شمخانی از خنثی شدن یک حمله برنامه‌ریزی شده به تأسیسات عسلویه خبر داد

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی است بی بی سی :علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که یک حمله برنامه‌ریزی شده به "تاسیسات عسلویه خنثی شده است."
 
به گزارش خبرگزاری آنا (وابسته به دانشگاه آزاد)، آقای شمخانی گفت: "به نظر می‌آید دشمن به دنبال این بود تا کاری را که انصار‌الله یمن در حمله به تأسیسات سعودی کرد، در اینجا تلافی کند که نتوانست موفق شود."
 
او توضیحات بیشتری درباره اینکه منظورش از "دشمن" دقیقا چیست بیان نکرد. وی همچنین هیچ توضیحی درباره جزئیات این حمله و چگونگی "خنثی" کردن ارائه نکرد.
 
اما در جریان حمله به تاسیسات نفتی عربستان، دهها پهپاد به سوی پالایشگاه‌های نقتی آرامکو در شرق عربستان شلیک کردند و یک آتش‌سوزی مهیب به وجود آوردند.
 
حمله تاسیسات نفتی عربستان به حدی شدید بود که تولید نفت جهان به نصف رسید و قیمت جهانی نفت تحت تاثیر قرار گرفت.
 
بندر عسلویه، محل یکی از پالایشگاه‌های گاز پروژه بزرگ پارس جنوبی است. در این شهر همچنین یک منطقه ویژه اقتصادی نیز وجود دارد.
تصویری از تاسیسات گازی عسلویه بی بی سی :اگرچه آقای شمخانی درباره زمان این "حمله" یا "خنثی" شدن آن توضیحی ارائه نکرده، اما در گزارش خبرگزاری آنا، اینطور به نظر می‌آید که این اتفاق همزمان با اعتراض‌های اخیر صورت گرفته است. چرا که خبرنگار این خبرگزاری، حمله را "حمله برخی از اغتشاشگران به تأسیسات عسلویه" توصیف کرده است.
 
در ادبیات رسمی رسانه‌های ایران، "اغتشاشگران" واژه‌ای است که برای معترضان استفاده می‌شود.
 
اعتراض‌های ایران از روز جمعه ۲۴ آبان و در واکنش به گران شدن قیمت بنزین آغاز شد. معترضان در جریان تظاهرات در دهها شهر کشور، شعارهایی علیه نظام سیاسی "جمهوری اسلامی" در ایران سر دادند.
 
اما حمله به تاسیسات نفتی عربستان که علی شمخانی به آن اشاره کرده توسط ادوات نظامی پیشرفته انجام شد. ضمن اینکه گروه انصارالله یمن که سالهاست در جنگ داخلی یمن مشارکت دارد، مسئولیت آن حمله را برعهده گرفت.
 
به رغم اینکه در تبلیغات رسمی حکومت ایران، معترضان اخیر "اغتشاشگر" خوانده می‌شوند، اما هرگز اظهارنظری درباره مسلح بودن آن به تسلیحات پیشرفته مانند پهپاد منتشر نشده است.
+5
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  rood120 - منچستر، انگلستان

  پ + فیوز ها ی خائن و فاسد .
  1
  34
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رژیم خوندی حتما" میخواهند چند نفر از انهای که بخاطر اعتراضات دستگیر کرده است را گلچین کند و با زور شکنجه هم که شده انها را وادار نماید که بر ضد خودشان اعتراف کنند که جاسوس عربستان بودن و خواستند تأسیسات عسلویه را منهدم کنن . جمهوری اسلامی ایران اگر بنفعش باشد از مردم ایران بر علیه خودش دشمن و جاسوس میسازد .
  1
  31
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  مزخرف دروغگو. سندت کو جیب بر شارلاتان, با ا ون دامادو نوه دزدت. دروغ که حناق نیست ای کاش بود می گفتی, میخوردی, تالاپی می افتادی, میمردی و ملتی را از شرت و بوی گندت آسوده کنی. ای کاش بود. محمود دولت آبادی حرف قشنگی زد. گفت: انقلاب اسلامی مثل بادی بود که در رفت و هیچکس بوی گندشو به گردن نمیگیرد. اون بوی گند شمائید.
  0
  17
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
  ۴۶
  iran2020 - تهران، ایران
  این پوفیوز هم داره به مرض محسن رضایی مبتلا میشه
  0
  6
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۸
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ
  این که فقط ۷۵ تا کشتی باربری داره ایران افتاده دست این گاوها
  0
  4
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.