انتشار ایمیل هشدار دهنده ای که کاووس سیدامامی چهارماه قبل از مرگ نوشته بود

بی بی سی :کاوه مدنی معاون سابق سازمان حفاظت محیط زیست ایران، با انتشار مطلبی در مورد پرونده زندانیان محیط زیستی، توضیح داده که چگونه ارتباط موسسه ایرانی "حیات وحش میراث پارسیان" با برخی از موسسات بین المللی باعث متهم شدن آنها از سوی سازمان اطلاعات سپاه به "جاسوسی" شده بود.
 
آقای مدنی در این مطلب، که در سایت "مدیوم" منتشر کرده، یادآور شده که منشا بخش مهمی از اتهامات اطلاعات سپاه به موسسه حیات وحش میراث پارسیان، همکاری آن موسسه با یک سازمان خیریه بین المللی به نام ""پنترا" بوده که در زمینه حفاظت جهانی از گربه‌سازان بزرگ فعالیت دارد.
ایمیل کاووس سیدامامی، چهار ماه پیش از دستگیری منجر به مرگ مشکوک کاوه مدنی استاد امپریال کالج لندن بود و در سال ۲۰۱۶ به عنوان نخستین محقق و دانشمند جوان ایرانی جایزه برجسته علوم زمین را از اتحادیه اروپایی علوم زمین دریافت کرد. او پس از بازگشت به ایران، در شهریور ۱۳۹۶ معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی- اجتماعی سازمان حفاظت از محیط زیست ایران شد، اما در جریان دستگیری فعالان محیط زیستی در بهمن ۱۳۹۶، در معرض بازداشت و بازجویی قرار گرفت. آقای مدنی در فروردین ماه ۱۳۹۷ با استعفا از سِمت خود، ایران را ترک کرد.
 
او در نوشته اخیر خود متن ایمیلی را منتشر کرده که کاووس سیدامامی، مدیرعامل مؤسسه حیات وحش میراث پارسیان، چهار ماه پیش از دستگیریِ منجر به مرگ خود، به اعضای هیات مدیره این موسسه نوشته و در آن، بر لزوم قطع ارتباط با پنترا تاکید کرده بود. کاوه مدنی همچنین در بخشی از مطلب خود، متن نامه انتقادآمیز موسسه حیات وحش میراث پارسیان به پنترا را آورده که در مورد مواضع و فعالیت های سیاسی بنیانگذار پنترا توضیح می خواست.
 
ایمیل کاووس سید امامی به هیات مدیره میراث پارسیان و نیز نامه این موسسه به پنترا، از جانب خانواده کاووس سید امامی در اختیار عموم قرار گرفته است.
 
به نوشته آقای مدنی، حساسیت امنیتی بر روی میراث پارسیان، به ویژه زمانی تشدید شد که توماس کاپلان بنیانگذار پنترا در شهریور ۱۳۹۷ در نیویورک علیه جمهوری اسلامی ایران سخنرانی خبرسازی کرد.
 
در پی این سخنرانی، کاووس سیدامامی در نامه ای به تاریخ ۴ مهر، خطاب به اعضای هیات مدیره میراث پارسیان نوشت: "اخیرا متوجه شدیم فردی به نام کاپلان که گویا از روسای پنترا است در فعالیت‌های ضدایرانی دست دارد و دولت آمریکا را تشویق به افزایش تحریم ها و لغو برجام و غیره می کند." وی افزود: "ما به هیچ وجه نمی خواهیم سیاست و فعالیت محیط زیستی را مخلوط کنیم، ناچاریم پنترا را که تاکنون به عنوان یک موسسه بین المللی حافظ محیط زیست می شناختیم به کلی کنار بگذاریم."
 
سه هفته بعد، در ۲۵ مهر، موسسه میراث پارسان در نامه ای به پنترا از اظهارات "بی اساس" و "توهین‌آمیز" توماس کاپلان و همکاری وی با گروه "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" -یک لابی فعال علیه جمهوری اسلامی- انتقاد کرد. این نامه، با تاکید بر تفکیک سیاست از فعالیت های محیط زیستی، به طور رسمی در مورد نقش آقای کاپلان در پنترا توضیح می خواست.
 
ولی علی رغم تمامی این اقدامات، در بهمن همان سال موج دستگیری فعالان محیط زیستی از سوی سازمان اطلاعات سپاه شروع شد.
نامه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ میراث پارسیان به پنترا کاوه مدنی با اشاره به حساسیت بازجویان اطلاعات سپاه به اظهارنظرهای خارجی در مورد وضعیت محیط زیست ایران، روایت کرده که بازجویان، از خود او می پرسیده اند که چرا کشورهای تحریم کننده ایران در مورد وضعیت آب و محیط‌ زیست آن ابراز نگرانی می کنند؟
 
وی همچنین نوشته که می تواند حدس بزند که اعضای زندانی میراث پارسیان پس از دستگیر شدن، مدام در مورد فعالیت های آقای کاپلان و دلیل علاقه او به موضوع یوزپلنگ های ایرانی مورد پرسش قرار گرفته باشند.
 
کاووس سید امامی از فعالان شناخته شده محیط زیست در ایران بود که در ۴ بهمن ۱۳۹۶، به همراه تعدادی از دیگر همکاران این موسسه حیات دستگیر و متهم به جاسوسی شد. قوه قضاییه ایران سپس اعلام کرد که آقای سیدامامی در ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ در زندان اوین "خودکشی" کرده ولی این ادعا، در سطح افکار عمومی با تردید مواجه شد.
 
محمدحسین رستمی مدیر سابق سایت اصولگرای عماریون، که خود به خاطر اتهامات امنیتی زندانی است، در اواخر مهر با انتشار یک فایل صوتی ادعا کرد سازمان اطلاعات سپاه به دنبال اجبار کاووس سیدامامی به "اعتراف" در مورد ارتباط رئیس جمهور ایران با سرویس های جاسوسی آمریکا و اسرائیل و بریتانیا بوده است.
 
مدیر سابق عماریون مدعی شده آقای سیدامامی "آخرین شب قبل از رفتن به انفرادی" گفته حاضر به تن دادن به درخواست اطلاعات سپاه نشده و نتیجتا، به بیان آقای رستمی: "او را به انفرادی و از آنجا هم به.... بگذریم".
+41
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.