فرماندار مریوان: اجازه نداریم درباره تعداد کشته‌شدگان اطلاعات بدهیم

 عکس از اعتراض‌ها در شیراز رادیو فردا :فرماندار مریوان می‌گوید «اجازه ندارد» از شمار کشته‌شدگان در اعتراضات مردمی استان کردستان «اطلاعات» بدهد و معاون امنیتی استانداری خوزستان هم درباره جزئیات اعتراضات در ماهشهر و تعداد کشته‌شدگان در این شهر اظهار «بی‌اطلاعی» کرد.
 
در حالی که منابع حقوق بشری کرد از کشته‌ شدن دست‌کم هفت نفر در مریوان خبر می‌دهند، آرتیکاس اقبال، فرماندار مریوان روز سه‌شنبه، ۲۸ آبان، به رقم «۱۵» کشته اشاره کرده، اما آن را «دروغ» دانسته است.
 
وی بدون اشاره به این که رقم ۱۵ نفر در کجا مطرح شده، تائید کرد که «چند نفر به‌ دلایل نامعلوم در میان جمعیت فوت شدند».
 
فرماندار مریوان در عین حال اضافه کرد که «ما مجوز نداریم اطلاعات بدهیم و قرار است شورای هماهنگی استانداری در این زمینه اطلاع‌رسانی کند.»
 
اقبال درباره این که شورای استانداری مریوان قرار است چه زمانی در این زمینه اطلاع‌رسانی کند نیز توضیحی ارائه نکرد.
 
این مقام فرمانداری در ادامه اوضاع شهر مریوان را «عادی» توصیف کرد و مدعی شد که همه اصناف در این شهر «باز» هستند و خدمات عمومی به شهروندان ارائه می‌شود.
 
وی در حالی مدعی پایان اعتراضات در این شهر شده که چند بار در اظهارات خود، از مردم خواسته «صف» خود را از افرادی که آنها را «آشوبگر» نامیده، جدا کنند.
 
خبرگزاری ایلنا نیز روز دوشنبه، ۲۷ آبان، به نقل از معاون امنیتی استانداری خوزستان، از تجمع اعتراضی توام با درگیری در ماهشهر خبر داد.
 
حبیب‌الله آصفی، اعتراض مردمی در شهرک طالقانی ماهشهر به دلیل افزایش قیمت بنزین را تائید کرده، اما گفته که «از تعداد کشته‌شدگان بی‌خبرم و آن را تایید نمی‌کنم».
 
وی با تاکید بر بی‌اطلاعی خود از «جزئیات درگیری» افزوده که «ممکن است در درگیری هر حادثه‌ای رخ دهد».
 
اظهارات وی پس از آن مطرح می‌شود که روز دوشنبه گزارش‌هایی درباره بروز درگیری‌ شدید در ماهشهر و کشته شدن تعدادی از معترضان منتشر شد. با این حال آمار دقیقی از کشته‌شدگان در دست نیست.
 
کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در این زمینه به رادیوفردا گفت که در درگیری‌های ماهشهر حداقل ۲۰ نفر کشته شده‌اند.
 
وی اسامی ۱۳ نفر از این افراد را در اختیار رادیوفردا گذاشته است. به گفته آقای دحیمی، در روزهای گذشته نیز هشت نفر در این شهر کشته شده بودند.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی به دنبال ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین و انتشار ویدئوهایی از این درگیری‌ها در شبکه‌های اجتماعی، اینترنت را قطع کرده‌اند.
 
گزارش‌ها از ایران حاکی از اختلال در شبکه تلفن و نیز ماهواره است.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی با این که مدعی بازگشت آرامش به خیابان‌ها هستند، اما هنوز امکان برقراری ارتباط ایران با خارج از کشور از راه اینترنت را برقرار نکرده‌اند.
+1
رأی دهید
-17

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.