قلعه‌نویی: هرگز به تمرین پرسپولیس نرفتم

با سرمربی تیم فوتبال سپاهان در سالروز تولدش در مورد موضوعات مختلفی صحبت کردیم.
 
به گزارش “ورزش سه”، امیرقلعه نویی زاده یکم آذرماه ۱۳۴۲ در محله نازی آباد تهران است و از همین منطقه بود که خودش را به اهالی فوتبال معرفی کرد و حالا یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین چهره های تاریخ فوتبال ایران به شمار می رود.
 
با امیرقلعه نویی که در اصفهان حضور دارد و تیمش را آماده دیدار جام حذفی برابر پیکان می کند، به مناسبت ورود به ۵۶ سالگی هم صحبت شدیم و با او در مورد مسائل مختلفی از جمله شرایط این روزهای سپاهان، تیم ملی و خاطرات دوران گذشته گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.
 
اولین سوال ما از امیرقلعه نویی در مورد شرایط این روزهای سپاهان بود. البته پیش از ورود به بحث فنی، از سرمربی سپاهان در رابطه با شرایط جسمانی اش پرسیدیم که او عنوان کرد: « الان چهار پنج روز است که بهتر شده ام. از شنبه هفته گذشته شرایط بهتری دارم ولی چند روزی افتاده بودم».
در تعطیلات سعی کردیم در فرم باقی بمانیم
سرمربی سپاهان در مورد تیمش گفت: « به هر حال تعطیلی چیز خوبی نیست. نه برای مربی، نه بازیکن ها، نه باشگاه ها و نه طرفدارانش ولی خب یک سری مسائل اتفاق افتاد که بازی ها تعطیل شد ولی همه ضرر کردند از این تعطیلی. ما در این مدت سعی کردیم در شرایط مسابقه باشیم و از آقای مهابادی و باشگاه فجرسپاسی هم تشکر می کنیم که دعوت ما را پذیرفتند و یک بازی خوب برگزار کردیم که در شرایط مسابقه باشیم».
هر سازی می زنند باید با آن برقصیم
قلعه نویی در واکنش به این موضوع که لغو دیدار تیمش مقابل نفت آبادان باعث فشرده تر شدن برنامه تیمش می شود، عنوان کرد: « بله خب به تیم ها فشار وارد می شود. اگر برنامه داشتیم و با مربی تیم ملی هماهنگ بودیم، ما که در فیفادی بازی نکردیم و می شد یک کارهایی انجام داد. کلا ما برنامه محور نیستیم و فشار به باشگاه ها وارد می شود. چون تنها جاهایی که زورشان می رسد هم همین باشگاه ها هستند به جای دیگری که زورشان نمی رسد؛ به مربی ها و باشگاه ها زورشان می رسد که ما هم هر سازی می زنند، باید با آن برقصیم».
با کی روش هم به لبنان باختیم
از سرمربی سپاهان در رابطه با نتایج تیم ملی و نظرش در مورد مارک ویلموتس سوال کردیم که او اینگونه به این موضوع واکنش نشان داد و افزود: « بالاخره فوتبال همین است. آقای کی روش هم در شروع کارش به لبنان باخت. برزیل هفت گل از آلمان خورد. تاتنهام را ببیند که سال گذشته در فینال اروپا بود و حالا مربی اش عوض شد. با همان نفرات. تازه آنها درگیر زمین تمرین و مسائلی از این دست نیستند و بازی هایشان هم یکدفعه تعطیل نمی شود و گیر هواپیما هم نیستند. همان مربی و همان بازیکنان با شرایط بهتر و روحیه بالاتر می آیند و نتیجه نمی گیرند».
دو باخت پشت سر هم برای ایران خوب نیست
قلعه نویی ادامه داد: « این قشنگی فوتبال است ولی در مجموع دو باخت پشت سر هم برای فوتبال ما و در این شرایط خوب نیست. حالا من می گویم اول باید حمایت شود. کما اینکه وقتی به لبنان باختیم، من تنها مربی ای بودم که از آقای کی روش حمایت کردم و حتی دستیارانش را به سر تمرین فرستاد و یک کلمه ای گفت که نمی خواهم بگویم. گفت تو تنها مربی ای هستی که از ما حمایت کردی و من پیام آقای کی روش را به شما می رسانم. الان هم من به صورت کلی می گویم. البته خیلی ایراد داریم که من راجع به ایرادها صحبت می کنم ولی همه ما باید بحث حمایتی داشته باشیم. به هر حال برای ما ایران مهم است و خود ایران. این است که باید همه حمایت کنیم. الان هم من به شما قول می دهم که تیم ما به عنوان سرگروه به مرحله بعد می رود و اصلا شما روی این موضوع شک نکنید».
در مورد برکناری ویلموتس فقط مسئولان می توانند تصمیم بگیرند
سوال بعدی ما در مورد منتقدان ویلموتس بود و اینکه اعتقاد دارند باید فرد دیگری جانشین ویلموتس شود. قلعه نویی در پاسخ به این سوال گفت:« ببیند در رابطه با این موضوع، یعنی اینکه ویلموتس برداشته شود یا نه، کسی نمی تواند اظهار نظر کند. در مورد این موضوع باید کسانی که مسئولیت دارند، بنشینند و در موردش صحبت کنند. ببیند من سال ها در استقلال بوده ام ولی الان حق ندارم در مورد آنها صحبت کنم؛ چون مسئولیتی آنجا ندارم».
تیم ملی ما دیگر یک تیم نیست و چند تیم است
سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال در ادامه با اشاره به برخی اشکالات تیم ملی اضافه کرد: « منتها ایراداتی می بینم. ما از یک فضای بسته که در زمان آقای کی روش وجود داشت، مربی ای از بلژیک آوردیم که خود اروپایی ها می گویند این کشور فرهنگ بالاتری نسبت به سایر کشورهای این منطقه دارد. فضا یکدفعه باز شده و تبدیل به این فضا شده. به نظرم تیم ملی ما دیگر یک تیم نیست و چند تیم است. اگر این مشکل را حل کنند؛ یعنی مدیریت کنند و چند تیم بودن را تبدیل به یک تیم کنند، به عنوان تیم اول می رویم بالا».
ویلموتس که مربی ایرانی نیست
از امیرقلعه نویی در مورد اعتراض ویلموتس به دریافت نکردن مطالباتش پرسیدیم و اینکه آیا اگر او به جای ویلموتس بود، رفتار مشابهی انجام می داد که سرمربی سپاهان در پاسخ به این سوال گفت: « ببینید من از سوال شما تعجب می کنم. مربیان ایرانی، آدم های عاشق هستند و قرار نیست کار عاشقی که ما انجام می دهیم، بقیه هم انجام بدهند. نمونه هم اینکه ما سالیان سال برای استقلال مجانی کار کردیم. یعنی قراردادهایمان را همان موقع نمی گرفتیم ولی تیم قهرمان ایران شد، سوم آسیا شد و رتبه ۵۵ دنیا. آن زمان همه فکر می کردند این روش درست است؛ یعنی حق مربی را ندهی، حق بازیکن را ندهی؛ البته پول هم نبود. اگر بود می دادند. تجربه من در استقلال و تراکتور همین را نشان می دهد ولی شرایط سپاهان همیشه خوب بوده است. ولی دو تجربه من در استقلال و تراکتور، همیشه از نظر شرایط مالی در بدترین وضعیت تاریخ آن باشگاه بوده ایم.»
از گروهمان با اقتدار بالا آمدیم
قلعه نویی در این قسمت از مصاحبه ضمن تاکید بر این نکته که حرف هایش درست همانطور که گفته می شود، نوشته شود، به صحبت هایش ادامه داد:« ما یک سال شدیم مربی تیم ملی. در رنکینگ آسیا هم اول شدیم و از گروه سختی که داشتیم هم با اقتدار بالا آمدیم. سوریه را بردیم و بعد در سئول با کره جنوبی مساوی کردیم. در تهران بردیم و سوریه را در دمشق بردیم. تا قبل از جام ملت ها، قرارداد کادر فنی ما تمام شد».
پرونده ام را به فراکسیون مجلس بردند
سرمربی سابق تیم ملی سپس به اتفاقاتی اشاره کرد که در زمان حضورش روی نیمکت تیم ملی رخ داده و حرف هایش را از سر گرفت: « من جلسه ای یک و نیم ساعته با آقای کیومرث هاشمی داشتم که در آن جلسه گفتم در این شرایط دوست ندارم سرمربی تیم ملی بشوم. گفتم من سه سال با استقلال قهرمان شدم و می خواهم به بازی های آسیایی بروم. فدراسیون هم که الان رئیس ندارد؛ شما اول بروید و رئیس فدراسیون را انتخاب کنید. شاید اصلا آن رئیس فدراسیون از قیافه من خوشش نیاید. گفت نه به این چیزها کار نداشته باشید و بیایید کمک کنید. من همانجا گفتم که باید یک برنامه ۴ ساله داشته باشیم و طرح را هم توضیح دادم. در ۴ سال بعد می توانستیم کارهای بزرگی انجام دهیم. بعد یک و نیم ساعت که گفتم نمی مانم و او (کیومرث هاشمی) رفاقتی گفت بیا کمک کن. البته من گفتم که فوتبال رفاقت نیست و باید برنامه محور بود. ایشان بعد از صحبت های من گفت که اگر شما از گروهتان بالا آمدید، تا جام جهانی مربی تیم ملی خواهید بود. زمان ارزیابی عملکرد مربی تیم ملی از یک جام جهانی تا جام جهانی دیگر است و شما بعد باید عملکرد مربی را بررسی کنید. مگر اینکه نتایج خیلی بد باشد که یک تصمیم دیگر بگیرید ولی اصولش اینطوری است. ما از گروهمان با اقتدار بالا آمدیم و وقتی می خواستیم برویم مالزی، بدون قرارداد رفتیم. ما اینکار را کردیم ولی در تلویزیون دادگاهی‌امان کردند. پرونده ما را به فراکسیون مجلس بردند و ما را دادگاهی کردند. بعد فوتبال رئیس فدراسیون نداشت. دو گروه سیاسی به جان هم افتاده بودند و فوتبال تعلیق شده بود. فدراسیون نداشتیم و کمیته انتقالی بود. اساسنامه نبود. ما در آن شرایط تیم ملی را اول آسیا نگه داشتیم و بعد با پنالتی ( مقابل کره جنوبی در جام ملت های آسیا ۲۰۰۷) باختیم».
طلبم ۵۰۰ هزاردلاری‌‎ام از استقلال شد ۷۰ هزار !
سرمربی سپاهان در ادامه با موضوع ویلموتس و مطالباتش بازگشت و عنوان کرد: « یک گروه می آید این کار را می کند، دادگاهی اش می کنند. حالا آن بنده خدا شاید این چیز را تجربه نکرده است. نباید از آقای ویلموتس انتظار داشت. می خواهم بگویم اگر من یا مربی ایرانی دیگری بود، قطعا این کار را می کرد. نمی خواهیم منت بگذاریم. می خواهم بگویم ما در باشگاهی هم این کار را کردیم. نه فقط برای استقلال که برای تراکتور هم همین کار را کردیم. تراکتور را برای اولین مرتبه آسیایی کردیم و به گروه بعد بردیمشان. هنوز من از قرارداد سال اولم با تراکتور ۱۷۰ میلیون طلب دارم. آن زمان دلار زیر هزار تومان بود. یعنی همین الان اگر بخواهید حساب کنید، از قرارداد سال اولم که با آقای سردار جعفری بستم به پول آن زمان ۲۰۰ هزار دلار طلب دارم. از خود استقلال ما ۵۰۰ هزار دلار طلب داشتیم ولی وقتی تسویه شد و دستشان هم درد نکند، ۷۰ هزار دلار شد. حالا شما توقع دارید یک مربی خارجی بیاید و این کارها را بکند. بعد هم که یک مربی ایرانی بیاید دادگاهی اش می کنند».
قول می دهم تیم ملی سرگروه صعود می کند
جمع بندی قلعه نویی در مورد بحث تیم ملی با تاکید بر حمایت بود و گفت: « حب و بغض را بگذاریم کنار. بعضی ها می گویند بدنامی بهتر از گمنامی است ولی این درست نیست. حالا ما بیاییم و یک حرفی بزنیم تا همه ببینند ولی محتوایش برایمان مهم نباشد. به نظرم هر کسی نظری دارد، بیاید اعلام کند. انتقادی که به تیم ملی کمک کند. باید آسیب شناسی کنیم و نقطه نظرات را بگیریم. وقت هم داریم ولی من به شما قول می دهم که تیم ملی ما با این بازیکنان خوبی که دارد، به عنوان تیم اول می رویم بالا. نشانه اش هم اینکه عراق و بحرین مساوی کردند. حتما اگر حب و بغض را کنار بگذاریم و بخواهیم کمک کنیم، تیممان به عنوان سرگروه بالا می آید».
برای مرتضی (فنونی‌زاده) نازی‌آباد بازی درآوردم
صبح امروز (شنبه دوم آذرماه ) مرتضی فنونی زاده بازیکن سابق فوتبال ایران در برنامه “سلام صبح بخیر” گفت که من امیرقلعه نویی را به تمرین پرسپولیس بردم ولی آقای پروین گفت او را نمی خواهد. قلعه نویی با رد این ادعا توضیح داد:« کاش این را از خود علی آقا هم می پرسیدید. من با سه برادر خانواده فنونی زاده همبازی بودم. خدا بیامرزد محسن را؛ با محسن، مرتضی و مهدی همبازی بوده ام. من با مرتضی در شاهین همبازی بودم. با مهدی در استقلال و با محسن در راه آهن. به هر حال این ها بچه محل های من هستند و با هم در ارتباطیم. از آنجایی هم که بچه های نازی آباد خیلی بامعرفت هستند؛ من امروز به او زنگ زدم و خودش فهمید اشتباه کرده است. چون مرتضی یک بار دیگر هم یک داستانی را تعریف می کرد که اشتباه بود. مثلا مهدی و خودش را اشتباه گرفته بود (باخنده). مرتضی (فنونی زاده) تمرینش دیر شده بود و گفت علی آقا الان ناراحت می شود (باخنده). حالا رانندگی ما هم آن زمان خوب نبود ولی هر طور شده مرتضی را رساندم. البته زمین فوتبال نبود و تپه های داوودیه بود. خودم حتی پیاده هم نشدم و رفتم باشگاه شاهین. بنده از راه آهن رفتم شاهین. کاپیتان شاهین بودم. از شاهین رفتم السد و از السد آمدم استقلال. حالا یک زمانی که علی آقا خواست، یک داستانی که مجتبی محرمی، یک آقایی به نام بهرام ناظمی، علی آقا و من بودیم را می گویم. البته زیاد هم مهم نیست که چه مسئله ای بود، اما این چیزی که آقای فنونی زاده می گوید، اصلا درست نیست. من ایشان را رساندم که علی آقا سرش غرغر نکند، نزدیک بود دو سه مرتبه هم تصادف کنیم. اما به هر حال معرفت به خرج دادیم و نازی آباد بازی درآوردم و رساندمش ولی اصلا پیاده هم نشدم. چون اصلا داوودیه تپه است. به او که زنگ زدم، خودش قبول کرد. به هر حال آقا مرتضی است دیگر. همین که می آید به تلویزیون و همه را شاد می کند، خوب است.
۵۰ بار دیگر هم استقلال را انتخاب می کنم
به هر حال داستان شما، محرمی و آقای پروین هم می تواند برای بسیاری جالب باشد. قلعه نویی در واکنش به این موضوع توضیح داد: « اصلا موضوع مهمی نیست. بحث علاقه من نیست. اصلا علی آقا (پروین) دوست داشت بیایم پرسپولیس ولی من از زمان جکیش، تاج سابق را دوست داشتم. بعد هم با آقای پورحیدری که امیدوارم خدا بیامرزتش نشستیم و در دفترش که خیابان سهروردی بود، صحبت کردیم. ایشان چک خودش را به من داد. بعد هم پرسپولیسی ها سراغ من آمدند که گفتم دوست دارم در استقلال بازی کنم. از انتخابم هم خوشحالم؛ هر چند همه دوست دارند که در تیم های بزرگی مثل استقلال، پرسپولیس، سپاهان، تراکتور و چند تیم دیگر بازی کنند ولی من اگر ۵۰ بار دیگر هم این اتفاق بیفتد باز استقلال را انتخاب می کنم چون از زمان جکیش استقلال را دوست داشتم. با این حال پوشیدن پیراهن تمامی این تیم ها افتخار است و فقط درصدش فرق دارد».
خاطره بگویی خوب است ولی پس و پیش نه
قلعه نویی در ادامه و در واکنش به سوال ما که از او در مورد فنونی زاده و علاقه اش برای اغراق در خاطرات پرسیدیم، بیان کرد: « خوب است دیگر حالا خاطرات می گویند و مردم را شاد می کنند ولی اینطور گفتن که پس و پیش بگویی درست نیست. حالا ما یک معرفت نازی آبادی به خرج دادیم و خودم هم دیر به تمرین شاهین رسیدم. من کاپیتان شاهین بودم و از آنجا لژیونر شدم. فکر می کنم در ایران لژیونری نداریم که دوگانه برده باشد ولی این افتخار را من و آقای قاسمپور که جا دارد از ایشان به عنوان یکی از بهترین فوتبالیست های تاریخ فوتبال ایران نام ببریم. خیلی ها بازی آقای قاسمپور را ندیدند ولی اگر بخواهیم ۵ بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران را نام ببریم، آقای قاسمپور می تواند یکی از آنها باشد. من و آقای قاسمپور دوگانه بردیم و بعد ویزا گرفتم و می خواستم به اروپا بروم که مادر خدا بیامرزم نگذاشت. بعد هم چون به استقلال علاقه داشتم با آقای پورحیدری صحبت کردم و به استقلال رفتم. بعد از مدتی با آقای غلامحسین مظلومی کار کردم و دوباره آقای پورحیدری بازگشت».
استقلال که بودم، پیشنهادهای وحشتناکی داشتم
قلعه نویی در ادامه صحبت هایش به پیشنهادی که پیش از عقد قرارداد با استقلال دریافت کرده بود، اشاره کرد و توضیح داد: « همه دوست دارند در استقلال و پرسپولیس بازی کنند ولی من همان زمانیکه در استقلال بودم، پیشنهادهای وحشتناکی داشتم. شما می توانید از آقای محمد طباطبایی زنگ بزنید و بپرسید یا از آقای صفیه زاده بپرسید، که چه پیشنهادی به من داد. من این ها را تا حالا جایی نگفتم. باشگاه پاس به من پیشنهاد وحشتناکی داد و همین سپاهان در زمان آقای فیروز کریمی که پیشنهاد خوبی به من دادند. من ولی به این پیشنهادها جواب ندادم، چون استقلال را دوست داشتم. حالا مرتضی شاید حضور ذهن نداشته و یک اشتباهی کرده است».
برای مربیگری پاختاکور دو بار صحبت کردیم
از قلعه نویی در رابطه با این موضوع پرسیدیم که آیا تاکنون پیشنهادی برای مربیگری در خارج از کشور داشته است که او افزود: « آقای دنیزلی که هست. یک مرتبه پاختاکور بود و یک بار هم آقای دنیزلی به من پیشنهادی داد که یکی از روزنامه ها هم نوشت. در مورد پاختاکور که من در استقلال بودم. دو بار آنجا رفتم که صحبت هایی کردیم ولی در نهایت نرفتم.»
افتخارم حضور در بازی ای بوده، که فغانی داورش بود
سوال بعدی ما از امیرقلعه نویی در رابطه با فغانی بود و اینکه آیا پس از حضور فغانی در فوتبال استرالیا، دیدگاهش نسبت به او تغییر کرده یا خیر که او اینگونه پاسخ داد:« ببینید من یک خاطره از آقای فغانی می گویم. آقای کامرانی فر یک زمانی به من زنگ زد و گفت مشکلی میان تراکتور و آقای فغانی وجود دارد و از من خواستند که کمک کنم تا این مشکل حل شود. من هم گفتم که هر کاری از دستم بربیاید انجام خواهم داد. ناراحتی ها به خاطر اتفاقات دیدار معروف تراکتور و نفت بود. آقای کامرانی گفت که می خواهیم یک بازی فغانی را برای شما بگذاریم. گفتیم مشکلی ندارد. به هر حال داد و بیداد کنار زمین را که همه مربیان دنیا انجام می دهند ولی آن روز من اصلا از جایم تکان نخوردم. بعد هم مصاحبه من هست که گفته ام من خیلی افتخارات دارم ولی یکی از افتخاراتم نشستن روی نیمکتی بوده که آقای فغانی داور آن بازی بوده است. آقای فغانی واقعا افتخار داوری ماست ولی اینکه آدم خاطره بدی داشته باشد که توهین نیست. ببینید شما از یکی خاطره بد دارید ولی آن بنده خدا از عمد که این کار را نکرده است».
توقع داشتم فغانی اشتباه بازی پرسپولیس را بگوید
قلعه نویی در رابطه با این موضوع که فغانی اشتباهش در دیدار دو تیم شهرخودرو و سپاهان را پذیرفت، عنوان کرد: « حالا من توقع داشتم که خود بازی پرسپولیس را می گفت. در آن بازی قهرمانی از ما گرفته شد. به هر حال کاری ندارم. اشتباهاتی هم آقای ترکی و ممبینی در بازی هایی که من مربی بوده ام، داشته اند و آن اشتباهات جام را از ما گرفته است. من می گویم خاطره بد دارم، نگفتم که این ها آدم های بدی هستند. مثلا چند روز پیش آقای مهدی تارتار مصاحبه کرده و گفته من هیچ وقت داور مسابقه را نمی بخشم؛ مثل اینکه داور در مسابقه اشان دو گل سالم آنها را رد کرده است. نمی گوید داور بدی است؛ آن روز دو اشتباه کرده است».
از مهدوی کیا هم خاطره بد دارم؛ این یعنی آدم بدی است؟!
سرمربی سپاهان در ادامه گریزی به اشتباهات سیدعلی در دیدار تیمش برابر پارس جنوبی زد و گفت: « آقای سیدعلی آمد و تمام رکوردهای ما و آقای پیام را شکست. ما از او تعریف هم کردیم ولی از او خاطره بدی داریم. بعدا همه کارشناسان گفتند که آن صحنه اصلا پنالتی نبوده است. مثلا من از مهدوی کیا خاطره بدی دارم که پنالتی اش را در بازی با کره جنوبی گل نکرد؛ این یعنی مهدوی کیا آدم بدی است؟ یا مهدی کیانی پنالتی بازی با پرسپولیس را زد بالا؟ این یعنی مهدی کیانی آدم بدی است. من برای آقای فغانی چون افتخار ایران و ایرانی است، آرزوی موفقیت می کنم ولی به هر حال خاطرات بد ما هستند. به هر حال من از آقای فغانی انتظار داشتم که بگوید در بازی با پرسپولیس اشتباه کرده است. یک اشتباه کرد، لیگ را از دست دادیم و یک اشتباه هم کرد که نزدیک بود آسیا را از دست بدهیم (باخنده)؛ به هر حال اما آقای فغانی افتخار داوری ایران است».
به مطالبات مردم توجه کنید
حرف های امیر قلعه نویی با ما که نزدیک به نیم ساعت طول کشید، اینگونه خاتمه یافت: « به عنوان کسی که ۴۰ سال است در ورزش است، توصیه ای دارم به خاطر اتفاقاتی که همین چند وقت پیش رخ داد. این اتفاقات جای تاسف دارد. وظیفه ما این است که بگوییم ما جامعه جوانی داریم که یک سری مطالبات به حق دارد. آنهایی که مسئولیت دارند، باید به این مطالبات توجه کنند و مشکلات آنها را برطرف کنند. جوان هزار خواسته دارد و کلی انرژی و وظیفه است که دولت و جامعه بستر را برای جوان ها فراهم کنند».
+2
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.