داستان زندگی یکی از کشته شدگان اعتراضات ایران : جوان بیکاری که جواب اعتراضش را با گلوله گرفت

حمید رسولی در نوجوانی ، وی در 32 سالگی در جریان اعتراضات جان خود را از دست داد.«چند سال پیش با جمعی از دوستانش رفته‌ بودند پیاده‌روی کوهنوردی دسته‌جمعی، جایی دوربین صداوسیما رفته بود سراغ او و حلقه دوستانش و خبرنگار از او پرسیده بود چرا آمده‌اید به این برنامه کوهپیمایی؟ حمید لبخند زده و گفته بود از بیکاری. این پخش هم شد. راست می‌گفت چند سال بود بیکار شده بود و بیکاری کلافه‌اش کرده بود. یکشنبه رفته بود حسین‌آباد کرج تا بگوید او هم حق دارد کار داشته باشد، رفته بود تا به فقر، گرانی، بیکاری و حکومت فاسد اعتراض کند. با یک گلوله جواب را دادند. جانش را گرفتند تا دیگر اعتراضی نداشته باشد.
 
این روایت یکی از دوستان «حمید رسولی»، جوان ۳۲ ساله‌ای است که روز یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸، ساعاتی از یک شب پر التهاب گذشته جانش را بر سر پرسش از حقی که از او سلب شده بود گذاشت.
 
آقای رسولی یکی از معترضانی بود که یکشنبه شب در حسین‌آباد مهرشهر کرج تجمع کرده بودند تا به محرومیت و تبعیض و فقر اعتراض کنند. تجمع مردم با حمله ماموران امنیتی و انتظامی خیلی زود به خشونت کشیده شد. خشونتی که معنایش آن شب در حسین‌آباد گلوله بود در برابر شعار و نخستین قربانی‌اش حمید رسولی.
 
بنابر آمار سازمان عفو بین‌الملل در سرکوب اعتراضات مردم کرج دست‌کم ۴ تن جان باخته‌اند. ایران وایر نیز پیشتر در گزارشی آماری نام دو تن از این چهار جان‌باخته را اعلام کرده بود. اکنون به نام‌های «مهدی پاپی»، ۳۱ ساله که یکشنبه شب در فردیس کرج و «شهرام معینی» ۴۴ ساله که روز شنبه در کرج هدف قرار گرفته و جان‌ باختند باید نام حمید رسولی را هم افزود.
 
یک منبع در وزرات کشور ایران پیشتر افشا کرده بود که جمع‌بندی گزارش‌های فرمانداری‌های سراسر کشور مشخص کرده است که تا ظهر روز دوشنبه ۲۷ آبان ۲۰۰ معترض در جریان سرکوب اعتراض‌ها جان باخته‌اند. رادیو فردا نیز در گزارشی نوشته است که با جمع‌بندی اطلاعات موثق به این نتیجه رسیده است که تا روز چهارشنبه ۲۹ آبان، دست‌کم ۱۳۸ نفر در ۳۱ شهر ایران در جریان اعتراضات جان باخته‌اند.
 
این آمار اما عموما درباره آن‌ها که در این اعتراضات جان باخته‌اند چیزی بیشتر از یک نام به ما نمی‌گویند. ما درباره قصه این آد‌م‌ها تا پیش از آن دقیقه‌ای که گلوله‌ای به زندگی‌شان پایان داد چیز زیادی نمی‌دانیم. قصه‌ای که شاید برای ما آشکار کند آن‌ها که در شهریار مامور مسلح در حال تیراندازی را تعقیب می‌کردند چگونه به نقطه چنین بی‌پروای دست از جان شستن رسیده‌اند. قصه‌ای که شاید به ما بگوید آن‌ها که در مریوان در خیابانی که ساعاتی بعد به رنگ خون درآمد چگونه چنین بی‌هراس چشم در چشم مرگ دوخته و بی‌توجه به رگبار گلوله‌ها، خیابان را تسلیم نمی‌کنند؟
حمید رسولی که در خانه او را حمیدرضا صدا می کردند ، قصه ای کوتاه دارد.
ایران وایر ، شاهد علوی
حمید رسولی که در خانه او را حمیدرضا صدا می‌کردند، قصه ای کوتاه دارد. قصه‌ای برای ۳۲ سال که سال‌های پایانیش، آن‌چنان که دوست حمید می‌گوید با تلخی عمیق ناشی از بیکاری، نداری و نومیدی همراه بود: «حمید فوق دیپلم مکانیک داشت. با همین مدرک چند سالی هم در یک کارخانه کار می‌کرد و کارش که تثبیت شد ازدواج کرد. اما چند سال پیش دوباره بیکار شد. نمی‌دانم شاید کارخانه ورشکست شد، به هرحال حمید‌رضا بیکار شد و این خیلی اذیتش می‌کرد.»
 
بیکاری که این اواخر او را به فکر مهاجرت انداخته بود. به دوستانش گفته بود اینجا قرار نیست چیزی عوض شود. این‌ها اصلا مساله‌شان ما نیستیم. شاید جای دیگری بتوانیم زندگی داشته باشیم. چیزی که این‌جا از آن محروم بودیم: «این تظاهرات امیدی در او زنده کرده بود. شاید فکر می کرد بتوان تغییری ایجاد کرد، بتوان حکومت را مجبور کرد به تغییر تن بدهد یا تغییرش داد.»
 
حمید رسولی متولد قزوین است و اصالتا لُر است. خانه قدیمی پدر و مادری‌ حمید در طالقان است. اما مدتی هم در قزوین بودند و چند سالی هم در کرج زندگی کردند. پدر و مادر حمید البته در سال‌های اخیر به قزوین برگشته بودند اما حمید و همسرش مقیم کرج شده بودند، جایی که سفرش تمام شد: «سفرش اینجا تمام شد. اما پیکرش را به قزوین بردند و همان‌جا خاک کردند.»
 
پیکر حمید رسولی را با این تعهد که درباره علت مرگش چیزی نگویند و در مراسم خاکسپاری و تعزیه‌اش شعاری داده نشود روز سه‌شنبه صبح تحویل خانواده‌اش می‌دهند و همان روز در قزوین خاکسپاری انجام می‌شود. اجازه داده‌اند در حسینیه به عنوان درگذشته برای او مراسمی هم بگیرند و البته ماموران امنیتی در مراسم خاکسپاری و تعزیه حضور داشته‌اند.
 
یکی از پسرهای فامیل در جریان خاکسپاری عصبانی می‌شود و چیزهایی می‌گوید اما همین هم از سوی ماموران امنیتی تحمل نمی‌شود: «ماموران او را به گوشه‌ای کشانده و خیلی با خشونت ضرب و شتمش کردند. وحشی شده‌اند و هیچ ملاحضه‌ای ندارند. پسر جوانی را که به بیکاری و فساد و ستم معترض بوده‌اند و کاملا بی‌دفاع و بی‌سلاح، زده‌اند کشته‌اند و اکنون هر کسی بگوید چرا؟ مجازات می شود. خُب فاشیسم هم همین بود.»
 
اکنون با اختلال در ارتباطات اینترنتی، عملا خبررسانی در مورد آن‌چه این روزها در ایران می‌گذرد بسیار دشوار شده است. سایت نت‌بلاکز که در مورد وضعیت اینترنت در جهان گزارش می‌دهد، خبر داده است که با رسیدن به بامداد بامداد پنجشنبه ۳۰ آبان،قطعی تقریبا کامل ارتباط اینترنتی ایران با جهان از ۱۰۰ساعت گذشت. به گفته همین وب‌سایت، سطح دسترسی اینترنتی در ایران در ساعتی که آن‌ها گزارش کرده‌اند به حدود ۵ درصد رسیده است.
 
شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور از عصر ۲۵ آبان برای جلوگیری از ارسال خبر، ویدیو و تصویر از اعتراضات به رسانه‌های خارج از کشور و شبکه‌های اجتماعی، دستور قطع تقریبا کامل اینترنت را صادر کرد. دستوری که هنوز ملغی نشده است و راه را بر شنیدن روایت‌هایی بسته است که به یادمان می‌آورد آن‌ها که در اعتراضات مقابل گلوله‌ها ایستادند و جان باختند، تنها نام‌هایی نیستند برای از یاد بردن که انسان‌هایی بودند صاحب روایت‌هایی برای به یادآوردن.
+128
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  یک داستان تخیلی بسیار زیبا . نمونه اینها رو سال ٨٨ زیاد دیدیم . خدا میدونه عکس چه کسی رو قاپیدن
  208
  30
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  و اما سخنی با اهل شعور و فهم . این بساط تموم شد، خیلی وحشتناک سریع . وحشتناک سریع . اما سوال اینجاست، دقیقا ، چطوری؟ روی چه حساب و کتابی؟ روی چه منطق و محاسباتی؟ روی کدوم ادله و شواهد و براهین، ممکنه یکی مغزش اینقدر پنج کار کنه که به فکر مقابله با این نظام بیفته و برای خودش شانس پیروزی هم قائل بشه؟ مگر خدا به انسان عقل نداده؟ چرا با بی عقلی هر چه تمام تر، با دست خودتون، خودتون رو راهی دیار عدم میکنید؟....
  188
  25
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  احتراز - دورف، آلمان

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. بعید می‌دونم .... تو پاک باشه، مثل تمام سران حکومت
  23
  122
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  تو هر اجتماع یا جامعه یی وجود ۳ تا ۱۰ درصد انگل قابل پیش بینیه. تو این سایت هم دقیقا همون چند در صد انگل رو داریم.
  22
  115
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مرگ بر جمهوری اسلامی داعشی
  22
  123
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. این یک مبارزه است بر علیه خرافات نهادینه شده، و عقیده ای که نهادینه باشه به این سادگی از بین نمیره مگر اینکه دارای شناسنامه و تاریخچه ننگینی بشه و این تاریخچه در حال تصویر برداری و نوشته شدنه؛ این درسته که مردم با یک حکومت ایدئولوژیک و قاتل روبرو هستند ولی بدتر از این حکومت شوروی بود که مقام ابرقدرتی رو داشت و یک کشور صنعتی هم بود اینها به اندازه ناخن کوچک شوروی هم نیستند اما داره روش کارش میشه آن روز دور نیست.
  24
  97
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  واقعا پستید! اینکه عکس دیگران را را نشان بدند از شگردهای رژیم کثیف سقتپرستان اشغالگر ایران است، ام از این کارها نکردند ولی یک چیز یادتون نره این بذر ها زیر خاک نمیمانند خون است و ماندگار است ،عاقبت یخه سا'ما کثافتها را هم میگیره!
  20
  80
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  سگ ها رو نکشید. آخوندها رو بکشید! مطمئن باشین که ایران نجات پیدا میکنه! بیناموسهای باورمند هم فراموش نشه!!
  23
  81
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان

  چرتوپرت آخه العان که هرکی هر روز از خودش عکس میزاره تو اینستگرام عکس جدید نبود که عکس 15 سالگیشو گذشتین که آدمو احساساتی کنین؟عکس الانش کو؟ بعدم اسمش حمید بود خونه مگفتن حمد رضا؟ما بعرعکسشو شنیده بودیم که یعنی اسم آدم حمیدرضا باشه بش بگن حمید آدم بیکار میره کوهنوردی دسته جمی یا میره اول اداره کاریابی اسمشو سبت کنه یه ششماهی پول بش بدن بعد میرفت پیک موتوری یا اسنپ کارمیکرد آره پول کم میدن میدونم ولی بهتراز مردنه
  90
  24
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  نگاه به صورت کنید. اصلا داد می‌‌زند.جاسوس اسراهیل است. از آمریکا هم دلار گرفته. خاک بر سرت باور . شرم که نداری. چقدر برای آیات در زمان طلبگی بزک کردی و رقصیدی ؟ که امروز ویلا دادند. و این همه از کشتار ملت ایران خوشحال هستی‌. حقا که .... تو را صدام بسته.
  23
  69
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  ایرانی ها را تحت نام اینکه جاسوسند بکشید. ولی خود بی شرم وطن فروشتون که جاسوس روسیه و چین هستید برای فنای ایران توی حوزه های علمیه با قمبل قهرمانه جولان بدید. اسیا بنوبت. اندکی صبر. بترسید از این ملت مظلوم جان به لب رسیده.
  21
  40
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::باور عمیق - قم، ایران::] واقعا پدرت باید افتخار کنه به خودش ، صد رحمت به اسپیران قیاس ابادی و بچه قمر ! خیلی به بابا جان از قول دوست علی سلام برسون.
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  علی بابا تبریزی - تبریز ، ایران
  باور عمیق قم ....یا مریضی این چرتو پرت ها رو میگی و میدونی که مردم به رهبر الدانگت فوش خوهند داد و هم به خودت .و دوست دری که با این چرت و پرت هایت نفرت رو در مردم زیاد کنی .و مردم هم با عصبانی شدن از گفته هایی تو نفرین و فوش دادن به الاخ منه ایی رو ادامه بدن . و الا هیچ با وجدانی نمیاد از یک دیکتاتور ملعون طرفداری کنه
  4
  18
  جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  ای ملاه بیشعور در چشمان این جوان نگاه کن. در خاک هست. چرا چون مثل حـ...ایتان نبود. فردا چه جوابی به مادرو پدرش خواهی داد
  1
  5
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  واقعا مردم بدبخت بیشعوری هستیم
  4
  1
  شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.