یک منبع حقوق بشری می‌گوید تنها در کردستان ۳۴ نفر کشته شده‌اند

 تصویری از اعتراضات مردم به گرانی بنزین در سنندج صدای آمریکا :بر اساس گزارش‌‎های منتشر شده از سوی شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، در اعتراضات چند روز گذشته در شهرهای مختلف کردستان دست کم ۳۴ نفر کشته و ۱۶۷ نفر زخمی شدەاند.
 
به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، در پی اعتراضات به گرانی بنزین که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران آغاز شده است دستکم ۳۰ نفر در شهرهای جوانرود، مریوان، سنندج، کرمانشاه، سقز و بوکان کشته و بیش از ۱۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
 
بر پایه گزارش این نهاد حقوق بشری، در این تجمعات که در روزهای گذشته به خشونت کشیده شده است دستکم ۱۵ نفر در شهر جوانرود کشته و ۵۲ نفر زخمی شده‌اند.
 
تا کنون هویت چهار نفر از افراد جان باخته در شهر جوانرود بە نام‌های کاوە محمدی، حمزە نقدی، ابراهیم مرادی، و مبین عبداللهی برای این نهاد حقوق بشری احراز شده است. صدای آمریکا هنوز نمی تواند این اطلاعات را به طور مستقل تائید کند.
 
بنا بر این گزارش، مبین عبداللهی، ۲۶ ساله و اهل روستای شبانکاره از توابع شهرستان روانسر، روز یکشنبە ۲۶ آبان با تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوی مردم معترض در میدان بسیج این شهر جان خود را از دست دادە است.
 
بنا بر اخبار اعلام شده روز یکشنبه ۲۶ آبان نیز با شلیک مستقیم نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران به سوی مردم معترض در شهر بوکان نیز دستکم چهار نفر کشته و ۲۰ شهروند دیگر نیز زخمی شده‌اند و تاکنون هویت جانباختگان برای این نهاد حقوق بشری احراز نشدە است.
 
هم زمان با دومین روز اعترضات در شهر مریوان روز یکشنبه ۲۶ آبان، نیروهای سپاه پاسداران با شلیک مستقیم به سوی معترضان در فلکە جهاد و چهارراه بایوە شهر مریوان باعث کشته شدن دستکم ۸ نفر و زخمی شدن دستکن ۵۰ نفر در این شهر شده‌اند.
 
هویت چهار نفر از افراد کشته شده تا این لحظه عثمان نادری، مهران تاک، شاهو ولیدی، و بهروز ملکی اعلام شده است.
 
به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو، نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران روز شنبە ۲۵ آبان نیز با شلیک مستقیم به سوی معترضین به گرانی بنزین در خیابان خمینی و محلە دولت آباد کرمانشاه، دستکم ۵ نفر از افراد حاضر در این تجمعات را کشته و ۲۰ معترض دیگر را زخمی کرده‌اند.
 
تا این لحظه هویت یکی از افراد جان باخته به نام محمد میرزایی ۲۱ ساله از سوی این نهاد حقوق بشری احراز شده و بر اساس اطلاعات موجود افراد زخمی شده نیز به بیمارستان‌های امام رضا و طالقانی این شهر منتقل شدەاند.
 
از سوی دیگر روز شنبه ۲۵ آبان با شلیک نیروهای امنیتی به سوی مردم در شهر سنندج نیز یک جوان ۱۶ ساله کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در شهر سقز نیز دستکم یک نفر به نام مینا شیخی جان خود را از دست داده است.
 
بنا به گزارش این نهاد حقوق بشری تا این لحظه اجساد جانباختگان بە خانوادە آنها تحویل دادە نشدە و وضعیت جسمانی سە نفر از زخمی‌شدگان در شهرهای جوانرود و مریوان نیز وخیم اعلام شدە است.
اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. پیش از این صدای آمر یکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم در ۵۴ شهر ایران اعتراضات مردمی جریان داشته است.
 
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.
جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»
 
آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.
 
ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.
+43
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  آقا من یه سوال دارم، این قضیه شلیک مستقیم چیه؟ مگه شلیک کجکی هم داریم؟ بعد این منبع چند لیتری هست؟
  37
  3
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  آخرین خبر، آخرین خبر، یک مخزن آگاه هم اکنون اعلام کرد، دهها میلیون نفر از مردم خشمگین به سمت بیت رهبری در حال حرکتند . تمامی کلانتری ها و پایگاههای بسیج و مواضع سپاه پاسداران از جمله تمامی نیروهای زینبیون، فاطمیون، حماس، حزب الله، حشد الشعبی، حوثی ها، حزب الله سوریه ، عصائب اهل حق و دهها گروه متحد نظام آخوندی، همه با هم به اسارت گرفته شدند . ارتشبد سبکبال، قرمانده ارتش چریکی ایرانیان یوکی ، کنترل تمامی نقاط حساس مملکت را در دست گرفته و ژنرال شنبلیله در حال سازماندهی نیروهای میدانی میباشد . نامبردگان که در شجاعت و حضور در میدان نیرد، حرف اول و آخر را میزنند، نقشی بسیار تعیین کننده در انقلاب بنزینی مردم ایران ایفا کردند . به پای جانفشانی این عناصر خدوم، طی یک مراسم رسمی ، تعداد دو عدد کیبورد نمادین جنب میدان آزادی نصب خواهد شد . یادشان گرامی، روحشان توش
  34
  2
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باور، لعنت ۸۵ میلیون ایرانی به روح اسلاف تو که نطفه ات را در این کشور کاشتند. جای خونخوارانی مثل تو در قعر جهنم است. الهی تکه تکه شدن جگرگوشه هایت را شاهد باشی. گرچه مرد نبودی که بتوانی صاحب فرزند شوی، پس مادرت به عزایت بنشیند.
  1
  30
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  یک انسان تا چه اندازه باید بیشرف باشد. که با شلیک به سر ایرانی‌ جک می‌‌سازد؟ حقا که تخم و ترکه سادات هستی‌. حـ... عرب زده. همان که نطفه او را ۱۵۰۰ سال پیش بستند. و مانند سگ دم تکان می‌‌دهد. تا ته مانده بشقاب اربابش را لیس زند. خاک بر سرت. که تا این اندزه دریوزه هستی‌. ننگ.من کلا مخالف اعدام هستم. ولی‌ برای تو استثنا. انسان نیستی‌،مار هفت سر
  0
  27
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. روزیکه بالای دار ببینیمت دور نیست. فعلاً ضمن تمسخر جوانان به شهادت رسیده دائم پوشک عوض کن. خیال میکردید با اجیر کردن چند تا عراقی و سوری و قطع اینترنت میتوانید موج خشم ملت را ساکت کنید ولی میبینید که ساعت به ساعت این موج شدت بیشتری میگیرد و سناریویی را که در خیالت به تمسخر گرفته بودی به واقعیت نزدیک ونزدیکتر میشود. قبلاً هم توصیه کرده بودم، مرد نیستی که بگوییم سبیلت را بتراش تا شناخته نشوی، اما خیالت جمع باشد که هیکل گوریل وار پرورشگاه بار آمده ات زیر چادر تابلو خواهد بود. راهی نداری جز تسلیم.
  0
  20
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  رسانه حکومتی صدای آمریکا قدیما مینوشت: (به نقل از یک منبع اگاه که نخواست نامش فاش شود) / الان خیلی شیک و باکلاس سایت حقوق بشری فیک میزنن بعد تقل قول میگیرن! مثله دیدبان حقوق بشر سوریه و شبکه حقوق بشری هه‌نگاو کردستان. هه هه...
  4
  1
  ‌چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.