تحلیلگر مسایل سیاسی : حکومت مانند سال ۹۶ به سادگی جان سالم به در نمی برد

دویچه وله :یک تحلیلگر مسایل سیاسی از تهران می‌گوید علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابان‌ها، حکومت مانند سال ۹۶ به سادگی جان سالم به در نمی‌برد. امکان ادامه اعتراضات زیاد است. احتمالا جمهوری اسلامی ناچار به عقب‌نشینی می‌شود. 
 
پس از سه روز سرکوب خشن و علیرغم قطع بودن ارتباطات اینترنتی ایران با جهان خارج، تمامی اخبار رسیده حاکی است که اعتراض‌ها خاموش نشده‌اند. محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ایران در مصاحبه با دویچه‌وله می‌گوید در این دور از اعتراضات حکومت با چنان خشمی روبروست که به سادگی از پس خاموش کردن آن برنخواهد آمد. او امیدوار است که جمهوری اسلامی بدون این که هزینه را برای مردم و کشور سنگین‌تر کند، عقب‌نشینی کند. 
 گفت‌وگو با محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ساکن تهران آیا منشاء اعتراضاتی که در این سطح وسیع در ایران در جریان است، فقط مسئله معیشتی است؟  محمد محبی: مسئله اقتصاد یک جرقه و بهانه‌ای بود برای جامعه جان به لب آمده‌ای که دارد اوج تحقیر را تحمل می‌کند. بنزین فقط بنزین نیست، بالاخره وقتی حکومتی تصمیمی در این ابعاد می‌گیرد، این حق مردم است که از آن آگاه شوند و بدانند چرا چنین تصمیمی گرفته می‌شود.  ولی جمهوری اسلامی کوچک‌ترین اصول حکمرانی را حتی در حدی نازل را هم رعایت نکرده است. 

تنها چیزی که من در این چند روز می‌بینم خشم عجیب مردم است. مردم از همه‌چیز خشمگین‌اند؛ از اقتصاد، سیاست و فرهنگ و به این سادگی هم این جمع نخواهد شد. دو سه روز است اینترنت به طور کامل در ایران قطع است و تنها سایت‌های داخلی کار می‌کند. حتی خدمات خود مخابرات هم اکثرا قطع هستند و ۳۰/۴۰ میلیون کاربر را تقریبا زمین‌گیر کرده‌اند. با این همه نتوانسته‌اند اعتراضات را جمع کنند. من در شهر چرخی زدم. خشم مردم و تخریبی که دیدم واقعا وحشتناک بود. بانک‌ها را و پمپ بنزین‌ها را آتش زده‌اند.  
ولی بسیاری از شاهدان عینی گزارش داده‌اند که این تخریب را خود نیروهای بسیج و نیروهای حکومتی انجام می‌دهند که به این بهانه معترضان را سرکوب کنند. آیا آن‌ها نیروهای حکومتی‌اند یا واقعا مردم‌اند یا مجموعه‌ای از هردوی آنها؟  ممکن است نیمی از این کارها را نیروهای امنیتی بکنند. ولی نمی‌توانم بگویم که همه آنها مطلقا کار نیروهای امنیتی است. مردم همان طور که گفتم به شدت خشمگین‌اند، علاوه بر این جامعه ایران متکثر است و معترضین هم یکدست نیستند و الان دیگر تمام جامعه معترض است. 
با توجه به قطعی اینترنت و ارتباطات مردم چگونه با هم تماس می‌گیرند؟ تجمعات چگونه شکل می‌گیرد و چطور از هم خبردار می‌شوند؟ آنها بیشتر با شبکه‌های ماهواره‌ای با خبر می‌شوند. یکسری مناطق نقطه کور مخابرات است. یعنی در این نقاط هنوز اینترنت کار می‌کند. از طریق تلفن و پیام‌رسان‌ها هم مردم باهم در ارتباط‌اند. مردم دیگر ترسی ندارند. وقتی از آنها می‌‌پرسم احتیاط نمی‌کنید؟ می‌گویند چه احتیاطی؟ برای چی؟ برای کجا؟ مردم از طریق تلفن، روابط فامیلی و دوست و آشنا و از طریق کار و دیگر راه‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند. در عین حال مردم بدون سازماندهی به خیابان می‌روند. اگر سازماندهی وجود داشته باشد، اعتراضات بسیار گسترده‌تر می‌شود. 
همین امروز چه فضایی در تهران حاکم است؟  حضور نیروهای امنیتی در سطح شهر بسیار سنگین است. من میدان ولیعصر و چهار راه ولیعصر و میدان هفت تیر را دیدم. نیروهای امنیتی تا بن دندان مسلح‌‌اند. ولی این احتمال هست که امشب باز اعتراضات ادامه پیدا کند و پیش‌بینی من این است که در روزهای آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد و به این زودی فروکش نخواهد کرد. 
بیشتر اعتراضات و درگیری‌های پراکنده از ساعت پنج و شش عصر به بعد و در ساعات شب صورت می‌گیرد. در طول روز مردم کار خود را می‌کنند. همانطور که گفتم اعتراض‌ها سازماندهی مشخصی هم ندارند.  مردم بیشتر بی‌هدف به سمت خیابان‌ها و چهارراه‌های پر رفت وآمد می‌روند و درگیری‌های پراکنده شروع می‌شود. 
فکر می‌کنید که نیروهای بدنه سپاه و بسیج تا چه کجا به سرکوب مردم ادامه دهند؟ آیا به نظر شما این تحلیل واقع‌بینانه است که با تشدید سرکوب از جایی راه خود را جدا خواهند کرد؟دلیل اصلی که جمهوری اسلامی یگان ویژه‌ را به میدان می‌‌آورد این است که بتوانند اعتراضات را خیلی سریع جمع کنند. تجربه نشان داده است اگر اعترضات و تجمعات ادامه پیدا کند، که یک نوع رابطه عاطفی بین مردم و نیروهای امنیتی شکل می‌گیرد و امر سرکوب دیگر پیش نمی‌رود. حتی اگر فرماندهان ارشد سپاه هم بخواهند به شکل وسیع سرکوب کنند، دست به عصا راه خواهند رفت چون سرکوب گسترده در صورت ادامه اعتراض‌ها عملی نیست. یعنی احتمال دارد به فکر معامله با معترضان باشند و مثلا قیمت بنزین را به عقب برگردانند و چون مردم هم سازماندهی ندارند، شاید با یک سری امتیازات کوتاه بیایند. ولی حتی در آن صورت هم معلوم نیست که به خانه‌های خود برگردند.  

من حرکتی که شروع شده است را پرثمر می‌‌بینم. برخلاف اعتراضات دیماه ۹۶ این بار جمهوری اسلامی جان سالم از این اعترضات به در نخواهد برد و به احتمال زیاد تن به دادن امتیازاتی خواهد داد و امیدوارم که بدون هزینه زیاد باشد.
+72
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  هومن1 - آلست، بلژیک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. منظورم این بود بزرگترها سر هرچی جنگ می کنن بذارن در هرحال بچه ها شادیشون رو بکنن شادی رو ازشون نگیرن:-)
  13
  3
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Zaall - اصفهان، ایران

  فکر کنم این تحلیل گرها هم می روند سر میدان تا مشتری پیدا کنند و تحلیل کنند
  33
  7
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Alphabet - پترس، یونان
  نه جونم جمهوری اسلامی دیگر وجود واقعی ندارد و همانطور که گفتی جمهوری اسـ... ایندفعه جان سالم بدر نخواهد برد. یکبار جستی ملخک . دفعه بعد شترقققق تو گوش رهبر جمهوری فسق و فساد است. خواهی دید. وان روز خیلی نزدیکه. یه تیشه بدن دستشون به پاهاشون گلوله توپ زنجیر کنند تنبان و پیرهن راه راه سفید و سیاه تن ولی مسلمین و دارو دستش کنند بندازانشون توی کوه و کمر کوه بشکنند. تاسرزمین پارس سرمشق بشه برای دیکتاتورهای کشورهای دنیا.
  5
  20
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  گویا محمد محبی این مصاحبه رو تکذیب کرده و اعتراضش به این مسئله بوده که برخی با است او در اینترنت می نویسند و از تصویر او سواستفاده میکنن. محمد محبی هوادار مهندس میرحسین موسوی بود و بعد مدتی چرخید و طرفدار سرسخت خامنه ای شد و الانم در نشریه زیرمجموعه موسسه کیهان کار میکنه
  2
  2
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران زمین1431 - شفیلد ، انگلستان
  خفه بابا
  13
  6
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  کاسه صبر مردم دیگر لبریز شده است و روند اعتراض رو به افزایش است . سال ٨٨ بعد ٩٦ بعد ٩٨ یعنى به فاصله ٢ سال مردم خشم خود را مجددا بر سر اعوان و انصار جمهورى ننگین اسلامى خالى کردند. من با حرف ایشان موافق هستم که اگر جنبش مردم راهنما و رهبر مى داشت گسترده تر و کوبنده تر عمل مى کرد ولى مردم راه خود را پیدا و به مبارزه ادامه خواهند داد. رژیم در سرحد استیصال است درآمدهایش قطع شده خزانه دولت تقریبا خالى است دلیلش هم نوحه سرائى روحانى هفته پیش بود که در اجتماع مردم عنوان کرد که از کل بودجه لازمه فقط یک سوم را مى توانیم تامین کنیم و مى خواست که ذهن ملت را براى گرانى ها آشنا کند. این مسائل نشان دهنده این است که عنقریب حقوق و مزایاى کارکنان دولت با وقفه شروع خواهد شد و همین مسئله باعث مى گردد که جمع بیشترى جهت اعتراض روانه خیابانها شوند.
  4
  18
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  امکان دارد رژیم اخوندی از این اعتراضات مردم بر علیه خود استفاده ببرد. در حال حاضر رژیم ایران میخواهد با تمام قدرتیکه برایش مانده و با تمام فریبکاریهایش دستش به بمب اتم برسد . رژیم اخوندی اینک مدتیست فعالیت هسته ای خودش را افزایش داده است و پیش از این اعتراضات که در ایران شروع شده است , کشورهای اروپای و امریکا به رژیم اخوندی ایران هشدار میدادن بیش از ان اندازه که اژانس بین الملل برای ایران در نظر گرفته است سایتهای اتمی رژیم حق غنی سازی بیشتر را ندارند . ولی همه شاهد هستیم چند روز پیش از اعتراضات مردم بر ضد نظام اخوندی سانتریفوژهایشان را بیشتر به کار انداخته بودن تا بیشتر اورانیم را غنی کنند, حالا که تمام دنیا و بخصوص کشورهای اروپای و امریکا دارند اعتراضات مردم ایران را تعقیب میکنن بیم ان میرود رژیم اخوندی هم زیرکانه و با احتیاط مخفیانه مشغول به غنی سازی اورانیم بیشتر باشد تا دسترسی کامل به بمب اتم داشته باشد .
  0
  2
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  باور عمیق - قم، ایران
  متاسفانه جوری جمعش میکنند که اصلا انگار وجود نداشته . فقط امیدوارم بیشتر از این کشته نشوند
  5
  1
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  [::Alphabet - پترس، یونان::]. این نظر شما را باید با آب طلا نوشت اینکه هر چه آخوند است تیشه دستشان بدهند که از مىان کوه جاده درست کنند مخصوصا از تهران به شمال
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.