دیدار محمدجواد ظریف با رئیس دفتر سیاسی طالبان در تهران

یورونیوز :محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با ملا برادر آخوند، رئیس دفتر سیاسی طالبان و سایر اعضای دفتر سیاسی و هیات مذاکره کننده طالبان که به تهران سفر کرده اند دیدار کرد.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا وزیر امور خارجه ایران در این دیدار از آمادگی تهران برای «مساعدت به شکل گیری و تقویت گفتگوهای بین الافغانی با مشارکت دولت و تمام نیروهای موثر سیاسی» سخن گفته است.
 
ایران هدف از دیدار محمد جواد ظریف با رئیس دفتر سیاسی طالبان را «ترغیب طرف های افغان به گفتگوهای بین الافغانی و تشویق به یافتن راه حل مسائل از طریق گفتگو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک همکاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی» عنوان کرده است.
 
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز در صفحه توئیتر خود متنی را با امضای سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه منتشر کرد که در آن دیدار ملا برادر آخوند با محمد جواد ظریف تائید شده است. در این متن آمده است که هدف از سفر هیئت سیاسی طالبان به ایران «روابط حسنه بین هر دو کشور، حل مشکلات مهاجرین افغانی مقیم در ایران و تامین روابط مثبت در آینده» بوده است.
 
سهیل شاهین در ادامه اعلام کرده است که ملا برادر آخوند در این دیدار به «تفصیل» با وزیر امور خارجه ایران «در مورد راه های حل مسالمت آمیز معضل افغانستان و پروسه جاری در این راستا» گفتگو کرده است.
 
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفته است که دو طرف در مورد روابط دو جانبه و «مشکلات مهاجرین افغانی» در ایران نیز مذاکره کردند. وی در ادامه از «تعهد» مقامات ایران برای حل مشکلات مهاجرین افغان خبر داده است.
 
سفر اعضای دفتر سیاسی طالبان به تهران دومین سفر آنها به ایران پس از توقف مذاکرات صلح بین این گروه و آمریکا است.
 
وزیر امور خارجه ایران پیش از این بر لزوم نقش آفرینی طالبان در آینده افغانستان تاکید کرده بود. محمد جواد ظریف گفته بود: «فکر می کنم آینده افغانستان بدون هیچ نقشی برای طالبان غیرممکن خواهد بود.»
 
وی در عین حال ضمن انتقاد از مذاکرات آمریکا با گروه طالبان آن را «کاملا اشتباه» ارزیابی کرده بود.
 
روابط ایران و طالبان در دوران زمامداری این گروه در افغانستان در دهه ۹۰ میلادی به ویژه پس از حمله به کنسولگری ایران در مزارشریف بسیار تیره بود. با این حال روابط تهران با این گروه در سال های گذشته بهبود یافته است.
+14
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اینک ظریف توسط امریکا تحریم شده است و وزیران دیگر کشورهای خارجی و حتی سفیران خارجی هم تمایلی ندارن که با ظریف ملاقات و گفتگو کنن , وزیر خارجه ایران جناب ظریف برای اینکه کم نیاورد مجبور شده با نماینده گروه ابر تروریست جهان ملاقات کند.
  3
  53
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  مگه طالبان یک فرقه تروریست و جایتکار نیست که شما الدنگا با اونا مماشعت و دیدارمیکنید, ایده وطرزفکراسلامی طالبان درهمه جای دنیا وجامعه های اسلام واقعی در دنیا محکوم وقابل قبول نیست, اره دیگه وقتی یک الدنگ رو میارید در صداوسیمای دروغیتا علنأ از دست وپا قحط کردن میگه ِ مشخصه با این دیدار که شماها هم داعشی و طالبا نی تشریف دارید
  2
  43
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  بهتره گفت ظریف آخوندی طالبانی!
  0
  39
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان
  به قول یک شاعری: شنیدید که روابط کشته عالی نمونش بورکینا فاسو سمالی...ظریف عجب شانسی داشت که نماینده طالبان بهش اجازه ملاقات داد
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.