فرماندار بهارستان : از خانواده ها برای تحویل اجساد قربانیان پول نمی گیریم

دویچه وله :فرماندار بهارستان دریافت پول از خانواده‌های قربانیان را رد کرد. محمود صادقی خواستار شفافیت و اطلاع‌رسانی در این زمینه شده است. به گفته سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم ۱۴۳ نفر در اعتراضات اخیر جان باخته‌اند.
 
مجتبی خانجانی، فرماندار بهارستان گفته است که از خانواده قربانیان اعتراضات اخیر پولی اخذ نشده است. اظهارات فرماندار بهارستان واکنش به خبرهایی است که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. در فضای مجازی آمده بود که نیروهای انتظامی و امنیتی برای تحویل اجساد قربانیان اعتراضات اخیر از خانواده‌های آنها پول دریافت کرده‌اند.
 
کاربران در شبکه‌های اجتماعی به مبالغ متفاوتی اشاره کرده‌اند. در شهرهای مختلف ایران در ازای تحویل جنازه، خانواده مجبور به پرداخت ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان بوده‌اند. در بسیاری از این نوشته‌ها آمده است که ماموران جسد را به شرط عدم برگزاری عزاداری و اطلاع‌رسانی به خانواده تحویل می‌دهند.
 
خانجانی در این‌باره گفت: «نه تنها هیچ پولی از خانواده کشته شدگان دریافت نمی‌شود بلکه اگر خانواده این کشته‌شدگان هم توان مالی ضعیفی داشته باشند و برای ما این مساله محرز شود، به آنها کمک خواهیم کرد.»
 
حبیب‌الله عاصفی، معاون امنیتی استانداری خوزستان نیز پیش‌تر در گفت‌‌وگویی، "شایعه" گرفتن پول و "حق تیر" برای تحویل اجساد معترضان به خانواده‌های آنها از سوی برخی نهادها را "کذب محض" خوانده بود.
 
 علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه نیز پیش‌تر مدعی شده بود که  "به بسیاری از مردم از فاصله یک متری و نیم متری شلیک شده است. این یعنی گلوله از میان خودشان شلیک شده است. اشرار با کُلت‌های خفیف خود از پشت مردم را می‌کشتند." گفته‌های شاهدان عینی و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی به‌طور مستقیم به معترضان شلیک کرده‌اند.
 
به گفته سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم ۱۴۳ نفر تا کنون در اعتراضات اخیر جان باخته‌اند. برخی آمار غیررسمی شمار کشته‌شدگان را بیش از این ارزیابی می‌کنند.
صادقی: دریافت احتمالی پول از خانواده قربانیان گزارش شود
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز درباره خبر گرفتن پول نقد از خانواده‌ها برای تحویل جنازه کشته‌شدگان اعتراضات اخیر گفت: «تاکنون خبر موثقی در این زمینه به دست ما نرسیده است و در فضای مجازی مطالبی را با این عنوان مشاهده کردیم، اگر خانواده‌ها و اشخاص مطلعی در این رابطه وجود دارند این موضوع را به ما بیان کنند.»
 
وی درباره احتمال تحقیق و تفحص درباره حوادث اخیر در مجلس شورای اسلامی نیز افزود: «هنوز در تب و تاب و درون وقایع هستیم، البته بعضی از نمایندگان اظهار تمایل کردند که مسئولان ذیربط برای پاسخگویی به مجلس بیایند. باید وضعیت و جو حاکم بر مجلس را بررسی کنیم و سپس در این مورد دست به اقدام بزنیم.»
 
محمود صادقی عملکرد قوه قضاییه را در این زمینه مثبت ارزیابی کرد و تاکید کرد که این قوه در این باره "خوب عمل کرده است". او مدعی شد که بازداشت‌شدگان در حال آزاد شدن هستند.
 
این در حالی است که در فضای مجازی خانواده‌ها و بستگان روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی از دستگیری آنها در روزهای اخیر و پس از فروکش کردن تب اولیه اعتراضات خبر داده‌اند. کاوه و یاشار دارالشفایی و محمد مساعد از جمله این افراد هستند.
+12
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  حکومت اسلامی که شهروندانش حتی مرده هاش را میفروشد. یعنی تو ناجوانمردی و کلاشی و برده داری آخرشه. اینگونه است دستورات دین مبین اسلام.
  3
  53
  ‌سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  گفته‌های شاهدان عینی و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی به‌طور مستقیم به معترضان شلیک کرده‌اند. بله، ولی به دشمنان یعنی همان کسانی که در پی آتش‌زدن مخازن سوخت بودند که نتیجه‌اش انفجارهای وحشتناک همراه با آتش‌سوزی مهیب در بر دارد. برای حفظ جان شهروندان باید میزدنشون. ولی بیگناهانی که شهید شدند از طرف همین جماعت دشمن بوده با کالیبر 22 همون خفیف (صداش از ژ۳ و کلاش خیلی کمتره، حملش هم راحت‌. سلاح و فشنگهاش هم کوچولو، کف دست جا میگیره).
  16
  0
  ‌سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. یا افتابه زهرمار تو واقعن یک انسانی؟
  0
  12
  ‌سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.