ماجرای توقف نامناسب خودرو در کوچه ای باریک به طناب دار ختم شد

جوان 28 ساله ای که پس از مشاجره با موتورسواران به دلیل توقف نامناسب خودرواش در کوچه باریک، دست به قتلی هولناک زده بود، در حالی سحرگاه یک شنبه گذشته در زندان مرکزی مشهد به دار مجازات آویخته شد که اظهار می کرد: آتش غرور زندگی اش را سوزاند!

به گزارش اختصاصی خراسان، عقربه های ساعت به نیمه شب بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۵  نزدیک می شد که زنگ تلفن قاضی ویژه قتل عمد به صدا درآمد و ماموران کلانتری خواجه ربیع مشهد از وقوع نزاع خونینی خبر دادند که طی آن جوان 30 ساله ای به نام رضا به قتل رسیده و جوان دیگری به نام حجت مجروح شده است. در پی دریافت این خبر بلافاصله قاضی به همراه عوامل بررسی صحنه جرم و کارآگاهان اداره جنایی ، شبانه عازم مرکز درمانی شدند. بررسی های مقدماتی در بیمارستان شهید هاشمی نژاد بیانگر آن بود که جوان 30 ساله با واردآمدن دو ضربه چاقو به قفسه سینه جان خود را از دست داده اما مجروح دیگر که از ناحیه گردن مصدوم شده بود از مرگ نجات یافته است. دقایقی بعد در حالی تحقیقات مقام قضایی و کارآگاهان به محل وقوع نزاع در بولوار بهمن کشید که اظهارات شاهدان عینی و بررسی های میدانی نشان می داد حدود ساعت 19:10 شب فردی به نام رضا (مقتول) به همراه یکی از دوستانش به  نام حجت سوار بر موتورسیکلت قصد عبور از کوچه بهمن 16.20را داشتند اما ناگهان خودروی پژویی داخل کوچه توقف کرد تا دو زن جوان از صندلی عقب آن پیاده شوند. این درحالی بود که موتورسواران برای بازکردن مسیر عبور به راننده پژو اعتراض می کردند اما دو زن مذکور در حال خداحافظی با راننده بودند و در عقب خودرو نیز بازمانده بود! همین موضوع به مشاجره لفظی و درگیری جزئی بین آن ها انجامید اما راننده پژو درحالی پدال گاز را می فشرد که فریاد زد «من برمی گردم!» گزارش خراسان حاکی است، پس از این ماجرا، موتورسواران به خیابان بهمن 4 بازگشتند جایی که رضا در آن مغازه خواربار فروشی داشت ساعتی بعد ناگهان یک دستگاه پراید نوک مدادی در نزدیکی مغازه رضا متوقف شد و جوان 28 ساله به همراه دو نفر دیگر از پراید پیاده شدند. او همان «جواد» پژو سواری بود که ساعتی قبل با موتورسواران درگیر شده بود. «جواد» درحالی که چاقویی نیز در دست داشت به شیشه های خواربارفروشی حمله ور شد و شیشه مغازه را تخریب کرد. «رضا » مغازه دارکه وضعیت را این گونه دید با دوستش به داخل تعمیرگاه موتورسیکلت رفتند و هرکدام درحالی که قطعه ای فلزی در دست داشتند از مغازه بیرون آمدند و بدین ترتیب درگیری بین آن ها شدت گرفت. در میان درگیری ناگهان رضا با وارد آمدن دو ضربه چاقو به قفسه سینه اش نقش بر زمین و حجت هم از ناحیه گردن زخمی شد. دو مصدوم بلافاصله به مرکز درمانی منتقل شدند و   تحقیقات قضایی درحالی تا سپیده دم روز بعد به طول انجامید که متهمان مذکور متواری شده بود ند بدین ترتیب بررسی های کارآگاهان با صدور دستورات ویژه قضایی برای دستگیری آنان ادامه یافت تا این که «جواد» و دو متهم دیگر در عملیات های جداگانه کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شدند. «جواد» متهم به قتل در بازجویی ها ضمن اقرار به جنایت گفت: یک لحظه عصبانیت و غرور بی جا زندگی ام را به تباهی کشید، امروز هم در حالی از کرده خود پشیمانم که دیگر دیر شده است.

گزارش خراسان حاکی است، متهم 28  ساله  این پرونده  که در پی مشاجره بر سر «پارک نامناسب خودرو در کوچه باریک» دست به چاقو برد و رشته زندگی جوان دیگری را برید،  شهریور سال 95 ، توسط کارآگاهان پلیس آگاهی به محل وقوع قتل هدایت شد و  مقابل دوربین قوه قضاییه قرار گرفت تا جزئیات این حادثه خونین را در حضور قاضی ویژه قتل عمد تشریح کند.

قاضی سید جواد حسینی در آغاز بازسازی صحنه قتل و با تفهیم مواد قانونی به متهم از وی خواست مواظب اظهارات خود باشد و حقیقت ماجرا را بیان کند.

این متهم پس از معرفی کامل خود و در حالی که گریه می کرد گفت: فقط یک لحظه عصبانیت از من قاتل ساخت. در واقع آتش غرور بود که زندگی ام را سوزاند و به خاکستر تبدیل کرد. کاش آن لحظه خودم را کنترل می کردم و بدون درگیری به مسیرم ادامه می دادم.

متهم 28 ساله سپس به تشریح جزئیات چگونگی وقوع حادثه پرداخت و گفت: آن شب، خودروی پژوام را در یکی از کوچه های فرعی خیابان بهمن متوقف کردم تا همسر صیغه ای ام را پیاده کنم.

وی ادامه داد: در این هنگام همسرم در عقب خودرو را باز نگه داشته بود تا لوازمی را که خریده بودیم از داخل خودرو بردارد اما ناگهان موتورسواری که پشت سر خودروی من توقف کرده بود لب به اعتراض گشود که مسیر را بسته ام! من هم به او گفتم از آن طرف خودرو عبور کند ولی او که به شدت عصبانی بود به همراه دوستش از موتورسیکلت پیاده شدند و با یکدیگر درگیر شدیم.در میان همین درگیری دکمه های پیراهن دوست موتورسوار کنده شد اما با دخالت مردم از یکدیگر جدا شدیم.

«جواد» در ادامه اعترافات خود گفت: پس از این حادثه احساس یک غرور نابه جا به من دست داد و تصمیم گرفتم تا از موتورسوار انتقام بگیرم. این بود که به یکی از دوستانم به نام امیر زنگ زدم و در حالی که سوار بر پراید یکی دیگر از دوستانم بودیم به سوی مغازه موتورسوار واقع در بهمن 4 حرکت کردیم چرا که او پس از مشاجره و درگیری به من گفته بود که اگر راست می گویی بیا بهمن 4! من هم که می دانستم او در آن منطقه مغازه دارد برای گرفتن انتقام به سوی مغازه او حرکت کردم.

وی افزود: وقتی دوستم پراید را مقابل مغازه رضا (مقتول) متوقف کرد من در حالی که دو قبضه کارد و چاقو در دست داشتم پیاده شدم و شیشه های خواربار فروشی او را شکستم. در این هنگام رضا و دوستش که در آن سوی خیابان داخل تعمیرگاه موتورسیکلت نشسته بودند به طرف ما آمدند.من هم با چاقویی که در دست داشتم به سمت آن ها حمله ور شدم و آن ها از داخل تعمیرگاه دو قطعه فلزی برداشته بودند که من ابتدا دو ضربه به سینه رضا وارد کردم و سپس ضربه ای هم به گردن دوستش زدم اما در این هنگام دوستم امیر نگذاشت ضربه دیگر را بزنم و در حالی که می گفت او را کشتی! مرا محکم گرفت.

این متهم گفت: پس از این ماجرا هم سوار بر یک دستگاه موتورسیکلت عبوری شدم و از آن جا گریختم که بعد از آن توسط کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی دستگیر شدم.

دو متهم دیگر این پرونده نیز که به اتهام شرکت در نزاع دسته جمعی منجر به قتل دستگیر شده بودند اظهار کردند که آنان از قصد و نیت جواد اطلاعی نداشتند و هنگام نزاع نیز دخالتی نکردند!

بنا بر این گزارش، در ابتدای بازسازی صحنه قتل نیز کارآگاه حمیدفر (افسر پرونده) به تشریح خلاصه ای از محتویات این پرونده جنایی پرداخت و توضیحاتی را درباره چگونگی وقوع حادثه و اعترافات متهمان در مراحل بازجویی بیان کرد.
بعد از اعترافات و اظهارات متهمان، قاضی «حسینی» دستور پایان بازسازی صحنه قتل را صادر کرد و بدین ترتیب متهمان این پرونده جنایی با صدور قرار قانونی از سوی قاضی وقت شعبه 211 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد روانه زندان شدند.
این گزارش حاکی است، پس از تکمیل تحقیقات در شعبه ویژه جنایی مشهد، این پرونده با صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و سه متهم پای میز محاکمه نشستند.
در چندین جلسه دادگاه که به ریاست قاضی مجتبی علیزاده (رئیس وقت شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی) برگزار شد متهمان درحالی به دفاع از خود پرداختند که جواد (متهم به قتل)  همچنان با ابراز ندامت از ماجرای غرور بی جا، به صراحت قتل «رضا- غ» را به گردن گرفت.

قضات  پس از شنیدن اظهارات متهمان و با توجه به محتویات پرونده و همچنین گزارش پزشکی قانونی و تحقیقات دقیق در مرحله دادسرا، «جواد» را به اتهام قتل عمدی به قصاص نفس و دیگر متهمان را به تحمل زندان محکوم کردند! اما رای دادگاه مورد اعتراض وکیل مدافع متهم قرار گرفت و این پرونده برای بررسی دقیق تر به شعبه 7 دیوان عالی کشور ارجاع شد. گزارش اختصاصی خراسان حاکی است، با وجود این قضات دیوان عالی کشور نیز رای صادر شده از دادگاه کیفری یک را به طور کامل تایید کردند این گونه بود که با قطعیت یافتن حکم صادر شده، این پرونده برای اجرای حکم به یکی از شعبه های اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد.تا این که سحرگاه یک شنبه گذشته، «جواد- الف» (قاتلی که مدعی بود آتش غرور زندگی اش را سوزاند) پای چوبه دار رفت و درحالی که اولیای دم همچنان بر اجرای حکم قصاص نفس اصرار داشتند، این جوان 31 ساله به دار مجازات آویخته شد و این گونه ماجرای تلخ توقف خودرو در کوچه مرگ به پایان رسید.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.