دروغ تزویر،دزدی و کره صیغگی و از یک کره صیغه مثل این هالو بیش از ساین توقع نباید داشت.
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  در صمن تمام مراجع تقلید بزرگ شیعه مثل سیستانی و دبیر کل حزب الله ، کشته های تظاهرات اخیر در ایران را صراحتا و شهید اعلام کردند و کسانیکه به انها شلیک کردند جنایتکار که باید مجازات شوند، و دستورات خامنه ای را را نه فتوا بلکه یک دستور جنایتکارانه طاغوت اعلام کردند چون خامنه ای مرجعیت نداره جز چند تا بوزینه مثل احمقی نجس و سردار فیروزابادی و رضایی خل ، زهوار در رفته هایی مثل جنتی و تمساح یزدی اونو سوپر اخوند نمیدونند.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. این مرد نادان اتفاقا ذات واقعی ممد و علی و آیات شیطانی را درست و صحیح توضیح داد
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. دقیقا دوست عزیز این آیات مربوط به زمانی هست که جنگ بین مسلمانان و مشرکین قریش بوده و فقط در زمان خودش کاربرد دارد. این یارو پیری بین گوشت کوبیده و پهن نمیتونه فرق بذاره
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. درود بر شما دوست عزیز, کاملا درست نوشتید. این آیه مطلقا به زمان ما مربوط نمیشه و برای ترساندن دشمنان در صدر اسلام بوده که از جنگ با پیامبر دست بر دارند. موفق و پیروز باشید.
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. درود بر شما دوست عزیز, کاملا درست نوشتید. این آیه مطلقا به زمان ما مربوط نمیشه و برای ترساندن دشمنان در صدر اسلام بوده که از جنگ با پیامبر دست بر دارند. موفق و پیروز باشید.
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. نفرمایید بانو این مطلب رو. شما شخص فرهیخته ای هستید. انچه که در مورد کشتارمخالفین در قرآن هست صحیح ولی توضیح این پیرمرد نادان در مورد این آیه بخصوص از سر تا به پا غلط هست. با تایید حرفهاش جان فرزندان کشورمون رو به خطر نیندازیم. با احترام و مهر
  5
  2
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. درود بر شما دوست گرامی که به این مطلب اشاره کردید. اکثر علمای بزرگ شیعه این عمل کشتار معترضین رو محکوم و به درستی مغایر با اصول اسلام دانسته اند. فقط آخوند های حکومتی ایران این کار زشت حکومت عصر حجری رو محکوم نکردند که اونهم یک مقدار از ترس از حکومت هست و یک مقدار ترس از دست دادن ثروتی که در لوای همین حکومت به دست آورده اند ! موفق و پیروز باشید.
  5
  3
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  ای ناخلف پیره سگ یعنی قران میگه حقتو نگیر زوربشنو توسری و دستمال باش اکه نبودی باید نابود شوید, خودشون با دست خودشون کتاب قرانُ دارن خراب مکنن,اگر هم اینطور که میکه باشه بس خیلی ناحق نوشته شده,یعنی بردگی کردن خلقوالله در مقابل یک سری که میخواستن در گذشته وحال همیشه برملت سلطه و حکومت کنن و زور بگن , تازه پیغنبر و رسول خدا ,ولی حالا نه پیغنبری هست و نه رسولش جز خاطرات و داستانهایشان ,که یک مشت دارن از این خاطرات وداستان سوء استفاده و دکان باز کردن
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  نه اینکه مردم در رفاه زندگی میکنند حالا باید تازه شاهد زجر کش کردن فرزندانشان هم باشند مردیکه برو توبه کن بلکه خدا از این چاپلوسی برای چند صبا عمریکه برایت مانده از شراکتت با شیطان بگذرد و عاقبت بخیر بشی
  0
  0
  یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.