عبدالکریم سروش : در صورت توجه نکردن حکومت به خواست معترضان ممکن است مردم دست به اسلحه ببرند

 عبدالکریم سروش می‌گوید: «وقتی که طاقت مردم طاق می‌شود و انحصارگران انحصار را از حد می‌گذارنند ممکن است اتفاقاتی رخ دهد». رادیو فردا :عبدالکریم سروش، متفکر و پژوهشگر دینی، در یک سخنرانی نسبت به افزایش خشونت در سوی معترضان و حتی دست بردن گروهی از مردم به «اسلحه» در صورت تن ندادن حکومت به خواسته‌هایشان هشدار داد.
 
آقای سروش در این سخنرانی در واکنش به موج گسترده اعتراضات در ایران گفت: «وقتی مردم راهی برای اعتراض پیدا نمی‌کنند ناچار این حوادث هم رخ می‌دهد».
 
وی با تاکید بر این‌که «خشونت راه‌حل اعتراض نیست»، در عین حال افزود: در صورت توجه نکردن حکومت به خواست مردم ممکن است اعتراض‌ها خشن‌تر شود و «حتی خدای ناکرده، مردم دست به اسلحه ببرند که در آن صورت باید پناه به خداوند برد».
 
این روشنفکر دینی با اشاره به نمونه‌هایی در تاریخ اسلام از جمله قتل عثمان، خلیفه سوم مسلمانان پس از پیامبر اسلام، افزود: «وقتی که طاقت مردم طاق می‌شود و انحصارگران انحصار را از حد می‌گذارنند ممکن است اتفاقاتی رخ دهد».
 
آقای سروش تاکید کرد: «وقتی مردم راهی برای اعتراض پیدا نمی‌کنند ناچار این حوادث هم رخ می‌دهد».
 
وی همچنین گفت که سرکوب اعتراض‌ها توسط حکومت جمهوری اسلامی نتیجه نخواهد داشت و اعتراضات مردم «به صورت کینه‌های ستبر باقی خواهد ماند».
 
بر اساس آمار رادیو فردا در اعتراضات اخیر دستکم ۱۳۸ نفر از معترضان کشته شده‌اند. در همین حال مقامات جمهوری اسلامی از کشته شدن حدود ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی در این اعتراضات خبر داده‌اند.
 
همچنین گزارش‌های مختلفی از به آتش کشیده شدن بانک‌ها و نهادهای دولتی توسط معترضان منتشر شده است.
 
سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج، روز ۳۰ آبان اعتراض‌های اخیر در ایران را «جنگ جهانی تمام عیار» توصیف کرده بود.
 
رهبر و رئیس‌جمهوری ایران معترضان را با با عباراتی چون «آشوبگر» و «اشرار» توصیف کرده‌اند.
 
در عین حال برخی مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که معترضان افراد کم‌درآمد و «حاشیه‌نشین» بوده‌اند اما اعتراضات آنان توسط گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی «منحرف» شده است.
 
از جمله علی ربیعی، سخنگوی دولت، در سرمقاله روزنامه «ایران» نوشت که بیشتر معترضان افراد «حاشیه‌نشین» هستند.
 
وی در عین حال مدعی شد، افراد دیگری که «با پول عربستان هدایت می‌شوند» رهبری اعتراضات را به دست گرفته‌اند.
 
تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب دلیل به خشونت کشیده شدن اعتراضات را «نبود آزادی فعالیت مدنی» در جمهوری اسلامی دانسته‌اند.
 
عباس عبدی، فعال سیاسی، در مصاحبه با وب سایت «الف» گفت: «طبیعت اعتراضات غیر مدنی، خشونت و اغتشاش است. حکومتی که اجازه اعتراضات مدنی را ندهد، به طور ضمنی پذیرفته است که اعتراض علیه آن باید با خشونت و تخریب همراه باشد و در واقع مسئولیت اصلی این اغتشاشات لزوما بر گردن آن جوانی نیست که در زندگی خود اجازه اعتراضات مدنی را نداشته است».
 
پس از اعتراضات دی‌ماه ۹۶ دولت ایران در مصوبه‌ای چند مکان را در تهران برای تجمع‌های اعتراضی تعیین کرد اما این مصوبه توسط دیوان عدالت اداری وابسته به قوه قضائیه باطل شد.
+30
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  ..سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج، روز ۳۰ آبان اعتراض‌های اخیر در ایران را «جنگ جهانی تمام عیار» توصیف کرده بود...اون اخوند کثیف حسن کلید که میگفت جمع کوچکی بودند ایم و این راس وارداتی میگه جنگ تمام عیار بود و دیگری ازو اسم مرصادس دوم یاد میکرد، سوال اینجاست، جعشون کوچک بود اگر بله ،بایک جمع کوچک چطور جنگ جهانی سوم میشه راه انداخت.اگر کل مردم بودند پس چرا اخوند کثیف حسن چخوان میگه عده قلیلی بودند، طاهرا یک روده راست تو شکم هیچکدومتون نیست.
  2
  32
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  احتیاج نیست این غلظی که میکنیدتمام سال تکرارش کنید، گور باباتون اگر دسترسی را مسدود نکنید.
  4
  20
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  تو یکی خفه کار کنی بهتره !،!
  4
  29
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  خفه. ان دیوار کج را تو و امثال تو ایران بنا کردند. دیگه کسی نه برای خودت و نه عقایدت تره هم خورد نمیکنه پس بمیر دیگه مردم ایران کارشون را بلدند.
  4
  30
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  lehrte - هانوفر، آلمان

  یک کلمه هم از مادر عروس.. مرتیکه مفتخور روانی همین بی بی سی و رادیو فردا اینو کندش میکنن لقبهای انچنانی بهش میدن (متفکر و پژوهشگر دینی)به ادازه یه گاو فهم شعور نداره
  4
  32
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  اینقدر دزدی اختلاس و ریاکاری در سران اخوندها و اطرافیان چاپلوس صورت گرفته و مردم هم طاقتشون بسر امده از این همه ریاکاری که اگر اسلحه بدست مرددم بیفته کارتان تمام هست چنان کشتاری راه بیفته از اخوندها که ایران بخودش ندیده
  0
  12
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  اتفاقا چند روزه دست به اسلحه بردن اولیش هم اون ایرانی توی جزیره مانوس بود که ابتدا میخواست اسلحه رو با روغن نخل روغنکاری کنه روغن زیاد زد اسلحه عیب کرد فعلا خودش و اسلحه توی مریضخانه هستند
  2
  3
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  در صورتیکه ندارد بهترین و سریعترین راه رسیدن به ازادی و دموکراسی است تعلیل تبدیل شدن مملت و اجتماع به یک کشور عربی میباشد
  0
  5
  یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.