بازداشت ده ها نفر از فعالان سیاسی : «لباس شخصی ها با آمبولانس وارد دانشگاه تهران شدند»

در روزهای اخیر دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تجمعاتی اعتراضی برگزار کردند بی بی سی :گزارش منابع مختلف حاکی از آن است که ده‌ها نفر از فعالان در شهرهای مختلف ایران در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. همچنین برخی از فعالان به نهادهای قضایی یا امنیتی احضار شده‌اند.
 
کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در ایران می‌گوید تنها در روز دوشنبه بین ۴٠ تا ۵٠ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه تهران و اطراف آن بازداشت شده‌اند.
 
این منبع نوشته است که ماموران لباس شخصی برای اینکه وارد دانشگاه تهران بشوند از آمبولانس استفاده کردند.
 
به دلیل قطع اینترنت امکان ارتباط با منابع خبری در سراسر ایران و تایید جزئیات اخبار بازداشت در شهرهای مختلف وجود نداشته، اما یک روزنامه‌نگار در تهران به بی‌بی‌سی فارسی گفت ابعاد بازداشت و احضار فعالان از آنچه در رسانه‌های معتبر منتشر شده، بیشتر است.
 
بازداشت‌ فعالان در پی اعتراضات و ناآرامی گسترده در ده‌ها شهر ایران انجام شده است. این اعتراضات از مخالفت وسیع شهروندان ایرانی با افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز، اما به سرعت به اعتراضات تند ضدحکومتی تبدیل شد. منابع حقوق بشری از کشته شدن بیش از ١٠٠ معترض در چند روز اول خبر داده‌اند. صدها پمپ بنزین، بانک و ساختمان دولتی در این وقایع به آتش کشیده شده یا تخریب شده‌اند.
 
در تهران یاشار دارالشفا، پژوهشگر علوم اجتماعی و فعال سیاسی، در یورش ماموران امنیتی به خانه یکی از دوستانش بازداشت شده است. آقای دارالشفا که از فعالان چپگرا بوده، در جریان سرکوب اعتراضات ١٣٨٨ هم بازداشت شد و نزدیک چهار سال زندانی بود.
 
سها مرتضایی، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، از دیگر فعالان شناخته‌شده بازداشتی در تهران است.
 
هرانا می‌گوید دست کم چهار نفر از فعالان در تبریز هم بازداشت شده‌اند. گزارش‌های مشابهی هم از بازداشت فعالان در ارومیه و زنجان منتشر شده است.
 
فعالان کرد هم از بازداشت و احضار چندین نفر از فعالان در شهرهای کردنشین ایران خبر می‌دهند.
 
گفته شده برخی از این بازداشت‌ها با خشونت انجام شده است.
 
بازداشت فعالان، که در برخی موارد در خانه‌هایشان یا پس از احضار به مراجع قضایی و امنیتی انجام شده، علاوه بر بازداشت شهروندانی است که در جریان اعتراضات دستگیر شده‌اند.
 
خبرگزاری فارس در روزهای نخست اعتراضات از بازداشت بیش از هزار نفر خبر داد.
+8
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این لباس شخصی ها را شناسایی کنید
  3
  53
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این لباس شخصی ها نتیجه جفت گیری زنا زاده های صیغه ای در حرمسراهای مسلمین هستند که معلوم نیست چه حیواناتی با ننه های اینها جفت گیری کرده اند .مرگ بر گراز علی خامنه ای لعنت و تف به گور خمینی ملعون هندی زاده ی ولدددددددددددد زززززززززنا نفرین مادران و پدران و همسران داغدار ایرانی به تک تک ساندیس خوران بی پدر و مادر و بی هویت
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  اقدام بسیار مناسب نیروهای امنیتی برای حفظ کیان مملکت که حقیقتا جای تقدیر و تشکر داره
  10
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.