کهریزک دیگری در راه است ؛ زندان فشافویه جوابگوی تعداد بازداشتی‌ها نیست

زندان فشافویه یا ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ در جنوب پایتخت واقع شدهبی بی سی :حسن خلیل‌ آبادی، رئیس شورای شهرستان ری، می‌گوید که در پی اعتراض‌های هفته گذشته تعداد بازداشتی‌های زندان فشافویه افزایش پیدا کرده و این زندان "جوابگوی این حجم از افراد بازداشت‌شده نیست."
 
به گفته آقای خلیل آبادی زندان فشافویه (ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ) که محل نگهداری "زندانی‌های خطرناک" است امکانات لازم را ندارد و "استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است."
 
افزایش قیمت بنزین که به طور ناگهانی از نیمه شب ۲۴ آبان شروع شد، به سلسله اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف ایران منجر شد.
 
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دست کم ۱۱۵ شهروند ایران در جریان اعتراضات کشته شده‌اند و مقام های ایرانی هم گفته‌اند که صدها بانک، مرکز تجاری و پمپ بنزین در اعتراض به افزایش قیمت سوخت به آتش کشیده شده است. بر اساس گزارش‌ها هزاران نفر هم بازداشت شد‌ه‌اند.
 
همزمان حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران گفته‌های آقای خلیل‌آبادی را "نادرست و کذب" و ناشی از "بی‌اطلاعی" او دانسته است.
 
آقای حیات‌الغیب گفت: "اولا آنجا زندان فشافویه نیست، بلکه ندامتگاه تهران بزرگ است. فضای این ندامتگاه مناسب است و خطرناک نیست و مسئولین امر هم آنجا را دیده‌اند."
 
آقای خلیل‌آبادی با اشاره به بازدیدش در ماه گذشته از این زندان گفته است: "همان زمان نیز جمعیت زندانیان زیاد بود و در پی اتفاقات اخیر نیز جمعیت بازداشتی‌ها در این زندان بیشتر شده است و جوابگوی این حجم از بازداشتی نیست."
 
او از مسئولان قضایی خواسته است که پس از دستگیری‌های اخیر هر چه سریعتر بازداشتی‌ها "غربال" شوند و افرادی که جرمی صورت نداده‌اند یا "به صورت تصادفی و ناآگاهانه" در اعتراضات اخیر بازداشت شدند، آزاد شوند.
 
رئیس شورای شهرستان ری همچنین گفت: "قوه قضائیه باید بر شرایط نگهداری بازداشتی‌ها در زندان نظارت کامل داشته باشد، چرا که در فشافویه زندانیان خطرناک نیز بازداشت هستند و مسئولیت قوه قضائیه در این حوزه سنگین است."
 
به‌گفته آقای خلیل‌آبادی، " کارکنان سازمان زندان‌ها در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند، چه برسد به زندانیان."
علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه کشته شدپیش از این گزارش‌هایی از "قتل" در زندان فشافویه رسیده بود.
 
زندان فشافویه در ابتدا برای محکومان مواد مخدر ساخته شده بود اما طی سال‌های اخیر زندانیان سیاسی و امنیتی از جمله شماری از دروایش به این زندان منتقل شدند. بنا به گزارش‌ها، در ۷ شهریور ۹۷ گزارشهایی از ضرب و شتم تعدادی از این دراویش منتشر شد.
 
همچنین علیرضا شیرمحمد‌علی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله، خرداد ۹۸ در درگیری با دو زندانی در زندان فشافویه به "قتل" رسید.
 
آقای شیرمحمدعلی، سه ماه پیش از قتلش، خواستار انتقال از زندان فشافویه و گذراندن دوران حبسش در کنار زندانیانی با اتهامات سیاسی شده بود.
 
علیرضا شیرمحمدعلی ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد.
 
وکیل آقای شیرمحمدعلی گفته بود که او در دادگاه بدوی به اتهام اهانت به رهبری، اهانت به بنیان‌گذار، تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات به ۸ سال زندان محکوم شده بود. مدیریت کانالی به نام "آتئیست‌ها" به عنوان یکی از مصادیق اتهامی علیرضا شیرمحمد‌علی عنوان شده بود.
+25
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  این ها از خودشون سئوال نمیکنند اگر تعداد معترضین اینقدر زیاد هست پس مشخصه که تعداد زیادی این ها رو نمی خواهند.
  0
  13
  ‌سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.