جانشین فرمانده سپاه : به خیلی از مردم از پشت شلیک شده یعنی گلوله از میان معترضان شلیک شده

 بر اساس برآوردها در پنج روز سرکوب اعتراض‌های ایران دست‌کم ۱۳۸ نفر کشته شده و تعداد زیادی نیز زخمی شده‌اند. رادیو فردا :با گذشت ۱۰ روز از اعتراضات سراسری در ایران، مقامات جمهوری اسلامی هنوز هیچ آمار رسمی درباره کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان منتشر نکرده‌اند. در همین حال جانشین فرمانده سپاه اعلام کرد که از «فاصله نزدیک» به معترضان کشته شده شلیک شده بود.
 
علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه، روز یکشنبه سوم آذر گفت: «در جریان اخیر، خیلی از مردم در حالی‌که از فاصله یک متری و یک‌‌ونیم متری از پشت به آنها شلیک شده بود، کشته شدند و این یعنی گلوله از میان خودشان شلیک شده است».
 
وی با ادعای اینکه عاملان کشتار معترضان، «یک مشت شرور» بودند که «به تحریک دشمنان» این کار را کردند، افزود:‌ «پزشک قانونی حتما گزارش می‌دهد. به شکم بسیاری از مردم از فاصله یک متری یا نیم متری شلیک شده است و کشته شدند یعنی آنها با کلت‌های خفیف مردم را کشتند».
 
سخنان آقای فدوی در حالی بیان شده که در روزهای گذشته فیلم‌های زیادی از شلیک مستقیم گلوله به سوی مردم توسط ماموران امنیتی در شهرهای مختلف منتشر شده است.
 
از جمله، «شبکه حقوق بشر کردستان» فیلمی از جوانرود منتشر کرد که در آن‌ مأموران امنیتی از پشت‌بام ساختمان دادگستری به صورت ممتد به سمت معترضان شلیک می‌کنند. شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، نیز روز یکشنبه در مورد کشته‌شدگان و مجروحان سرکوب اعتراضات اخیر ایران گفت که در اتفاقات اخیر «ممکن است کسی هم به صورت عبوری لطمه‌ای خورده باشد، که این اتفاق در جنگ‌های شهری طبیعی است».
 
سخنان این مقامات در حالی بیان می‌شود که بر اساس برآوردها، در پنج روز سرکوب اعتراض‌های ایران دست‌کم ۱۳۸ نفر کشته شده و تعداد زیادی نیز زخمی شده‌اند.
 
در همین رابطه، قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس، اعلام کرده که اعتراض‌های اخیر در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر در جریان اعتراضات کشته‌اند.
 
مقامات جمهوری اسلامی همچنین آماری از بازداشت‌شدگان این اعتراضات منتشر نکرده و تنها به بازداشت تعدادی از به گفته آنان «لیدرهای» اعتراضات اشاره کرده‌اند.
 
در همین حال علیرضا ادیانی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، روز یکشنبه مدعی شد در بازجویی‌ها مشخص شده که «۱۸۲ لیدر» معترضان «با سازمان‌دهی و هدایت دشمن فعالیت می‌کردند».
 
وی هیچ جزئیاتی درباره این ادعای خود بیان نکرد.
 
روز جمعه نیز ​سخنگوی قوه قضائیه خبر داده بود که حدود ۱۰۰ نفر از به گفته او، «لیدرها، سردسته‌ها و عوامل اصلی» اعتراضات در نقاط مختلف کشور توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند.
 
غلامحسین اسماعیلی همچنین گفته بود که «جمع قابل توجهی به مراتب بیش از این تعداد از ناحیه وزارت اطلاعات شناسایی و تعدادی از آنها بازداشت شدند و یا در شرف بازداشت هستند».
 
جمع‌بندی رادیوفردا از اظهار نظرهای پراکنده مقامات رسمی و نیز گزارش‌های نهادهای حقوق بشری حاکی است که در اعتراض‌های اخیر ایران دستکم ۴۸۰۰ نفر در ۱۸ استان ایران بازداشت شد‌ه‌اند.
 
در همین حال از روز چهارشنبه موج بازداشت فعالان سیاسی و دانشجویی در استان‌های ایران آغاز شده و بر اساس گزارش‌ها ۵۰ دانشجوی دانشگاه تهران بازداشت شده‌اند.
 
در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره بدرفتاری و شکنجه بازداشت‌شدگان منتشر شده است.
 
علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها، روز یکشنبه در پاسخ به سئوالی درباره تکرار حوادثی شبیه به حادثه بازداشتگاه کهریزک، گفت که این بازداشتگاه در اختیار قوه‌ قضاییه و سازمان زندان‌ها نبود، اما «ما همه تلاش خود را به کار می‌بریم تا مشکلی برای بازداشتی‌ها پیش‌ نیاید».
 
وی در عین حال در پاسخ به این سوال که آیا همه دستگیرشدگان در اختیار سازمان زندان‌ها قرار گرفته‌اند، گفت: «در این زمینه باید مقامات انتظامی و امنیتی پاسخگو باشند».
 
سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره قطع اینترنت
 
جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه همچنین گفت که «اینترنت مجرای خباثت‌های آمریکاست».
 
علی فدوی اضافه کرد: «ترامپ و پومپئو وحشت کردند که ما اینترنت را قطع کردیم چون اینترنت مجرای خباثت‌ها و شرارت‌هایی بود که آنها می‌خواستند انجام دهند».
 
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز گفت: «مسئولان تلاش بسیاری کردند تا ارتباط اینترنت قطع نشود، اما در نهایت دیدند که این‌طور نمی‌شود و مجبور شدند اینترنت را قطع کنند. حال دشمنان ما عزا گرفته‌اند که چرا مدتی است اینترنت قطع شده و نتوانستند کاری انجام دهند». این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیشتر مدیر سایت نت‌بلاکز توئیت کرده بود که خاموش کردن اینترنت ایران «۲۴ ساعت طول کشید».
 
با توجه به اینکه اینترنت در ایران از ساعت شش عصر روز ۲۵ آبان قطع شد، به نظر می‌رسد که مقام‌های جمهوری اسلامی در ساعات اولیه اعتراضات، دستور قطع اینترنت را صادر کرده بودند ولی به دلایل فنی این کار تا روز بعد میسر نشده بود.
 
در حال حاضر ترافیک اینترنت ایران با دنیای خارج تا حدود زیادی برقرار شده است ولی کاربران ایرانی همچنان ناچارند که از انواع فیلترشکن برای دور زدن فیلترینگ سایت‌های خارجی استفاده کنند.
+12
رأی دهید
-87

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  rood120 - منچستر، انگلستان

  ذات پست شما دروغگوی و حیله گری است .
  2
  53
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۷
  ۵۵
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  آقای فدوی ، درست که شما خیلی‌ بی‌ شرفید و خیلی‌ بی‌ وجدان. ولی‌ این که شما فکر می‌کنید کسی‌ از شما بی‌ شرفتر هم هست ، سخت در اشتباهید. و هیچ بی‌ کس و بیشرفتر از شما وجود نداره که بخواد همراه خودش رو از پشت بزنه. این فقط از شما بر میاد و بس. چون سلطان بی‌ شرفها هستید و بس
  2
  59
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
  ۴۷
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  جواب این سوال خیلی‌ ساده است ماموران به مردم حمله بردند و مردم هم فرار کردن و ماموران از پشت سر به آنها شلیک کردند
  2
  52
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۱
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  حرفهای تکراری و پوچ و بی پایه ۴۰ ساله با این حرف‌ها سر مردم را کلاه گذاشت بسه دیگه دیگه تموم شد مردم دیگه گول این حرفا رو نمی خورد
  2
  44
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
  ۵۱
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  خب از صیغه زاده ای که شاگرد یکی مثل سعید طوسی بوده چه انتظاری میشه داشت؟
  2
  45
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
  ۲۱
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  کسانی که در این تحریکات دشمن به درجه شهادت رسیدند، همان‌هایی هستند که از پشت مورد اصابت گلوله دشمنان قرار گرفتند. اونهایی که از جلو خوردند، عناصر وابسته‌ای بودند که برای آتش زدن، خرابکاری، غارت و امثالهم وارد ولایت شده‌ بودند. همیشه گفته‌ایم، بیاین تو تا نشونتون بدیم. دشمن چه از بیرون و چه قاچاقی بیاد داخل ولایت با پاسداران و نیروی انتظامی طرفه.
  55
  2
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  خوب راست میگه دیگه, مزدورانش قاطی مردم شدند تا نشان بدند جزئی از مردمند و از پشت سر به مردم شلیک کردند. درست مثل خسارت زدنشون به بانکها, مغازه ها و ماشین های مردم و گذاشتن بپای مردم مبارز. اینها وحشیند که خمینی گربگور شده پول مفت ریخت تو حلقشون بدون اینکه هنری داشته باشند جز چاپلوسی و دستمال کشی.
  0
  28
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  چرا نمی گوید وقتیکه معترضان از ترس نیروهای سرکوبگر فرار کردن نیروهای امنیتی رژیم از پشت بامها پشت سر بعضی از این معترضان را هدف گرفته اند و انها را زدن و بعدا" برای متهم کردن معترضین و از بین بردن اعتماد و اتحاد در بین معترضان این شایعه را درست کردن که انهایکه بقتل رسیدن بدست معترضان به قتل رسیدن و از پشت انها را زدن.
  0
  31
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقیح تر از این اراذل و اوباش در تمام دنیا پیدا نمیشود و تنها راه دفع ان ها....
  0
  12
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.