جدیدترین نقض برجام ایران : افزایش سقف مجاز ذخایر آب سنگین

رآکتور آب سنگین اراک دویچه وله :آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر می‌دهد که ایران یکی از محدودیت‌های برجام در سقف مجاز ذخایر آب سنگین را نقض کرده است. مرز مورد توافق ۱۳۰ تن تعیین شده اما میزان کنونی ذخایر ایران یک و نیم تن بیشتر است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام گزارش داده که ایران یکی دیگر از محدودیت‌های مندرج در برجام را زیر پا گذاشته و ذخایر آب سنگین این کشور از ۱۳۰ تن عبور کرده است.
 
این آخرین واکنشی است که تهران در اعتراض به خروج یک جانبه آمریکا از توافق اتمی و تشدید تحریم‌های واشنگتن نشان می‌دهد. پیش از این، تهران طی چهار گام، ذخایر اورانیوم غنی‌شده و سطح غنی‌سازی را افزایش داده، تاسیسات فردو را دوباره به راه انداخته و سانتریفیوژهای پیشرفته‌تری به کار گرفته است.
 
آب سنگین به اندازه اورانیوم حساس نیست و ایران آن را به میزان و خلوص معینی که در برجام مشخص شده، غنی‌ می‌کند. طبق توافق اتمی که سال ۲۰۱۵ منعقد شده، ایران مجاز نیست بیش تر از میزان مورد نیاز خود آب سنگین تولید کند و موظف است مقادیر اضافی را در کشورهای دیگر نگاه‌ دارد. حد مجاز در برجام حدود ۱۳۰ تن آب سنگین است.
 
ایران روز ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که میزان ذخایر آب سنگین این کشور از ۱۳۰ تن گذشته است. آژانس نیز این خبر را در گزارشی به کلیه اعضا منتقل کرد. به نوشته رویترز، آژانس یک روز بعد با بررسی تاسیسات آب سنگین اراک، میزان ذخایر مربوطه را یک و نیم تن بیش از حد مجاز تشخیص داد.
 
از آنجا که احتمال داشت رآکتور آب سنگین اراک پلوتونیوم مورد نیاز در ساخت بمب اتمی را تولید کند، قلب آن در چارچوب توافق هسته‌ای با بتن پر شد. این تاسیسات هم اینک بازسازی شده تا چنین احتمالی به حداقل برسد.
 
آب سنگین به عنوان عامل تعدیل جهت کند کردن فعل و انفعالات در قلب راکتورهای هسته‌ای به کار میرود.  ایران در سال ۲۰۱۶ نیز و زمانی که آمریکا از آن بیرون نیامده بود، سقف تعیین شده ذخایر آب سنگین را نقض کرده بود. 
+6
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  آمریکا که تحریم ها رو بیشتر کرد دیگه دلیل نداره ایران برجام رو رعایت کنه. زمانی برجام قابل اجرا هست که به سود ایران هم باشه - ایران قبول نمیکنه هم برجام هم تحریم. پس مقصر امریکا هست نه ایران
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.