آیا مصرف ترب کوهی برای بدن مفید است؟ (مهمترین خواص ترب کوهی)

پیام سلامت : ترب کوهی یک گیاه قوی ریشه ای است که به غذاها طعم تند می دهد و ارزش غذایی زیادی دارد. ترب کوهی قرن هاست که به دلیل خواص دارویی مورد استفاده قرار می گیرد و تحقیقات علمی بسیاری از خواص درمانی آن پشتیبانی می کنند. این ریشه برای درمان عفونت های سینوسی، کاهش احتقان و جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری مفید است.
 
در این مقاله، در مورد خواص ترب کوهی بر اساس تحقیقات علمی مختلف صحبت خواهیم کرد.
 
ترب کوهی (Cochlearia Armoracia یا Armoracia Rusticana) سبزی ریشه ای است که طعم بسیار تندی دارد. این سبزی شامل قسمت ریشه ای و برگ های سبز است که گل های سفیدی دارد. محبوب ترین روش مصرف آن نیز خواباندن در سرکه و استفاده به صورت ترشی است. البته در شمال ایران ترب را به صورت خام در کنار غذا نیز استفاده می کنند.
 
این سبزی خیلی گرم و تند است زیرا آنزیم های آن وقتی که ریشه را ریز ریز یا رنده می کنید با هم ترکیب می شوند. آنزیم هایی مانند میروسیناز، سینگریرون و گلوکاناستروتین که برای تولید یک نوع روغن خردل تند استفاده می شود و دارای عطر و طعم تندی هستند، در این ریشه ترکیب شده اند. دانشمندان متوجه شده اند که این ماده غذایی پر از آنتی اکسیدان هایی ست که برای سلامت بدن انسان مفید می باشند.
ارزش غذایی ترب کوهی
ترب کوهی یک گیاه ریشه ای حاوی مواد مغذی و با طعم تند است. با اضافه کردن ترب خرد شده تازه به غذاها نه تنها طعم آن ها تند می شوند، بلکه ارزش غذاییشان نیز بهبود پیدا می کنند.
 
تحقیقات انجام شده در مورد ارزش غذایی این ماده نشان می دهند که ترب غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ایزوتیوسیانات ها است. ایزوتیوسیانات ها آنزیم هایی هستند که طعم تند به ترب می دهند.
 
ترب کوهی حاوی مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد و مس است.
 
همچنین بسیاری از ویتامین ها در این ماده یافت می شوند. یکی از بزرگترین مزایای مصرف ترب کوهی این است که مقدار زیادی ویتامین C وارد بدن می شود. مقدار ویتامین C در این ماده ۳۵۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم است. با این حال، برگ های ترب کوهی نیز حاوی ویتامین C زیادی هستند. دانشمندان دریافته اند که برگ گیاه ترب ۴ برابر بیشتر از ریشه ترب دارای ویتامین C است.
 
به گفته محققان وزارت کشاورزی ایالات متحده، یک قاشق غذاخوری از این سبزی شامل ۷ کالری و ۱٫۷ گرم کربوهیدرات است. ترب کوهی به طور طبیعی کم کالری است و دارای مقدار زیادی فیبر می باشد. به عنوان مثال، یک قاشق غذاخوری (۱۵ گرم) ترب شامل ۰٫۵ گرم فیبر است که ۲٪ از فیبر مورد نیاز روزانه می باشد. ترب کوهی برای کشتن میکروب ها و کاهش اسپاسم عضلات مفید است.
خواص اثبات شده ترب کوهی
درمان عفونت های سینوسی ترب کوهی حاوی ترکیبات ضد باکتریایی است که می تواند علائم سینوزیت را درمان کند. عفونت های سینوسی باعث ایجاد التهاب و تورم در پیشانی، زیر چشم ها و داخل بینی می شوند. سینوزیت می تواند منجر به سردرد، آنفولانزا یا واکنش های آلرژیک شود.
 
در یک مطالعه که شامل بیش از ۸۵۰ کودک بود مشخص گردید که یک درمان طبیعی حاوی ریشه ترب کوهی کمک می کند تا سریع تر سینوزیت از بین برود. در این تحقیق استفاده از داروهای ضد اسپاسم گیاهی مانع مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت سینوس شد.
 
دلیل دیگری برای استفاده از ترب کوهی جهت درمان عفونت سینوسی این است که این ماده حاوی ویتامین C و ترکیبات فنلی است. بسیاری از مطالعات به این واقعیت اشاره می کنند که این آنتی اکسیدان ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت ها ضروری هستند.
 
از آنجایی که این ماده برای خنثی کردن مخاط مسدود کننده سینوس ها بسیار مفید است، شما می توانید از تکه های پخته شده آن برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده کنید.

درمان برونشیتیکی از خواص مهم ترب کوهی، رفع احتقان و آلودگی های تنفسی است.
 
تحقیقات علمی در مورد خواص دارویی این گیاه نشان می دهند که ترب کوهی دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. محققان دریافتند که سینیگرین آنزیمی در این ماده است که خواص ضد التهابی دارد و دلیل تندی این ماده است.
 
محققان می گویند که اثر تقویت کننده بدن در این گیاه بدین معنی است که ترب کوهی برای درمان عفونت های برونشیت مناسب است.
 
به عنوان مثال، تحقیقات علمی نشان داده اند که عصاره این گیاه آنزیم های COX را محدود می کند. آنزیم های COX-2 اغلب علت پاسخ التهابی در بدن مانند برونشیت هستند. عصاره ترب کوهی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) عمل می کند و می تواند به درمان علائم عفونت های تنفسی کمک کند.

درمان عفونت های دستگاه ادراری ترب کوهی برای زنان و مردان بسیار مناسب است زیرا از سیستم ادراری شما حمایت می کند. عفونت های دستگاه ادراری هنگامی رخ می دهند که باکتری ها به داخل دستگاه ادراری وارد می شوند و سوزش ادراری و درد شکم ایجاد می کنند.
 
دانشمندان گزارش دادند که برخی از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) به درمان مقاوم هستند. تحقیقات نشان داده اند که ترب کوهی برای درمان UTI مناسب است. تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره این ماده می تواند به از بین بردن باکتری E.coli کمک کرده و درمان جایگزینی برای عفونت های دستگاه ادراری باشد.
 
مطالعات دیگر تایید کرده اند که ترکیبی از گیاه nasturtium و horseradish به درمان UTI های تکراری در انسان کمک می کند.
درمان التهاب مفاصل و درد عضلانی خواص دارویی و ضد التهابی ترب سفید به این معنی است که عصاره این ماده برای از بین بردن درد مفید است.
 
تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵ نشان داده اند که ترکیبات و آنزیم های موجود در عصاره ترب کوهی کمک می کند تا اکسیژن واکنش پذیر بلوک شود. این اکسیژن ها آنزیم هایی هستند که به التهاب در بدن مرتبط می باشند. در عین حال، ترب کوهی باعث تحریک ترکیبات خاصی می شود که به کاهش التهاب کمک می کنند.
 
سایر مطالعات به این واقعیت اشاره کرده اند که عصاره ترب کوهی شبیه آیوپروفن یا آسپرین عمل می کند.

درمان احتباس آب ترکیبات موجود در ترب کوهی می توانند باعث درمان تجمع مایع یا ادم در بدن شوند. دلیل آن این است که این ماده به علت ترکیب سینگرین، برای درمان تجمع آب مناسب است. محققان می گویند که سینگرین یک گونه حاوی گوگرد است که در ترب کوهی به وفور یافت می شود.
 
مطالعات مربوط به گلوکوزینولات های حاوی گوگرد مانند سینگرین نشان می دهند که این ماده می تواند باعث کاهش احتباس آب (ادم) ناشی از مصرف بیش از حد نمک شود.

دارای خواص دیورتیک اگر افزایش مایع در بدن منجر به فشار خون بالا در شما می شود، صبر کنید. دیورتیک ها کمک می کنند که نمک و ادرار بیشتری از بدن خارج شود. بر اساس تحقیقات، این ماده به عنوان یک دیورتیک طبیعی عمل می کند. بنابراین مصرف ترب کوهی بیشتر می تواند به جلوگیری از احتباس آب و کاهش فشار خون کمک کند.

دارای خواص ضد سرطانی بسیاری از مواد غذایی مانند ترب کوهی، که حاوی ترکیبات گوگرد و آنتی اکسیدانی هستند، دارای خواص درمانی مفید در درمان سرطان هستند.
 
مجله Agricultural and Food Chemistry گزارش داد که عصاره ریشه این ماده یک مهار کننده های COX است که مانع گسترش سلول های تومور می شود. محققان دریافتند که ترکیبات موجود در ترب کوهی به حفاظت از بدن در برابر سرطان کولون، سرطان ریه و سرطان معده کمک می کنند.
 
مطالعات دیگر نشان داده اند که ایزوتیوسیانات آلیل در ترب کوهی دارای فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی است. این ترکیب شیمیایی پیشگیرانه می تواند به مهار رشد سلول های سرطانی مثانه کمک کند.
خواص برگ ترب کوهی
بسیاری از افراد مزایای مصرف برگ های ترب کوهی را نادیده می گیرند. با این حال، اضافه کردن برگ های این گیاه به وعده های غذایی تان می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. برگ های این گیاه دارای طعم قوی و تندی هستند. بنابراین می توانید برای اضافه کردن طعم به سالادهای خود از این ماده استفاده کنید.
 
یکی از دلایل استفاده از برگ های این گیاه در سالاد این است که در برگ ترب کوهی مقدار زیادی ویتامین C وجود دارد.
 
تحقیقات نشان داده اند که برگ های جوان ترب گوهی دارای بالاترین مقدار ویتامین C است. میزان ویتامین C در برگ این گیاه حدود ۳۵۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم برگ تازه است. همان طور که گفتیم، برگ های گیاه ترب کوهی نسبت به ریشه این گیاه ۴ برابر بیشتر ویتامین C دارد.
عوارض جانبی ناشی از مصرف ترب کوهی
اکثر افراد می توانند با خیال راحت از این ماده استفاده کنند. پزشکان WebMD می گویند که مصرف دوزهای بالایی از ترب کوهی معمولا توسط بدن اغلب افراد قابل تحمل است. با این حال، روغن ترب کوهی تند می تواند ناراحتی های گوارشی و سوزش در دهان و گلو ایجاد کند.
 
اگر مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده یا زخم گوارشی دارید، باید از مصرف این گیاه اجتناب کنید زیرا ممکن است دستگاه گوارش شما را تحریک کند. همچنین زنان باردار یا افراد مبتلا به ناراحتی کلیوی باید از مصرف عصاره یا روغن این گیاه اجتناب کنید. این به این علت است که دوزهای زیاد این ماده می تواند باعث سقط جنین شود و مشکلات کلیوی را بدتر کند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.