رسوایی دوپینگ؛ احتمال محرومیت روسیه از شرکت در مسابقات جهانی

یورونیوز :یکی از کمیته های سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه باید به دلیل جعل اطلاعات آزمایشگاهی ورزشکاران برای چهار سال از شرکت در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان محروم شود. تصمیم کمیته مستقل سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ اکنون به کمیته اجرایی این سازمان ارجاع می شود.
 
کمیته اجرایی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ قرار است در جلسه ای در روز ۹ دسامبر (۱۸ آذر) در پاریس در این مورد تصمیم گیری کند.
 
روسیه در صورت تائید این تصمیم اجازه شرکت در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو و مسابقات المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ را نخواهد داشت.
 
بسیاری از ورزشکاران روس با ابراز تاسف از تصمیم کمیته مستقل سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، این تصمیم را «ناعادلانه»، «ناراحت کننده» و «شوک آور» خواندند. گروهی از مقام های ورزشی روسیه در واکنشی محتاطانه تاکید کردند که این تصمیم نهایی نیست و باید به تائید کمیته اجرایی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ برسد.
 
این در حالی است که گروهی دیگر از مقام های ورزشی روسیه به انتقاد از تصمیم کمیته مستقل سازمان جهانی دوپینگ پرداختند.
 
ورزش روسیه از پیش از مسابقات المپیک زمستانی سوچی در سال ۲۰۱۴ تاکنون درگیر رسوایی دوپینگ سازمان یافته بوده است. کمیته بین المللی المپیک پیش از این روسیه را از شرکت در مسابقات المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ در پیونگ چانگ محروم کرده بود.
 
گفته می شود که گستردگی و پیچیدگی دوپینگ برنامه ریزی شده در ورزش روسیه قابل مقایسه با برنامه دوپینگ سازمان یافته ورزشکاران آلمان شرقی در دهه های ۱۹۶۰، ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ است.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.