لطفاً این‌طور نمیرید!

عصرایران؛ احسان محمدی- «مرگ حق است و قسمتش بوده»، یکی از پرتکرارترین جملات در مراسم خاک‌سپاری و ترحیم است. در اینکه هر «نفسی مرگ را می‌چشد» کسی تردید ندارد، اما آیا هر مرگی را می‌شود با «قسمت» توجیه کرد؟ نمی‌شود با دقت و اندکی هوشمندی، مرگ را به تاخیر انداخت؟
 
ما تقریباً به مرگ در نتیجه تصادفات رانندگی عادت کرده‌ایم و آن را به عنوان یک قضا و قدر پذیرفته‌ایم. حتی وقتی با موتورسیکلت، بدون کلاه ایمنی و با سرعت سرسام‌آور رانندگی می‌کنیم و بعد از تصادف می‌میریم، لابد قسمت‌مان بوده، یا وقتی کمربند ایمنی نمی‌بندیم و با ماشینی که به ضعف ترمز، کیفیت پائین لاستیک، فقدان کیسه هوا، بدنه ضربه‌پذیر و ... آن آگاه هستیم، دور از چشم پلیس و دوربین‌های کنترل سرعت پرواز می‌کنیم هم قسمت و تقدیر است که تصادف کنیم و بمیرم! اما لطفاً به مرگ با گاز عادت نکنیم. این یکی از ساده‌ترین مرگ‌هایی است که ممکن است رخ بدهد. ما آسان همدیگر را به دست نیاورده‌ایم، همدیگر را آسان از دست ندهیم.
 
بر اساس آمار موجود در سایت پزشکی قانونی: در سال 1397: 749 نفر در نتیجه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باختند
 در سال 1396: 766 نفر در نتیجه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باختند
 در سال 1395: 836 نفر در نتیجه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باختند
به این اعداد نگاه کنید! ترسناک نیست؟ اینکه هر سال نزدیک به هزار نفر را تنها بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن از دست می‌دهیم؟ آدم‌ها عدد نیستند. هر کس که از دست می‌رود ممکن است پدر یا مادر یک خانواده، پسر یا دختر یک خانواده یا نان‌آوری باشد که هیچکس جایش را پر نمی‌کند و بعد از او زندگی اطرافیانش هرگز به روال عادی برنمی‌گردد. چرا در این سرزمین این همه آسان می‌میریم؟
 
مونواکسیدکربن گازی سمی است که طعم و بو ندارد و در اثر سوختن ناقص سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین، زغال‌سنگ و زغال‌چوب به وجود می‌آید. بیشتر افراد در خواب به جای اکسیژن آن را به ریه‌هایشان می‌فرستند و وقتی گلبول‌های خون به جای اکسیژن، مونوکسید کربن را را حمل و وارد بدن می‌کنند مرگ رخ می‌دهد یا به اصلاح عمومی «گازگرفتگی» منجر به مرگ یا مسمومیت‌های شدید ناشی از استنشاق مونوکسیدکربن رخ می‌دهد. به همین سادگی یک نفر می‌خوابد و هرگز بیدار نمی‌شود.
 
می‌دانم که بیشترمان حوصله خواندن مقاله پزشکی نداریم اما به این نکته ساده دقت کنیم که دودکش باید داغ باشد. این ساد‌ه‌ترین و البته کلیدی‌ترین مسئله است. با همین موضوع ابتدایی می‌شود  «قسمت و مرگ» را به تاخیر انداخت.
 
رنگ شعله وسیله گرمایی باید آبی باشد، رنگ قرمز و زرد و نارنجی یعنی سوختن ناقص است و باعث کشتن اکسیژن هوا می‌شود. هرچه هوا سردتر می‌شود در و پنجره‌ها را کیپ‌تر می‌کنیم به همان اندازه هم باید مراقب باشیم که مسیر خروجی دود و گاز باز باشد. چند دقیقه وقت بگذاریم و لوله‌ها را چک کنیم، دودکش را، به پشت بام برویم و ببینیم مسیرش به دلیل آشیانه یک پرنده یا احیاناً کهنه پارچه‌ای که باد آورده بسته نشده باشد.  
 
اگر در خانه سردرد مبهم و بی‌دلیل، ضعف عضلانی، حالت تهوع، تنگی نفس و سنگینی در ناحیه قفسه سینه، خواب آلودگی غیر طبیعی، تاری دید، تشنج و ... داریم، فکر نکنیم برویم بخوابیم خوب می‌شویم، چه بسا این خواب، آخرین خواب‌مان باشد. اینها نشانه‌های ابتدایی گازگرفتگی است. آنها را جدی بگیریم و به وارسی دلیل بپردازیم. نگوییم فردا بیدار می‌شوم و درستش می‌کنم، گاز مونوکسید کربن، قاتلی است که برای خواب کردن ما بی صدا لالایی می‌خواند. این همه آسان نمیریم.
+50
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک
  آن هنگام که ماشین کشتار رژیم خون مردم ایران را وحشیانه بر سنگفرش خیابان ها میریزد عده ای از مرگ مینویسند، اما مرگی متفاوت، مرگی آرام و آسوده! نویسنده؛ از مرگ بنویس ولی قلمت را برای مرگ جوانانی بچرخان که بزرگ ترین آرزویشان داشتن حداقل های زندگی بود. قلمت را بچرخان و تیز کن برای ظلمی که بر مردم روا میشود. قلمی که در بین این همه مرگ و سیاهی به یاد موتوکسیدکربن میافتد قلم مباد، امروز جوهر بعضی قلم ها خون مردم دردمند ماست!
  45
  62
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  کامنت بسیار معقول و منطقی شما که معنای ژرفی هم داشت مثل همیشه بر دلها نشست.
  32
  44
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سپاس از مهر بیکران شما دوست گرانقدر! پاینده باشید!
  28
  32
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. همیشه از خواندن کامنت های شما لذت میبرم بخصوص این بار که واقعا حرف دل بسیاری از ایرانیان آزاده میباشد، موفق باشید.
  20
  34
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  یه سوال. اگه مرگ و زندگی‌ دست خداست، چرا اعدام می‌کنیم؟ چرا دست تو کار خدا می‌بریم؟
  15
  26
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::دانای نادان - آمستردام، هلند::]. دوست محترم، اگر از من بپرسید مرگ و زندگی خدا دست ما مردم است. عده ای از آدمها برای سو استفاده شخصی خدا را خلق کردند و او را به جان ما انداختند. حالا وظیفه ماست که با کشتن این عقیده خداپرستی ترس را از دل مردم بزداییم و در نهایت جلوی سو استفاده کسانی که از این طریق از مردم سواری میکشند را بگیریم.
  7
  27
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::shirzan - برلین، آلمان::]. سپاس از لطف شما شیرزن نازنین، پاینده باشید!
  15
  24
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. کجا زلم میشهع به مردم؟یارو رفته فروشگاه چن د تا کارتون رب گورجه فرنگی ورداشته میزاره تو ماشین شاسی بلندش بعد داره هرچی مربا و شیرو میریزه زمین یارو رفته بانک آتیش زده گاردریل خیابونو کنده گزاشته وست خیابون ماشین ردنشه بهش زلم شده؟چرا بانک آتیش زده؟بهت تو همون کشور چک زلم بشهع میری بانک آتیش میزنی؟آره کم حقوق میدن نابرابریه درسته ولی زلم نمیشه
  25
  12
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان
  [::دانای نادان - آمستردام، هلند::]. [::دانای نادان - آمستردام، هلند::]. اگهع دانا بودی این حرفو نمیزدی من بیام خونتون رو آتیش بزنم بچه تون توآتیش بمیره نمیگی منو اعدام کنن؟الحق که نادان
  22
  12
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان
  اینم واسهع همه میگم که نابرابری هست تبعیز هست کم حقوق میدن دیر به دیر حقوق میدن آره ولی زلم نمیشه به هیچکی زلم نمیشه ولی تو یه جاهای اروپا بهت بخاتر کله سیاه بودن اهمیت نمیدن رفتم واسهع ساعت مچی باتری بگیرم به من میگه داریم می بندیم یه باتری فروختن نیم دقیقه است پولو میدم باتری رو میده تمام تازه ده دقیقه مونده تا ساعتکاریش تموم بشه میگه برو دوشنبه بیا اروپاییا یکی از یکی عوضی تر
  20
  13
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. اگر بخواهم در باب چگونگی ظلم رژیم سفاک بر مردم ایران، برایتان بنویسم بیم آن دارم اندک الفبایی که آموخته اید هم از سرتان بپرد. بهتر است قبل از گفتگو با افراد، بر آموختن ابزار گفتگو که در اینجا "نوشتن "هست همت گمارید تا در فرصت های آتی اگر پیشرفتی در ادبیات شما حاصل شود به بحث و گفتگو بپردازیم!
  15
  23
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. اسم شما رقص پروازه یا لاک غلطگیر؟ بعدشم این متلب مال عصر ایرانه فکر کردی عصر ایران میاد در مورد ریختن خونها و زلم و ستم بنویسه ؟اعترازتو برو عصر ایران بنویس اینکه تو کشور امنو امان بشینی بگی وای زلم وای ستم چیزیو عوز میکنه ؟فکر کردی طرف اروپاییا رو گرفتی و هی حرف از زلم و دیکتاتور دیکتاتور بزنی بهت جایزه میدن؟صدسال اروپا بمونی اونجا خونه ت میشهع؟هرطور شده میخوان ازیتت کنن مگه موطلایی کنی پوستت سفیدو روشن به خدا جهنم از اروپا بهتره نگاه به چن د یورو پولی نکن که بهت میدن از منوتو تنفر دارن
  15
  8
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. پس بیخود شما مذهبی‌‌ها دیگه نگید مرگ و زندگی‌ دست خداست.
  2
  8
  دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  در ایران مردن اپدیمی شده. چیز عجیبی نیست. راحت میشن. خواسته خودشان هم هست. ملاهای عوضی هم کمکشان میکنن . خلاص
  0
  1
  ‌سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.