تغییر جهت شعارهای مردم : اینبار معترضان اصل حکومت را نشانه رفتند

 شعارهای تند علیه رهبر جمهوری اسلامی در اعتراض‌های آبان ۹۸ بیشتر از دوره‌های قبل شنیده شد. رادیو فردا :در سه روز گذشته ده‌ها شهر در ایران صحنه اعتراض مردم به افزایش قیمت بنزین بوده و در هر شهر هزاران معترض با شعارهای قدیمی و تازه، می‌کوشند خشم و نارضایتی خود را به گوش رهبران جمهوری اسلامی برسانند.
 
اعتراض‌های آبان ۹۸ در مقایسه با اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، یک شباهت مهم داشت: انگیزه اولیه هر دو رویداد اقتصادی بودند؛ یکی فساد و دیگری گرانی. هر دو اعتراض اما به سرعت سیاسی شدند و با شعارهایی چون «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» کلیت حکومت جمهوری اسلامی را نشانه رفتند.
 
در اعتراض‌های آبان ۹۸ شعارهایی چون «ننگ ما ننگ ما،‌ رهبر الدنگ ما»، «مرگ بر دیکتاتور»، «دیکتاتور رها کن، مملکتو رها کن» و «مرگ بر خامنه‌ای» همچون سال ۹۶ با صراحت رهبر جمهوری اسلامی و «اصل ولایت فقیه» را نشانه‌گیری کرده بودند و به آتش زدن برخی تصاویر خامنه‌ای و خمینی یا نمادهایی چون مهر آیت‌الله خمینی تسری یافت. اعتراض به رهبر جمهوری اسلامی پس از انتشار سخنان او در حمایت از افزایش قیمت هم با شعارهایی چون «ما مردمیم نه اوباش، بنزین باید ارزون شه» هم نمایانگر بود. آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی خود از کلمه «اشرار» برای توصیف برخی رفتارها استفاده کرده بود.
 
اما یک نکته بارز در شعارهای معترضان آبان ۹۸،‌ دعوت مکرر از مردم برای همراهی و مشارکت در اعتراض‌ها بود. شعارهایی چون «ایرانی بسه دیگه، غیرتتو نشون بده»، «اهوازی با غیرت، ماشینت رو خاموش کن»، «ملت چرا نشستی، منجی خود تو هستی» و ... نمونه‌هایی از این شعارها بودند که در ترکیب با حرکت‌هایی چون رها کردن خودرو در خیابان‌ها و بستن جاده‌ها رفتار اعتراضی تازه‌ای محسوب می‌شدند. جهت‌گیری و محتوای شعارهای اعتراض‌های آبان ۹۸، ترکیبی از شعارهای سال ۸۸ تاکنون بود؛ از شعارهایی چون «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» که یکی از نمادهای سال ۸۸ بود تا «رضا شاه روحت شاد» که شعار مهم دی‌ماه ۹۶ بود و در بسیاری از شهرها از زبان معترضان شنیده شد.
 
برخی دیگر از شعارهای معترضان در سال ۹۶ در حمایت از خانواده پهلوی مانند «ای شاه ایران، برگرد به ایران»، «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره» هم امسال تکرار شد. آیت‌الله خامنه‌ای هم در سخنرانی‌ خودش در حمایت از اجرایی شدن طرح افزایش قیمت بنزین به حمایت خانواده پهلوی از اعتراض‌ها اشاره کرد که کم سابقه و قابل توجه بود. با این حال برخی شعارهای مهم سال ۹۶ مانند «پشت به میهن، رو به دشمن»، «اصلاح‌طلب اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» یا شعار «دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست» در اعتراض‌های آبان ۹۸ کمتر شنیده شد که شاید به این علت بود که تمرکز شعارها روی یک سوژه خاص یعنی بنزین بود.
 
همین سوژه خاص البته سبب شنیده شعارهای تازه‌ای شد. «بنزین گرون‌تر شده، فقیر فقیر‌تر شده»، شعار تازه‌ و متناسب با وضعیت تازه بود که کلیت سیاست‌های اقتصادی حکومت را تحلیل می‌کرد.
 
شعارهای «نه پول داریم، نه بنزین، گوربابای فلسطین»، «پول نفت گم شده، خرج فلسطین شده» یا «سوریه کم آورده، تقصیر ملت چیه؟» هم نسخه‌های تازه شعارهای ۸۸ و ۹۶ در اعتراض به سیاست‌های منطقه‌ای ایران بودند و هم تاکید مجدد مردم بر بی‌اعتمادی‌شان به توضیحات مقام‌های ارشد حکومت درباره دلایل و چرایی افزایش قیمت بنزین. نگاهی کلی به ترکیب، محتوا و جهت‌گیری شعارهای سه روز اخیر که طیف وسیعی از سیاست‌های جمهوری اسلامی در داخل و منطقه را هدف قرار داده است، به خوبی نشان می‌دهد که معترضان در ایران از هر فرصت به عنوان یک بهانه برای نشان دادن مخالفت‌شان با کلیت سیاست‌ها یا ساختار جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند. این رویکرد تازه نیست ولی در هر دو دوره از اعتراض‌ها رگه‌های صراحت و خشم بیشتری را می‌توان در آن یافت.
+138
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باور، به نتیجه تهدیداتت نگاه کن. ملت جری شده و آماده جر دادنتان هستند.
  5
  91
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  با آرزوی محو کامل این دین جنایتکار و رژیم اسلامی و محاکمه ی تک تک انگلهایی بنام بسیجی و سپاهی و ساندیس خوران .در ضمن دست اون دلاورانی که طویله های پرورش آخوند را به آتش کشیدند و کتک زدند آفرین به این جوانان و مردم شجاع
  5
  77
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  کسانی که فروشگاه ها را غارت کرده اند و پمپ بنزین آتش میزنند و اموال عمومی را تخریب میکنند دار و دسته باور و زالو و این انگلهای مفت خور و مزدور هستند
  5
  69
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  زالو رو تا آتش نزنی همینجور خونت رو میمیکه!!!!!!!
  5
  71
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  مشکل امروز خامنه ای چیزی شبیه دوران شاه هستش. شاه هم متوجه نشد که شورش پا برهنه ها بسیار خطرناکتر از اعتراضات دانشجویی و طبقه متوسط جامعه هستش. پابرهنه ها و مردمی که دیگه چیزی ندارن از دست بدهند همون مستضعفانی هستند که این حکومت روی دوشان آنها به قدرت رسید و امروز به بدترین شکل در حال سرکوب و نابودی هستند. فشار تحریمها حکومت رو تکون نمیده و این سختی و فشار فقط روی دوش مردم طبقه متوسط و پایین هستش. من شخصا امیدوارم تجربه محمدرضا شاه تکرار نشه و خامنه ای به قدرت نظامی و امنیتیش مغرور نباشه و دست به اصلاحات در جهت خواست مردم و برداشتن هر چیزی که اجباری به مردم زور کردن قدم برداره . بزرگترین اشتباه شاه همین بود که موقعی که طبقه باسواد اعتراض داشت دست به اصلاحات نزد و وقتی مجبور شد دست به اصلاحات بزنه که دیگه دیر شده بود و پابرهنه ها میخواستند همه چیز داشته باشند ولی نفهمیدند که هزاران برابر از دست دادند. الانم خامنه ای باید کشور رو نگه داره و دست به اصلاحات درست و اساسی بزنه و حکومت رو از بمبست خارج کنه بمبستی که ساخته تفکرات متحجرانه و امنیتی و فساد سنگین مقامات هستش
  20
  11
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. دقیقا. همین غلط رو توی سال ٨٨ کردن. گفتم، رژیم نه مهره داره نه استراتژی. فقط یه راه داره. کلک خامنه ای رو بکنن، مجتبی یا یه نظامی بیاد بگه با تمام سیاستها مخالف بوده و از به رسمیت شناختن اسراییل شروع کنن برن بالا.
  5
  23
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک::]. اول آتش بزنند و بعد لاشه ی سوخته شده را در چاه فاضلاب سرازیر کنند
  5
  26
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  شما مخالفین نظام جمهوری اسلامی همانند پشمک های شهربازی هستید. همچین گنده و هیبت دار بنظر می‌رسید، ولی همین یه گاز که بزنیم، تموم میشین.
  41
  11
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شماها که عین چسفیل شهربازی هستین.
  4
  28
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::paksan - ایران، ایران::]. شما دوست داری خامنه ای برات کشور نگه داره، دستش رو بگیر با هم برین یه جای دیگه کشور درست کنین. ایران بی صاحب نیست که خامنه ای نگهش داره.
  4
  24
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. شما بیا منو گاز بزن، قول میدم تموم نشم!
  5
  21
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. تو راست میگی بخدا اگه بغیراین بود الان لباس زیرتم اون ایرانیهای تو دانمارک به هزار تکه تو سایتهای مختلف نشون میدادن که بقیه چاپلوسان و بادمجون دورقاب‌چینها هم ببینن عاقبت خائننین بمردم ایران چیه! من یکی این حرفتو قبول دارم از ماست که بر شماست (پررویی)!!چون دیدم چاپلوسان کاسه‌لیس دست بسینه حال بهم زن که برای یک پرس قیمه نذری چه جاج اقا حاج اقاها و ح خانوم ح خانومها نمیکنن ولی دیگه فکر کنم مثل اون راننده قزوینی ایندفعه رو واقعا ...زیدین.
  4
  23
  دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. ولی هول نشو هنوز هم دیر نشده چون میدونم از شما کاسه‌لیسان رژیم در شکلهای مختلف لیستها و فیلمهای مختلفی هست که در آینده آزاد ودموکرات ایران مطمعنا یه بخشی از سفارتهای آزاد ایران وظیفه‌اش بازگرداندن شما خائنین به مردم ایران و نشوندنتون روبروی دادگاه مردمی عین نازیهای آلمان.ای کاش که پند پیر پسر داشت . تا ناشده از کرده خویش اثری داشت
  3
  13
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. احسنت، خداوند عالم را شاهد میگیرم، همین دیروز با یکی از بچه های سایت که کپنهاک زندگی میکنه، قرار گذاشتم، آدرس هم بهش دادم، خداوکیلی نیامد. ولی اینجا در فضای مجازی مرتب شاخ و شونه میکشند. بقول معروف آفتابه لگن به هفت دست، شام و ناهار هیچی.
  11
  2
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::] آسیا بنوبت. گفتم هول نشو ! بزار اون.... اونموقع باپوست و استخونت خواهی فهمید چقدر مشتری ریز و درشت تو عالم مجازی و حقیقی داری. فعلا که خائینین ایران پشتشون به اون مراکز ترور گرمه نوبت شما هم میرسه. سعی کن دیگه موهای صورتتو نچینی که به سیبیلت نیاز خواهی داشت.
  3
  10
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. دروغ که خناق نمیآره خب بگو
  2
  7
  ‌سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.