ایران اظهارات مقام‌های اروپایی را «مداخله» و «دفاع از اشرار» خواند

یورونیوز :ایران در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا و نیز اظهارات دیگر مقام‌های اتحادیه درباره رویدادهای داخلی ایران، این اعلام مواضع را «مداخله» خواند.
 
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان به کشورهای اروپایی توصیه کرد بهتر است ابتدا به مشکلات و نابسامانی‌های داخلی خود پرداخته و در پی درمان نارضایتی‌های گسترده‌ای باشند که هر هفته در اروپا به اشکال مختلف سرباز می‌کند و «تلفات» و «بازداشت‌های فراگیر» به دنبال داشته است.
 
مایا کوسیانسیچ،‌ سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های ایرانی خواسته بود در کنترل تظاهرات و ناآرامی‌هایی که طی چند روز گذشته سراسر این کشور را فراگرفته نهایت «خویشتن‌داری» را از خود نشان دهند.
 
وی گفته بود: «ما از نیروهای امنیتی ایران انتظار داریم که حداکثر خویشتن‌داری را برخورد با تظاهرکنندگان از خود نشان دهند. از دیدگاه ما هر گونه اعمال خشونت غیرقابل پذیرش است.»
 
سخنگوی خانم موگرینی در ادامه بر حق آزادی بیان و تجمع برای مردم ایران تاکید کرده بود. 
 
در بیانیه سخنگوی مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا همچنین درباره موضوع قطع چند روزه اینترنت آمده بود: «اتحادیه اروپا از حکومت ایران می‌خواهد که دسترسی ارتباطی از طریق اینترنت را که از ابتدای هفته جاری قطع شده است دوباره برقرار کند.»
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این سخنان گفت: «آنچه که درخصوص ایران باید در درجه اولِ توجه قرار گیرد پاسخگویی اروپا نسبت به خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی آنها و همراهی با قلدری‌های آمریکا در تحریم و تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران است نه اظهارات مداخله‌آمیز و اشک تمساح برای دفاع از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال و اماکن عمومی و حتی خصوصی در ایران.»
 
موضع جدید اتحادیه اروپا در حالی مطرح می‌شود که ناآرامی‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین در ایران به گفته مجامع بین‌المللی حقوق بشری بیش از صد کشته برجای گذاشته است.
 
به دنبال بالا گرفتن آتش اعتراض‌ها در ایران، دولت ایران دسترسی به شبکه اینترنت جهانی در این کشور را از روز شنبه گذشته به طور کامل قطع کرد و از روز پنج‌شنبه تدریجا آن را در برخی استان‌ها برقرار نمود.
+3
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.