حداقل ۳۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی: آخرین وضعیت اعتراضات مردمی در شهرهای کردستان

تصویری از بیمارستان مریوانشبکه حقوق بشر کردستان: از روز شنبه همزمان با آغاز موج اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، در شهرهای ایلام، دهلران، اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، کرمانشاه، جوانرود، کامیاران، سنندج، مریوان، سقز و بوکان نیز تجمعاتی اعتراضی شکل گرفت که همچنان ادامه دارد.
 
این اعتراضات که به صورت مسالمت آمیز آغاز شد با سرکوب شدید نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی همراه بود و از عصر روز شنبه تاکنون نیروهای نظامی و امنیتی در شهرهای کرمانشاه، سنندج، مریوان، جوانرود و بوکان معترضین را هدف شلیک مستقیم گلوله قرار داده که در نتیجه آن حداقل ۳۰ شهروند معترض کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شده‌اند.
 
عدنان حسن‌پور، روزنامه‌نگار ساکن شهر مریوان روز گذشته به شبکه حقوق بشر کردستان گفت که اعتراض مدنی شهروندان مریوانی با سرکوب خشن نیروهای امنیتی مواجه شد و طی روزهای شنبه و یکشنبه حداقل ۷ معترض کشته و بیش از ۵۰ نفر هم زخمی شده‌اند. وی همچنین اعلام کرد که در شهر سنندج نیز یک معترض با تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده است. منابع متعدد در مریوان هویت چهار نفر از کشته شدگان را «عثمان نادری»، «شاهو ولیدی»، «مهران تاک» و «بهروز ملکی» اعلام کرده‌اند.
 
بر اساس اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان بازار شهرهای مریوان و جوانرود طی دیروز و امروز تعطیل شده است و کلیه خیابان‌های اصلی این شهرها در کنترل نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی بوده است. دولت نیز مدارس را در این شهرها مانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران تعطیل کرده است.
 
به گفته یک منبع مطلع در شهر جوانرود طی دو روز گذشته حداقل ۸ شهروند معترض جوانرودی کشته شده‌اند و بیش از ۲۵ نفر هم زخمی شده‌اند. هویت چهار تن از کشته شدگان «مبین عبدالهی»، «کاوه محمدی»، «ابراهیم مرادی»، «حمزه نقدی» و «جبار تجاره» اعلام شده است. خانواده کاوه محمدی و جبار تجاره روز دوشنبه توانستند پیکر این افراد را تحویل بگیرند و در قبرستان این شهر دفن کنند.
منابع متعدد در شهر کرمانشاه و سنندج نیز از تعطیلی بخش‌های گسترده از این شهرها به خصوصدر خیابان‌های مرکزی و اصلی شهر خبر می‌دهند. نیروهای یگان ویژه در اطراف میدان آزادی این دو شهر مستقر شده و از روز گذشته اعتراضات به محلات حاشیه شهر منتقل شده است. در کرمانشاه محلات جعفرآباد، دولت‌آباد و الهیه و در سنندج محلات نزدیک به ترمینال، عباس آباد و شریف آباد و... صحنه اعتراضات مردمی و درگیری نیروهای نظامی با معترضان بوده است.
 
یک شاهد عینی در بیمارستان امام رضای شهر کرمانشاه روز دوشنبه به شبکه حقوق بشر کردستان گفت تعداد کشته‌های تظاهرات‌های اخیر تنها در این بیمارستان به ۱۶ نفر می‌رسد. تعدادی از این افراد با شلیک مستقیم گلوله به سر کشته شده‌اند. تقریبا ۱۰۰ زخمی هم به این بیمارستان انتقال یافته‌اند.
 
همچنین روز گذشته در چندین خیابان اصلی شهر بوکان نیز شهروندان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند که با دخالت و سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شد. گزارش‌های دریافتی از تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به سوی معترضین خبر می‌دهند اما تاکنون اطلاعی دقیقی از این شهر به دست نیامده است.
 
یک منبع مطلع در مریوان نیز از حضور پرشمار ماموران امنیتی و انتظامی در خیابان‌های مرکزی شهر خبر داد و اعلام کرد امروز در بخش‌های دیگر این شهرستان همچون کانی دینار و قلاجه صحنه اعتراضات پراکنده مردمی بوده است.
 
به دلیل قطع خطوط اینترنت و جو امنیتی حاکم در این شهرها آمار دقیقی از تعداد کشته و زخمی‌ها به دست نیامده است اما با پیگیرهای شبکه حقوق بشر کردستان مشخص شده است که حداقل ۳۰ شهروند معترض در شهرهای مریوان، سنندج، کرمانشاه و جوانرود توسط نیروهای امنیتی کشته و بیش از ۲۰۰ نفر هم زخمی شده‌اند. تعدادی از این افراد جهت مداوا به بیمارستان‌های این شهرها منتقل شده‌اند اما از آخرین وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. در مریوان گفته می‌شود تعدادی از زخمی‌ها از ترس بازداشت در منازل خصوصی مورد درمان قرار گرفته‌اند.
 
شبکه حقوق بشر کردستان با توجه به گستردگی و پراکندی تجمعات اعتراضی در شهرها و محلات مختلف کردستان تخمین می‌زدند تاکنون بیش از صدها شهروند معترض در شهرهای ایلام، کرمانشاه، سرپل ذهاب، جوانرود، سنندج، مریوان و بوکان بازداشت شده‌ باشند.
+35
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  این جریان تیراندازی مستقیم چیه؟ مگه تیراندازی غیر مستقیم هم داریم؟ تیر اندازی مایل، منحنی، دایره ای، مثلثی؟
  107
  10
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  امیدوارم خانواده های تک تک بسیجیان و سپاهی ها به عزای عزیزانشان بنشینند
  9
  95
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  خون جوانان وطن به حراج گذاشته شده
  6
  68
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن

  یک عده اجنبی و وطن فروش دزد و اختلاسگر ایران را به اسارت گرفتن
  7
  57
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. توشرف نداری, تو اگه ایرانی باشی تحمل ریختن خون هموطن باید وجدان نداشته ات را ناراحت کنه , ولی معلومه خون کثیف و وجدان کثیفت مال یک گور دیگه است
  8
  74
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۵۰
  نیایش - تهران، ایران

  ای جگرتون بسوزه داع بچه های جلادتون رو ببینید چطور جگر پدرو مادر ها رو میسوزونید اون بچه ها با همه آرزوهای قشنگشون فرستادید زیر خاک . بچه های ما رو هم در جنگ قربانی کردید امیدوارم مثل خمینی راحت نمیرید اول داع بچه خونخوارتون رو ببینید .
  8
  52
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  اینا رو خود همین تظاهرچیا کشتن. یه سری افراد مسلح اموزش دیده وارد شدن تو تظاهرات و گزارشای عینی میگه همینا دارن مردم بیگناهو میکشن. بانک اتیش میزنن. اتش نشانی تخریب میکنن. مامور اتش نشانی به قتل میرسونن. یه ذره شرف داشته باشین از این چیزا بگین. مگه خدا پیغمبرین اینقدر تظاهرچیا رو بیگناه جلوه میدین؟ . یکم وجدان داشته باشین بیایین بگین اگه تو المان و کشورای غربی برین اتش نشانی اتیش بزنین پلیس و ارتش اون کشورا باهاتو چیکار میکنه؟ شرط میبندم میان با گلوله واقعی به طرف شلیک میکنن.
  5
  0
  ‌چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
  نظر شما چیست؟