وزیر کشور ایران:اغتشاشگران نیم درصد بودند و بیشترشان حاشیه‌نشین

رحمانی فضلی: «شمار زخمی‌ها از نیروهای بسیج و امنیتی و انتظامی، دو برابر نیروهایی مصدوم‌شده‌ای است که در این حوادث آسیب دیده‌انداو ادامه داده‌است این "نشانه خویشتن‌داری ماست.» دویچه وله :وزیر کشور ایران می‌گوید، چند ماه پیش از این قرار بود قیمت بنزین افزایش یابد اما خبر لو رفت. او از اینکه این‌بار خبر لو نرفت و با قطع اینترنت از "عملیات روانی" جلوگیری شد، ابراز خشنودی کرده است.
 
وزیر کشور با حضور در برنامه تلویزیونی نگاه از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران در مورد اجرای طرح مدیریت سوخت و اصلاح قیمت بنزین و ناآرامی‌های اخیر اظهارنظر کرد.
 
او با اشاره به پیشینه بحث سیاست تعدیل و موضوع یکسان‌سازی و آزادسازی نرخ‌ها در حوزه انرژی در دولت سازندگی و طرح آن در دولت‌های بعدی، خاتمی و احمدی‌نژاد و دوبار افزایش قیمت در زمان کابینه روحانی، گفت: «در سال ۱۳۹۶ با توجه به اینکه همه امکانات برای تغییر قیمت سوخت آماده شده بود ولی با توجه به وقایعی که در دی‌ماه ۹۶ رخ داده بود، نهایتا این تصمیم گرفته شد که تغییر قیمت سوخت به تعویق بیفتد.»
 
وزیر کشور با اشاره به "تحریم‌های سنگین آمریکا در سال ۱۳۹۷و مشکلات اقتصادی به وجود آمده برای مردم"، از چهار سناریویی که برای مدیریت سوخت کشور مورد بررسی قرار گرفته بود سخن گفت که در میان آنها "طرح سهمیه‌بندی به تصویب رسید و به وزارت کشور ابلاغ شد".  به گفته رحمانی فضلی در سال ۱۳۹۷ سهمیه‌بندی به دلیل مشکلات فنی و کارت‌های سوخت عقب افتاد و "در سال ۹۸ زمینه‌ها و مقدمات مقرر این کار انجام شد."
"خوشبختانه طرح این بار لو نرفت"
وزیر کشور در این برنامه تلویزیونی در مورد زمان اجرای طرح کنونی گفت:«در یک مرحله قصد اجرای این طرح را داشتیم که روز چهارشنبه زمان اجرای این طرح لو رفت و در حقیقت یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از یکی از مسئولین این خبر را منتشر کرد و در تمام کشور صف‌های طولانی شکل گرفت. لذا در شورای امنیت اعلام کردیم امکان اجرای طرح وجود ندارد.» او بیم از ذخیره‌سازی بنزین در خانه‌ها را با "لو رفتن خبر"، یکی از دلایلی می‌داند که باعث شد در آن مقطع جلو اجرای طرح گرفته شود. وزیر کشور می‌گوید ۷۳۱ بانک در ناآرامی‌های اخیر به آتش کشیده شدند رحمانی فضلی می‌گوید: «این‌بار ۲۴ ساعت قبل از اجرای این طرح همه کارگران جایگاه‌ها و نیروهای انتظامی از طرح مطلع بودند اما خوشبختانه این طرح لو نرفت. لذا باید از همه آنها قدردانی کنم.» او با اشاره به عدمواکنش رسانه‌های خارجی در ساعات اولیه پس از اجرای طرح می‌گوید: «اگر از قبل اعلام می‌کردیم، تحریکات رسانه‌ها و خسارات ما بیشتر بود.»
قطع اینترنت برای کنترل عملیات روانی
وزیر کشور در این گفت‌وگو می‌گوید تا بعدازظهر روز جمعه و پس از اعلام اجرای طرح، مشکلی نبوده است اما به گفته او "هنگامی که رسانه‌های خارجی متوجه اجرای طرح شدند، شروع به تحریک و تهییج کردند و تصاویری از عراق و همچنین دی‌ماه سال ۹۶ منتشر می‌کردند به این معنا که این اتفاقات الان در کشور رخ می‌دهد".
 
او معترضان یا "نیروهای اغتشاشات" را اینگونه توصیف می‌کند: «در هسته‌های پنج یا شش نفره که حتما همراه آنها یک خانم بود که مردم را تهیج کنند». وزیر کشور ادامه می‌دهد: «این نیروها معمولا به سلاح‌هایی همچون کوکتل‌مولوتوف مسلح بودند و دست به آتش زدن اموال عمومی و اموال خصوصی مردم زدند. از این مرحله یک اعتراض سیاسی یا اجتماعی به یک مساله امنیتی تبدیل شد و شعارها نیز برانداز و تند شد.»
 
وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران می‌گوید، با "زیاد شدن تخریب و آتش‌سوزی"، حاکمیت مجبور شده است اینترنت را "به طور موقتی و موضعی"، برای "کنترل عملیات روانی که از خارج هدایت می‌شد"، قطع کند.
"اغتشاشگران نیم درصد بودند و بیشترشان حاشیه‌نشین"
رحمانی فضلی با استناد به آماری که استانداری‌ها و فرمانداری‌ها در اختیار او گذاشته‌اند، می‌گوید: «۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در کل کشور در صحنه اغتشاشات بودند، اما این افراد در صحنه‌های مختلف تکرار می‌شدند و با همه تکرارها در حقیقت نیم درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.»
 
وزیر کشور در توضیح "اغتشاشات" به عمل آمده، می‌گوید: «عده‌ای ضدقانون عمل می‌کردند و دست به تخریب و آتش کشیدن اموال عمومی زده بودند اما از روز شنبه در نقاط مختلف با افرادی مواجه شدیم که مسلح بودند.»
 
به گفته او در چهار استان "هیچ اتفاقی نیفتاد" و در پنج یا شش استان شدت این "اغتشاشات زیاد بود و سه شب ادامه پیدا کرد که بیشتر از ۵۰ درصد نیز در مناطق حاشیه‌ای بود".
زیانها از زبان وزیر کشور
به گفته رحمانی فضلی، ۷۳۱ بانک، ۱۴۰ مکان دولتی، ۹ مکان مذهبی، ۳۰۷ خودرو مردم، ۱۰۷۶ موتورسیکلت، ۷۰ پمپ بنزین و گاز، ۳۴ آمبولانس در این "اغتشاشات" به آتش کشیده شده است. وزیر کشور همچنین از حرکت "۵۰۰ نفر با شرایط خاصی به سمت صداوسیما" سخن می‌گوید که با اطلاع به موقع او به رییس صدا و سیما و تأکید بر اینکه "هرچه نیروی بسیجی دارید تا رسیدن نیروهای انتظامی مقابل درها بگذارید"، "حتی به سه یا چهار کیلومتری صداوسیما نرسیدند".
تصویری از اعتراض‌ها به افزایش بهای بنزین در شهر ارومیه وزیر کشور می‌گوید، "بیش از ۵۰ مورد حمله به پایگاه و پاسگاه‌های امنیتی" ثبت شده است و شمار زخمی‌ها از "بسیج، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دو برابر نیروهای مصدوم‌شده‌ای است که در این حوادث آسیب دیده‌اند". او ادامه داده‌است این "نشانه خویشتن‌داری ماست."
 
رحمانی فضلی می‌گوید‌: «در میان جانباختگان از مردم عادی افرادی با قمه، تفنگ شکاری، سنگ و افرادی هم به آتش کشیده شده بودند».  وزیر کشور می‌گوید، با استفاده از سیستم‌های رهگیری و پیگیری همه افرادی که این اقدامات را انجام داده‌اند، شناسایی شده‌اند. به گفته او " قوه قضاییه با مجرمین به تفکیک، برخورد لازم را انجام خواهد داد."
"حضور منافق، سلطنت‌طلب، تکفیری در اغتشاشات"
رحمانی فضلی به نقش رسانه‌ها و دولت‌های خارجی در این "اغتشاشات" اشاره می‌کند و می‌گوید: «دخالت نیروهای خارج مستقیم و آشکار توسط مقامات آمریکایی، اروپایی و رژیم صهیونیستی اعلام شده و رسانه‌های آنها نیز با انتشار تصاویر سعی در تهییج داشتند.»
 
وزیر کشور در این گفت‌وگوی تلویزیونی برای نشان دادن این "ارتباط" می‌گوید: «خودشان اعلام کردند از یک سال و نیم قبل آموزش‌هایی را درخصوص ایجاد اغتشاشات انجام دادند. به این ترتیب عناصر منافق، سلطنت‌طلب و تکفیری در این اغتشاشات داشتیم.» و ادامه می‌دهد: «لیدرهای دستگیر شده، اقرار کرده‌اند که رسانه‌های خارجی و آنها نیز ارتباطاتی با اینها داشته‌اند، تا سطح این اغتشاشات گسترش پیدا کند.»
اهمیت انتخابات و ورود به فضای انتخاباتی از یکشنبه آینده
ناآرامی‌های اخیر درایران که با افزایش بهای بنزین آغاز شد، دستکم در ۱۰ استان کشور چندین کشته بر جای گذاشت. بر پایه تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم ۱۴۳ نفر جان خود را از دست دادند که استان خوزستان با ۴۰ نفر بیشترین جان‌باختگان را دارد. عفو بین‌الملل می‌گوید، آمار نهایی بیش از این است و این سازمان در حال پیگیری است.
 
هنوز آماری رسمی از کشته‌شدگان و بازداشتی‌های حوادث اخیر منتشر نشده است. در تازه‌ترین اظهارنظر، یکی از نمانیدگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته شمار بازداشتی‌های ناآرامی‌های ایران را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.
 
وزیر کشور در پایان گفت‌وگوی تلویزیونی گفته است: «در حال حاضر امنیت کامل در کشور برقرار است و هیچ مشکلی نداریم». 
 
او با تأکید بر اهمیت فضای انتخاباتی می‌گوید: «از روز یکشنبه ثبت‌نام این انتخابات آغاز می‌شود. باید یک مقابله‌ای با افرادی که در خارج اعلام می‌کنند، مردم در این انتخابات مشارکت نخواهند داشت، انجام دهیم.»
+5
رأی دهید
-80

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  همین نیم درصد ناچیز به قول خودت کاری کردند که لرزه بر وجود ناچیزتان افتاد و دست به کشتار زدید.
  0
  55
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  این دفعه هم پریدید بعد چه میخواهید بکنید ؟
  0
  51
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
  ۵۱
  shirzan - برلین، آلمان

  توپ و تفنگ و سگهای هار رو نمی آوردید معلوم میشد معترضین چند درصد بودند
  0
  52
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
  ۲۱
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  امت شیعیان ولایت یکپارچه در مقابل این حاشیه‌نشینان (عمریها) ایستاده‌اند.
  43
  1
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
  ۷۴
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  بقیشون بگو چند در صد بودند اگر ....داری
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
  ۳۶
  پاک طینت - کجنگ، مالزی
  منظور ایشون اینه که فقط نیم درصد معترضین به خیابان ها آمده اند.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۲
  ۴۳
  Ardi1978 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  یه اجازه تجمع مسالمت امیز به اون نیم درصد بدید نه ساندیس میخوان نه پول برای تجمع میخوان نه اتوبوس میخوان که بیارتشوش نه صدا و سیما میخوان برای تجمع .. اونوقت برید با هلی کوپتر اون نیم درصد رو از بالا ببینید . ممکنه خودتونو خیس کنید.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر تو بلد باشی جز رو به کل تقسیم کنی و درصد بگیری من اسمم رو عوض میکنم!
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. ای جاااااااااان! . عمری هات رو عمو به قربون بره!
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.