ناجا: ۱۸۰ لیدر اعتراضات را دستگیر کرده‌ایم

دویچه وله :نیروی انتظامی ایران می‌گوید ۱۸۰ نفر از "لیدرهای اصلی" تظاهرات اخیر در ایران را دستگیر کرده است. آمار کل بازداشت شدگان اعلام نشده اما گزارش‌های مختلف بیانگر دستگیری حداقل ۴۸۰۰ نفر در ۱۲ استان کشور هستند.

مرکز اطلاع رسانی ناجا از شناسایی و دستگیری ۱۸۰ "لیدر اصلی اغتشاشات" خبر داده و بازداشت‌ها را ناشی از "مدیریت هوشمندانه نیروی انتظامی، تعامل دستگاه‌های امنیتی و نیز مشارکت بسیار مطلوب مردم بصیر و ولایی کشور" خوانده است.
 
مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، اعتراض‌های سراسری اخیر را "آشوبگران هدایت شده از سوی سرویس‌های خارجی" می‌نامند.
 
بازداشت شدگان استان تهران، در زندان بزرگ فشافویه واقع در شهرری در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران نگاهداری می‌شوند. زندانی که نخست اردوگاه  نگاهداری محکومان مواد مخدر بود، اما در سال‌های اخیر محل حبس زندانیان سیاسی و دراویش شده و شرایط آن ضد انسانی وصف می‌شود.
 
محمد جواد منتظری، دادستان کل ایران در بازدیدی که شنبه دوم آذر از این زندان داشت، دستور تعیین تکلیف بازداشت‌شدگان و غربالگری آنها را داد. محمد جواد منتظری گفت: «افراد دستگیر شده‌ای که بی‌گناه تشخیص داده شوند در اولین فرصت آزاد می‌شوند اما آنها که مرتکب جرم شده باشند به سرعت درجه بندی شده و در چارچوب قوانین مجازات خواهند شد.»
 
منتظری در عین حال گفته که دستگاه قضایی در برخورد با عوامل اصلی وقایع اخیر "هیچ خط قرمزی" نخواهد داشت.
 
یک روز پیش‌تر، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری ۱۰۰ "لیدر، سردسته و عامل اصلی اغتشاشات در نقاط مختلف کشور" و  بازگشت آرامش به کشور  خبر داده بود. اسماعیلی در جریان بازدید از زندان اوین، در باره وابستگی دستگیرشدگان گفت: «هم وابستگان به جریان نفاق و هم وابستگانی از جریان سلطنت‌طلب در بین دستگیرشدگان داریم و در استان‌های مرزی ما، افرادی از گروه‌های تجزیه طلب در بین دستگیرشدگان هستند و گروه‌های مسلحی که ساماندهی شده بودند و آموزش برای اقدامات خرابکارانه دیده بودند به صورت گروهی در بین دستگیرشدگان هستند که این‌ها در فرایند تحقیقات مقدماتی اطلاعات بیشتر آن متعاقباً اعلام خواهد شد.»
 
در اعتراضات سراسری اخیر در ایران، ده‌ها فعال دانشجویی، کارگری و مدنی دستگیر شده‌اند. آماری رسمی از دانشجویان بازداشتی منتشر نشده اما گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۵۰ دانشجوی دانشگاه تهران است.
 
شبکه حقوق بشر کردستان نیز خبر داده که روز جمعه اول آذر، ده‌ها شهروند تحت تدابیر امنیتی شدید از بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
 
تنها آمار رسمی از تعداد بازداشت شدگان، هزار نفری است که خبرگزاری فارس در دومین روز اعتراضات اعلام کرد. گزارش‌های حقوق بشری و اظهارات پراکنده مقامات جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که دستکم ۴۸۰۰ نفر طی یک هفته در ۱۲ استان ایران دستگیر شده‌اند.
 
طبق برآورد سازمان عفو بین‌الملل، دست‌کم ۱۱۵ نفر در اعتراضات سراسری اخیر در ایران کشته شده‌اند.
+10
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  این مزخرفات خوا ندن نداره فقط تیترش میگه ۱۸۰رهبر خواستم بگم نه ۸۰ میلیون رهبر اشتباه به درزتون رسوندند.
  0
  16
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.