هشدار دوباره درباره افزایش مصرف بی‌رویه دارو در ایران

مینو محرز، رئیس مرکز مطالعات ایدز بی بی سی :مینو محرز، رئیس مرکز مطالعات ایدز در ایران اخیرا بار دیگر گفته است که در بسیاری از موارد پزشکان عمومی برای "مصارف ناملزوم" ۸۰ قرص بیمارستانی تجویز می‌کنند.
 
این اظهار نظر بدین معنی است که مصرف تجویز و مصرف بی‌رویه دارو باعث شده که از جمله مصرف آنتی‌بیوتکی در ایران به ۱۶ برابر استاندارد جهانی برسد.
 
مصرف آنتی‌بیوتیک یکی از شاخص‌های کشورهای رو به توسعه است؛ اما خطر استفاده بی‌رویه از آن همه بشریت را شامل می‌شود.
 
مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک باعث می‌شود میکرب‌هایی که انسان را بیمار می‌کنند در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند.
 
کارشناسان هشدار می‌دهند برای مبارزه با "ابرمیکرب"ی که دیر یا زود شیوع پیدا می‌کند دیگر آنتی بیوتیکی ندارند که با اندازه کافی قوی باشد.
چنین رخدادی بدین معنی است که انسان را به دوره پیش از کشف آنتی‌بیوتیک خواهد برد که کوچکترین عفونتی می‌تواند به مرگ منجر شود.
 
سازمان بهداشت جهانی هشدار داده اگر تا ۳۵ سال دیگر این مساله حل نشود سالی ۱۰ میلیون نفر از پا در می‌آیند.
 
امروز این رقم، یعنی رقم افرادی که به دلیل ابتلا به عفوت های مقام در برابر آنتی بیوتیک جان خود را از دست می دهند به ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد.
 
طبق آخرین تحقیقات جهانی که درباره رسوخ آنتی بیوتیک در رودخانه های ۷۲ کشور دنیا شده، صدها رودخانه بیشتر از حد مجاز آنتی بیوتیک دارند.
 
مثلا یک رودخانه بنگلادش ۳۰۰ برابر حد مجاز حاوی آنتی بیوتیکی بود که برای عفونت های رحم بکار می‌رود.
 
انسانها دو سوم آنتی بیوتیک مصرف در جهان را به خورد دام و مرغ می‌دهند که طبعا راه خود را به بدن انسانها و سیستم‌های فاضلاب و رودخانه‌ها باز می‌کند.
 
در ایران تحقیقات زیادی درباره ردپای آنتی بیوتیک در رودخانه ها نشده بجز یک تحقیقات دانشگاهی بر روی رودخانه کرج در سال ۲۰۱۵ که نشان می‌داد غلظت آنتی بیوتیک در روخانه کرج ۴ برابر غلظتش در رودخانه میشیگان است.
 
همین تحقیق در یکی از فاضلاب های رودخانه کرج حاکی از آن بود که غلظت آنتی بیوتیک دو برابر غلظتش در فاضلاب های چین است.
 
علاوه بر تجویزهای بی‌رویه پزشکان، خود ایرانیان نیز بطور خودسرانه دارو مصرف می‌کنند.
 
بعضی پزوهش ها حکایت از آن دارد که ایرانی هنگام ابتلا به سرماخوردگی، سردرد و غیره کمتر به پزشک مراجعه نمی‌کنند و با توسل به خوددرمانی دست به مصرف بی رویه دارو می‌زنند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.