تائید داروی جدید برای کنترل اختلال «کم‌خونی داسی‌شکل» در آمریکا

صدای آمریکا :سازمان غذا و داروی آمریکا روز جمعه ۲۴ آبان، داروی جدیدی را برای کاهش درد شدید ناشی از کم‌خونی داسی‌شکل تأیید کرد.
 
به گزارش آسوشیدپرس، این دارو به نام «آداکویو» (Adakveo)، از شرکت داروسازی سوئیسی «نوارتیس» برای بیماران ۱۶ سال به بالا تجویز می شود.
 
«آداکویو» که ماهانه تزریق می شود، در سال می تواند بین ۸۵ هزار تا ۱۱۳ هزار دلار برای یک بیمار خرج بردارد. آنهایی که بیمه دارند شاید کمتر از جیب پول بدهند. اختلال کم‌خونی داسی‌شکل یکی از رایج‌ترین بیماری های ارثی (ژنتیکی) است که بیش از ۱۰۰ هزار آمریکایی، که بیشترشان سیاه‌پوستان آفریقایی تبار هستند، از آن رنج می‌برند. در سراسر جهان نیز حدود ۳۰۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند.
 
این اختلال در آفریقایی‌‌تباران رایج‌تر است، ولی در بین مردم آمریکای جنوبی، خاورمیانه، و آسیا نیز دیده می شود.
گلبولهای قرمز در اختلال کم‌خونی داسی‌شکل تغییر شکل داده و شبیه به داس می شوند. از مشخصه های این اختلال خونی، تغییر شکل دادن گلبول‌های قرمز به شکل داس و چسبیدن و تشکیل خوشه است که عبور آنها از رگ‌ها و مویرگ‌ها را سخت کرده و مانع رسیدن خون به اندام‌های بدن می شود که این با درد شدید توأم است. با بالا رفتن سن مبتلایان، درد این بیماری شدید و غیر قابل تحمل می شود. هرچند، عمر مبتلایان به این اختلال اصولاً کوتاه است.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.