خانواده رابرت لوینسون اسنادی حاکی از «بازداشت» او در ایران منتشر کرد

 تصویری از رابرت لوینسون که در چهارمین سال ناپدید شدن او منتشر شد. رادیو فردا :خانواده رابرت لوینسون که ۱۲ سال پیش هنگام سفر به جزیره کیش ناپدید شد، برای نخستین بار مکاتباتی را منتشر کردند که می‌تواند گواهی باشد بر این‌که او سال ۲۰۰۷ با حکم قضایی در ایران بازداشت شده است.
 
سازمان ملل به تازگی اعلام کرد که تهران اقرار کرده است آقای لوینسون یک پرونده مفتوح دارد، اما شبکه خبری ای‌بی‌سی می‌گوید ترجمه دقیق‌تر متن فارسی اسنادی که این سال‌ها در اختیار خانواده لوینسون بوده است، نشان می‌دهد او با حکم قضایی نیروهای مسلح ایران بازداشت شده بود.
 
واژه «قضایی» در ترجمه‌ انگلیسی حکم بازداشتی که اف‌بی‌آی پیش از این در اختیار خانواده لوینسون قرار داده بود، جا افتاده است.
 
مقامات آمریکا در ابتدا می‌گفتند که رابرت لوینسون کارآگاه خصوصی بوده است، اما گزارش‌های اخیر حکایت از آن دارد که او هنگام سفر به کیش با سازمان سی‌آی‌ای همکاری می‌کرده است.
 
دولت دونالد ترامپ ماه گذشته رقم جایزه برای دریافت اطلاعاتی که منجر به پیدا شدن آقای لوینسون شود را تا ۲۵ میلیون دلار افزایش داد. پس از آن گزارش‌هایی منتشر شد که عنوان می‌کرد ایران نزد سازمان ملل بازداشت رابرت لوینسون را پذیرفته است.
 
کریستین لوینسون به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت: «ما از اول می‌دانستیم که یک نفر در جزیره کیش با بازداشت باب دست به یک اقدام به شدت اشتباه زده و حالا این اسناد چنین امری را ثابت می‌کند. اکنون وقت آن رسیده که مقامات ایران کاری را که می‌دانند درست است انجام دهند و این همسر، پدر و پدربزرگ فوق‌العاده را به خانه خود در ایالات متحده بازگردانند».
 
این اسناد دو صفحه‌ای شامل حکم وزارت اطلاعات برای دستگیری آقای لوینسون است که یک قاضی نظامی صادر کرده است. یکی از این مدارک تاریخ ۸ مارس ۲۰۰۷ را بر خود دارد که می‌گوید رابرت لوینسون سابقه کار در پلیس فدرال آمریکا و «شاید س‌آی‌ای» را دارد و برای «جاسوسی» به ایران آمده است.
 
این سند همچنین اضافه می‌کند آقای لوینسون که «در پوشش گردشگر به ایران آمده، دیدارهای مختلفی با اشخاص داشته، و به تهیه عکس و گردآوری اطلاعات مشغول است».
 
سند یادشده در نهایت می‌گوید که یکی از ماموران اطلاعاتی ایران ماجرا را به یک قاضی نظامی به نام حجت الاسلام بهرامی اطلاع داده و او حکم دستگیری فوری آقای لوینسون را صادر کرده است.
 
مقامات ایران پیش از این بازداشت رابرت لوینسون را تکذیب کرده و همواره تاکید داشته‌اند که از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست.
+21
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  درود بر نیروهای اطلاعاتی
  12
  2
  جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.