آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات : بخاطر قطع اینترنت ، به نوبه خودم از مردم عذرخواهی می کنم

وزیر ارتباطات ایران می‌گوید وزارتخانه‌اش پیگیری‌ها را تا برقراری اینترنت موبایل ادامه می‌دهد دویچه وله :وزیر ارتباطات ایران در ویدیویی از مردم به دلیل قطعی اینترنت و خسارات به بارآمده به عنوان عضوی از دولت و حاکمیت عذرخواهی کرده است و می‌گوید زندگی بدون فضای مجازی و اتصال به شبکه جهانی قابل تصور نیست.
محمد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ویدیویی که شنبه شب (دوم آذرماه) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، در مورد قطع اینترنت در هفته‌ای که گذشت و اقدامات وزارت ارتباطات در این‌باره، با مردم سخن گفت.
 
جوان‌ترین وزیر دولت دوازدهم در این ویدیو گفت که از مشکلات بسیاری که قطع اینترنت برای زندگی مردم ایجاد کرده‌است آگاه است و در این باره "بسیار متأسف" است. وزیر ارتباطات ایران گفت: «بابت همه مشکلاتی که برای همه شما در این مدت پیش آمده، به نوبه خودم و به سهم خودم به عنوان عضوی از دولت و حاکمیت عذرخواهی می‌کنم.»
 
با شروع ناآرامی‌های گسترده در ایران در هفته گذشته که با اعلام خبر افزایش بهای بنزین در این کشور شعله‌ور شد، حکومت دسترسی کاربران ایرانی به شبکه بینالمللی اینترنت را قطع کرد.
 
گزارش‌ها از برقراری تدریجی ارتباط اینترنتی از روز شنبه خبر می‌دهند.
"مسئولیت قطع اینترنت با مراجع عالی امنیتی است"
آذری جهرمی در ویدوی چهار دقیقه و ۳۰ ثانیه‌ای، در ابتدا به برخی از خساراتی که مردم در طول نزدیک به یک هفته قطع اینترنت متحمل شدند، اشاره کرد و با تأکید بر به اینکه "مسئولیت خطیر حفظ آرامش و امنیت در کشور با مراجع عالی امنیتی است" گفت: «تصمیم ایجاد محدودیت در اینترنت در ابتدای ناآرامی‌ها به خاطر حفظ آرامش جامعه و مردم اتخاذ و به اپراتورها ابلاغ شد.»
"حفاظت از منافع مردم"
وزیر ارتباطات ایران با تأکید بر اینکه بر این باور است که "زندگی بدون فضای مجازی و اتصال به شبکه جهانی قابل تصور نیست"، از تلاش‌ها و اقدامات وزارتخانه متبوعش برای "حفاظت از منافع مردم" سخن گفت. ایجاد امکان دسترسی به اینترنت برای بسیاری از خبرنگاران و دفاتر روزنامه‌ها و سایت‌های خبری به منظور گردش آزاد اطلاعات و جلوگیری از اختلال در فعالیت خبرنگاران، اقداماتی برای ادامه فعالیت عادی بانک‌ها و عدم اختلال در کسب و کارها و احتیاجات اولیه مردم، به گفته وزیر جوان کابینه دوازدهم از جمله اقدامات این وزارتخانه در تقریبا یک هفته قطعی اینترنت در ایران بوده است.
 
آذری جهرمی در این ویدیو اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری را "کاری بزرگ" نامید. به گفته او وزارت ارتباطات در سال‌های گذشته برای این زیرساخت‌ها تلاشهای بسیاری کرده است. وزیر ارتباطات، هدف از ایجاد زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را حراست از منافع مردم در این شرایط و نه قطع ادامه ارتباط با شبکه جهانی عنوان کرد.
ادامه "پیگیری‌ها تا برقراری اینترنت موبایل"
او در ادامه این ویدیو با اشاره به پیگیری‌های وزارت ارتباطات برای "بازگرداندن دوباره اینترنت به زندگی مردم به محض رفع تهدیدهای مطرح شده توسط مراجع امنیتی"، گفت: «با موافقت شورای امنیت کشور از پنجشنبه گذشته ابتدا دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و ... به شبکه بین الملل متصل شدند و امروز اینترنت ثابت خانگی در بسیاری استان‌ها برقرار شده است.» وزیر ارتباطات همچنین در ادامه گفت، این پیگری در تعامل مستمر با مراجع ذیصلاح امنیتی تا برقراری اینترنت موبایل و عادی شدن کل شبکه حتما ادامه خواهد داشت. در پایان این پیام ویدیویی آذری جهرمی با "جبران‌ناپذیر" بودن برخی خسارات وارد شده به مشتریان اینترنت در ایران، از تمدید بسته‌های زمانی خریداری شده توسط مشتریان به ازای روزهای قطع ارتباط و بسته‌های اینترنتی هدیه به مشتریان از سوی اپراتورها خبر داد.
زیانی که قطعی اینترنت به بار آورد
اقدام دولت ایران در قطع ارتباط اینترنتی علاوه بر جلوگیری از نشر اخبار ناآرامی‌ها، اختلال زیادی در حوزه تجارت و کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت به وجود آورد.
 
رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران چند روز پیش در مصاحبه‌ای گفت که تجارت خارجی ایران در اثر قطعی اینترنت از کار افتاده است. برخی برآوردها از حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خسارت به اقتصاد ایران تنها در ۴ روز نخست قطعی اینترنت حکایت داشتند.
 
تبادلات دانشگاهی، حوزه تحقیقات، کسب وکارهای اینترنتی و خدمات اینترنتمحور در ایران از دیگر حوزه‌هایی بودند که قطعی اینترنت آنها را با مشکل جدی روبرو کرد. خاموشی اینترنت در ایران حتی بخش بهداشت و درمان را هم تحت تأثیر قرار داد و در برخی خدمات اختلال ایجاد کرد.
وزیر جوان، تازه‌ترین عضو لیست تحریم‌ها
با قطعی اینترنت و ادامه آن، وزیر ارتباطات ایران نخستین کسی بود که از سوی کاربران ایرانی، در داخل و خارج به باد انتقاد گرفته شد. تا آنجا که بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر نوشتند، کسی که اینترنت را به روی مردم می‌بندد، نباید خود امکان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را داشته باشد.
 
ویدیوی وزیر ارتباطات اکنون در حالی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که آمریکا روز جمعه هفته گذشته، جهرمی را به خاطر نقش داشتن در سانسور اینترنت در فهرست تحریم‌ها قرار داد. از سوی دیگر برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، خواستار مسدود شدن حساب کاربری مقام‌های ایرانی در شبکه‌های اجتماعی تا زمان دسترسی مردم به طور کامل به اینترنت شد.
+6
رأی دهید
-120

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  asal30 - بندرعباس، ایران

  دراین9 -10روزیکه اینترنت نبود بشدت اعصابمون خراب کردن. حس میکردم درکره شمالی زندگی میکنم. از ترس تحریم های امریکا اومده عذرخواهی کنه. ولی چقدرخامنه ایی ترسیده . کل شهر امنیتی شده. چقدر ادم بیگناه الکی کشته شدن طرف از اتوبوس داشت پیاده میشد شلیک کردن تو مغزش. جنازش رو هم ماموران دزدیدن. شنیدم برای ازادی زندانیان اعتراضات 250میلیون میگیرن. و برای تحویل جنازه ها 150 میلیون میگیرند. البته در اصفهان بقیه جاها رو نمیدونم.
  5
  50
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  ای بابا، تو که اصلا وجود نداری ، کسی‌ نیستی‌. تو مثل یه بچه ۴ ساله هستی‌ که دستش رو کلید برقه . میگن روشن کن، روشن میکنی‌. میگن خامش کن، خامش میکنی‌
  1
  66
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  پ+فیوز ها .
  2
  58
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک

  دیکتاتورها اعضایشان را از افراد بی هویت و بی تفاوت انتخاب میکنند تا مراتب وفاداری را بدون هیچ پرسش و کلنجار ذهنی در سیستم ارعاب و کشتار حفظ کنند. خفه کردن صدای معترضان و ایزوله کردن آنها در فضایی بسته برای سلاخی مردم وظیفه محوله بر دوش این وزیر وقیح بود که به نحو شایسته ای انجام داد. خسارت وارده بر زندگی و حیات مردم با عذرخواهی وقیحانه قابل جبران نیست. سبک و سیاق حکومت کردن جلادان حکومتی با گداپروری عجین شده، بذل و بخشش ها و بسته های اینترنتی هدیه را بگذارند برای مزدورانشان که حاضرند شرف خود را ارزان حراج کنند!
  5
  62
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  همینطوری - جنوب آلمان، آلمان

  خیلی پرو هستین یعنی به سنگ پا گفتین برو جلو. ببین جوجه آخوند شما ها اصلان حرفه حساب سرتون نمیشه فقط باید با سرب داغ با شماها صحبت کرد . به امید ان روز
  3
  56
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  دروغ ریا ناصداقتی تزویرکاری مکاری حیله گری تظاهر دزدی دورویی تناقض چاپلوسی بیشرفی تهدید تجاوز به حریم شخصی تقیه زندان اعدام اعتیاد خودفروشی !. آی لاو یو مذهب
  0
  15
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  خر خودتی و رهبر چلاقت
  0
  27
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::دانای نادان - آمستردام، هلند::]. گرامی. این وزیر قبل اینکه با کلید برق بازی کنه ؛ به استناد به طوسی لامپ بازی میکرد.
  0
  22
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  شما علنا زارت مردم رو زدید به روی خودتون هم نمیارید خیلی بی شرفی خدائیش
  0
  8
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  تو اگه زنت رو هم دراختیار مردم ایران قرار بدی باز کافی نیست پس برو گورت رو گم کن
  0
  4
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.