لحظه به لحظه با واکنش ها به سرکوب معترضان ایرانی

اولین واکنش ترامپ به اعتراض‌ها در ایران
رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا پنج روز پس از اعتراضات گسترده در ایران و قطعی اینترنت، به این حوادث واکنش نشان داد و جمهوری اسلامی را مانع اطلاع‌رسانی درباره اعمال «خشونت وحشتناک» علیه معترضان دانست.
دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «ایران به اندازه‌ای بی‌ثبات شده است که رژیم آن کل سیستم اینترنت را قطع کرده است به گونه‌ای که ملت بزرگ ایران نمی‌توانند درباره خشونت وحشتناکی که در این کشور جریان دارد صحبت کنند».
وی افزود:‌«آنها [مقامات ایران] خواهان شفافیت صفر هستند، فکر می‌کنند که جهان از مرگ و تراژدی‌ای که رژیم ایران مسبب آن است با خبر نخواهد شد!»
________________________________________________________________________________
 واکنش آلمان به برخورد با معترضان ایرانی
دولت آلمان اقدام نیروهای امنیتی ایران در "به کار بردن بیش از حد خشونت" در اعتراض‌های اخیر را محکوم کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای گفت: "ما از گزارش‌های مربوط به مرگ بیش از ۱۰۰ قربانی شوکه شدیم. باید به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام گذاشته شود."
 
ساعاتی پیشتر اتحادیه اروپا هم خواهان "حداکثر خویشتنداری" از سوی ایران شده بود. ایران رد واکنش از اروپا خواست که در امرو داخلی ایران دخالت نکند.
 _____________________________________________________________________________
گفت‌وگوی کامل برایان هوک با بی‌بی‌سی فارسی ______________________________________________________________________________

برایان هوک: تحریم سرکوبگران اعتراض را بررسی می‌کنیم
برایان هوک گفت آمریکا یک سال ونیم است که تلاش می‌کند فناوری‌های تازه‌ای را برای دور زدن فیلترینگ در اختیار مردم ایران بگذارد. او گفت همین فناوری‌ها باعث شدن که مردم بتوانند بسیاری از ویدیوهایی را از اعتراض‌ها پخش کنند. ______________________________________________________________________________
آمریکا از اعتراض‌ها خوشنود است
برایان هوک گفت که آمریکا از اعتراض‌ها در ایران بسیار خوشنود است. او گفت حکومت ایران به مردم خودش اعتماد ندارد و در عراق وسوریه و یمن پول زیادی خرج کرده است. او گفت ایران اولویت را به صدور ایدوئولوژی خود داده. آقای هوک حکومت ایران را رژیم مافیایی خواند.
 _________________________________________________________________________________
برایان هوک: اتهام‌های ایران تکراری شده
آقای هوک در پاسخ به اتهام رهبران ایران درباره دخالت آمریکا در اعتراض‌ها گفت: رژیم ایران همواره دیگران، مانند سعودیها و آمریکایی ها و اروپایی ها را متهم می کند؛ این در حالی است که خود آنها باعث بی‌ثباتی هستند و این اتهام‌ها دیگر تکراری شده است.
 _________________________________________________________________________________
توضیح هوک درباره واکنش نشان ندادن ترامپ

آقای هوک در پاسخ به این سوال که چرا آقای ترامپ به اعتراض‌های اخیر واکنشی نشان نداده گفت این طور نیست و رئیس جمهور آمریکا چندین بار با وزیر امور خارجه این کشور درباره این موضوع صحبت کرده است.
_________________________________________________________________________________
گفت‌وگو با برایان هوک
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی درباره تحولات اخیر ایران گفت حکومت ایران اینترنت را خاموش کرد تا دنیا نتواند ببیند با مردمش چه می‌کند. در دوران جنبش سبز دولت باراک اوباما با حکومت ایران همراه شد به جای مردم، ولی ما در کنار مردم ایران هستیم.
 ________________________________________________________________________________
کانون نویسندگان ایران: به سرکوب مرم معترض پایان دهید
"کانون نویسندگان ایران" در بیانیه‌ای که منتشر کرده از مقامات ایران خواسته است تا "به سرکوب مردم معترض" پایان دهند و هشدار داده است که " حاکمان به جای تحقیر، تهدید و سرکوب معترضانی که جز فریاد سلاحی ندارند، به حق آزادی بیان آنها تمکین کنند.
 
این کانون برخورد "خشونت‌بار" با آزادی بیان را محکوم کرده و خواستار آزادی "همه بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر" شده است.
 
این بیانیه افزوده است "هر بار که صاحبان قدرت با استفاده از قوه‌ قهریه اعتراض‌ها را پس زده‌اند، زمانی دیگر، با توان، سرعت و خشم بیشتر سر برآورده است؛ چنان‌که دور تازه‌ی اعتراض مردم که از ۲۴ آبان آغاز شده، به سرعت گسترش یافت و دامنه‌اش در کمتر از ۲۴ ساعت به ده‌ها شهر کوچک و بزرگ رسید."
 
در بیانیه کانون نویسندگان ایران با اشاره به قطع اینترنت در کشور آمده است: "قطع سراسری اینترنت و محروم کردن مردم ایران و جهان از دسترسی به اخبار رویدادها، شگردی دیگر برای سرکوب اعتراض‌ها دور از چشم جهانیان و شکلی دیگر از سانسور است." 
 ______________________________________________________________________________
نامه جامعه تورگردانان ایران به شورای عالی امنیت ملی
رییس جامعه تورگردانان ایران می‌گوید این نهاد به دلیل قطع کامل ارتباط با توریست‌ها و آژانس‌های مسافرتی خارجی به شورای عالی امنیت ملی نامه‌ نوشته است. ابراهیم پورفرج به خبرگزاری ایسنا گفت: "با هیچ آژانسی در خارج از کشور نمی‌توانیم مکاتبه داشته باشیم. از نتایج تصمیمات آن‌ها درباره سفر ایران اطلاعی نداریم. همه رایزنی‌های قبلی با آژانس‌ها و توریست‌های خارجی بدون جواب مانده است."
 
دسترسی به سایت‌ها و شبکه‌های پیام‌رسان و اجتماعی خارج از ایران از روز شنبه به طور کامل قطع بوده و امروز این دسترسی در بعضی نقاط و به صورت محدود برقرار شده است.
 ______________________________________________________________________________
یک مقام استان تهران می‌گوید مصرف بنزین ۳۰ درصد کم شده
نعمت‌الله ترکی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، می‌گوید مصرف بنزین در ایران در روزهای اخیر ۳۰ درصد پایین آمده است.
 
آقای ترکی همچنین گفته است که افزایش ناگهانی قیمت بنزین "تصمیم یک شبه نبود" و از چهار سال پیش برنامه‌ریزی برای آن آغاز شده بود.
 
در روزهای اخیر مدارس و دانشگاه‌ها در چندین استان ایران تعطیل بوده و با توجه به اعتراضات و ناآرامی‌ها شرایط عادی بر زندگی روزمره حاکم نبوده و مشخص نیست که کاهش ادعایی مصرف بنزین تا چه حد به این دلیل است و تا چه اندازه ناشی از افزایش قیمت است.
 
مقام‌های ایرانی می‌گویند با افزایش قیمت بنزین امیدوارند تا مصرف سوخت پایین بیاید.
 _________________________________________________________________________________
واکنش ایران به اتحادیه اروپا
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا درباره اعتراض‌ها، از این اتحادیه خواسته "به جای اظهارات مداخله‌آمیز و دفاع از اشرار پاسخگوی خلف وعده‌های خود نسبت به مردم ایران باشد."
 
عباس موسوی بیانیه سخنگوی اتحادیه اروپا را که در آن خواهان "حداکثر خویشتنداری" در برابر معترضان شده بود، دخالت در امور داخلی ایران خوانده است.
 
آقای موسوی از اروپایی‌ها خواسته به "مشکلات و نابسامانی‌های داخلی خود" بپردازند و نسبت به "خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی" پاسخگو باشند. سخنگوی اتحادیه اروپا به کار بردن هر گونه خشونت را غیرقابل قبول خوانده بود.
 ______________________________________________________________________________
وضعیت پمپ بنزین‌ها بعد از گران شدن سوخت ________________________________________________________________________________
دستگیری‌های گسترده در ایران گزارش منابع مختلف حاکی از آن است که ده‌ها نفر از فعالان در شهرهای مختلف ایران در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. همچنین برخی از فعالان به نهادهای قضایی یا امنیتی احضار شده‌اند.
 
کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در ایران می‌گوید تنها در روز دوشنبه بین ۴٠ تا ۵٠ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه تهران و اطراف آن بازداشت شده‌اند.
______________________________________________________________________________
مصوبه کمیسیون مجلس خبرگان درباره دسترسی به اینترنت
هم‌زمان با برقراری تدریجی و محدود دسترسی به اینترنت در ایران احمد خاتمی، سخنگوی مجلس خبرگان گفته است یکی از کمیسیون‌های این مجلس "جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه‌های خارجی" را تصویب کرده است.
 
وظیفه اصلی مجلس خبرگان نظارت بر عملکرد رهبر ایران است و زمینه حقوقی و ضمانت اجرایی چنین مصوبه‌ای مشخص نیست. ______________________________________________________________________________
نیروی انتظامی: آتش فتنه را خاموش کردیم
نیروی انتظامی در اطلاعیه‌ای گفته است که این نیرو با همکاری "دستگاه‌های امنیتی و اجتماعی به ویژه جان برکفان بسیج، توطئه از قبل طراحی شده دشمنان" را "در مدت زمان کوتاهی خارج از تصور آنها خنثی و آتش فتنه را خاموش کرد."
 
در این بیانیه "اتخاذ راهبردهای اطلاعاتی، انتظامی و عملیاتی با مدیریت جو هیجانی، جلوگیری از تعرض به جان و مال مردم ... جداسازی صف مردم از اشرار در کنار مدیریت بحران و اقدامات بازدارنده، شناسایی عناصر اصلی و میدان دار آشوب‌ها، دستگیری گروه‌هایی از عوامل و عناصر آشوبگر و تحویل آنها به مقامات قضائی" از جمله ماموریت‌های نیروی انتظامی عنوان شده است.
 
اعتراض‌های خیابانی در ایران که از روز جمعه آغاز شد فروکش کرده است. در جریان این اعتراض‌های یبش از صد نفر کشته و صدها نفر زخمی و بازداشت شدند.
 ______________________________________________________________________________
پخش 'اعترافات' تلویزیونی یکی از بازداشت‌شدگان درباره اعتراضات
تلویزیون ایران شب گذشته "اعترافات" یکی از بازداشت‌شدگان را پخش کرد که در آن ادعاهایی مبنی بر "نقش زنان و همچنین مخالفان حکومت ایران در اعتراضات" مطرح می‌شود.
 
در گزارش ۲۰:۳۰ شبکه دو صدا و سیما نام این شهروند بازداشت شده فاطمه داوند اعلام شده است. او در این برنامه می‌گوید زمانی در سلیمانیه بوده و در اعتراضات بوکان در استان آذربایجان غربی شرکت داشته است.
 
پخش اعتراف افراد علیه خود و دیگران از روش های رایج در جمهوری اسلامی ایران است. نهادهای حقوق بشری رویه نهادهای امنیتی ایران در خصوص پخش اعترافات متهمان از صدا و سیما را محکوم کرده‌اند.
________________________________________________________________________________
سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس: بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم
حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته است که قطعی اینترنت مقطعی و موقت است اما افزوده: "اگر هم حل نشود بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم."
 
آقای نوروزی به ایلنا گفته است: " وزیر ارتباطات باید تلاش کند که اینترنت داخلی را فعال کند و از اینترنت داخلی استفاده و زیر ساخت‌های آن را برای استفاده از اینترنت داخلی فراهم کند و دولت باید زودتر بتواند اینترنت داخلی و سرورهای آن را وصل کند."
 
او در مورد نگرانی بعضی شرکت ها و سازمان های اقتصادی در مورد قطع ارتباط اینترنتی، ضمن ابراز امیدواری به رفع این مشکل گفت که اینترنت داخلی وصل است.
 ______________________________________________________________________________
علی مطهری: ادامه قطع اینترنت ضرورتی ندارد
علی مطهری، نماینده مجلس گفته است "با بازگشت آرامش به کشور ادامه قطع اینترنت ضرورتی ندارد".
 
او گفته "مسئولیت این امر با وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت کشور است، اگر وزیر کشور بخواهد بر ادامه قطع اینترنت اصرار بورزد، مجلس عکس العمل نشان خواهد داد".
 
به گفته این نماینده مجلس، "ممکن است وزیر کشور را استیضاح کنیم".
+37
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  ای بی‌ایمانان اینبار را یقین کنید که هدایت سکان کشتی بندگان خاص خداوند در دستان مبارک ولی برحق فقیه است و این نسیم ها بهیچوجه ما را از مسیر اصلی منحرف نخواهد کرد، چون ما طوفان‌ها پشت سر نهاده‌ایم.
  12
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  اسپیسر - لندن، انگلستان
  صدها نفر تو این تظاهرات کشته شدن اونوقت اتحادیه اروپا از دولت ایران خواسته از خودش خویشتنداری نشون بده. واقعا باید در سازمان ملل رو گِل گرفت.معلوم نیست چه غلطی می کنند . به ترامپ هم که دنبال اینه که چند دلار سود بیشتر کنه و براش هم نیست این آخوندهای شپشو مردم رو بکشن.
  1
  20
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ، پادوهای عظما و مزدورانش دارن شروع میکنن به قدقد کردن و بدروغ خود را پیروز این میدان مبارزه فراموش نشدنى خواهند خواند (عین همون فلان خل این سایت که میگه بریم برای گینس!) حالًا منتظر قدقد صدًا و سیماى میلى و امامان جمعه مفتخور باشید. ولى پیروز واقعى این میدان مردم ایران هستند. این پادوها از ریزش نیروهایشان و دعواهاى پشت پرده اشان و مقصر دانستن یکدیگر، در صدا و سیما و نماز جمعه چیزى نمیگن. این أدمها از ترس باقى مانده در دلشان از خشم مردمى که دوباره بپا خواهند خواست، چیزى نمیگن. آنها از ثابت شدن تاثیر تحریمها هیچ زری نمیزنن. هیچکس از ثابت شدن اینکه اقتصاد مقاومتى آغا ادعایى چرند و مزخرف است، چیزى بزبان نخواهد آورد. ولى ما همه میدونیم توی خشتک اینا چه خبر و چه رنگیه
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.