اتهام عیسی کلانتری : خودشیرینی برای رئیس جمهور سمنانی با طرح انتقال آب دریای خزر

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دویچه وله :رئیس سازمان محیط زیست متهم شده که به خاطر "خودشیرینی" با طرح مورد نظر روحانی برای انتقال آب دریای خزر موافقت کرده است. مطابق این طرح قرار است آب دریای خزر به فلات مرکزی و استان زادگاه رئیس جمهوری منتقل شود.
 
یکی از محورهای طرح استیضاح رضا اردکانیان، وزیر نیرو که یک ماه پیش تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد "ناتوانی در دفاع از انتقال غیرعلمی و غیرکارشناسی آب دریای خزر به فلات مرکزی" است.
 
اعتماد آنلاین روز شنبه ۲۵ آبان به نقل از اسماعیل کهرم، بوم‌شناس و فعال محیط‌زیست نوشت اگر سازمان حفاظت محیط زیست به وزارت‌خانه تبدیل شده بود امروز به جای اردکانیان، عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان استیضاح می‌شد.
 
انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی و مقصد اصلی آن، استان سمنان از سالیان پیش با انتقادهای زیادی در میان فعالان محیط زیست روبرو بوده که معتقدند اجرایی شدن آن به تخریب بخشی از جنگل‌های هیرگانی در مسیر و انتقال شیرابه حاصل از فعالیت آب‌شیرین‌کن‌ها به آب‌های خزر منجر می‌شود.
آب خزر برای زادگاه دو رئیس جمهور
بحث انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی و استان‌های کم‌آب آن در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی به صورت جدی مطرح شد. این طرح در دوران محمود احمدی‌نژاد، زاده گرمسار در استان سمنان، دنبال شد و در دوره حسن روحانی که اهل سرخه این استان است بیش از گذشته مطرح بوده است.
 
روحانی آذر ماه ۹۷ در سفر به سمنان اعلام کرد که کارهای کارشناسی مربوط به انتقال آب خزر انجام شده و دولت آماده است در همکاری با سرمایه‌گذاران امکانات لازم برای اجرای این طرح را فراهم کند.
 
این اظهارات همان زمان با واکنش‌های انتقادی زیادی حتی در داخل سازمان حفاظت محیط زیست روبرو شد. پروین فرشچی، معاون وقت سازمان که با انتقال بین حوضه‌ای آب به دلیل پیامدهای زیست‌محیطی و اقتصادی آن به شدت مخالف بود اندکی بعد به عنوان سفیر جمهوری اسلامی به فنلاند فرستاده شد.
پروین فرشچی، معاون پیشین سازمان محیط زیست که ظاهرا به دلیل مخالفت با انتقال آب خزر اسفند ۹۷ برکنار شد یکی از اعتراض‌های منتقدان به اظهارات روحانی در آن زمان این بود که کارهای کارشناسی این طرح واقعا انجام نشده است. عیسی کلانتری ۱۸ مهرماه در نامه مناقشه‌برانگیزی به وزیر نیرو نوشت اجرای پروژه انتقال آب خزر "بر اساس تفاهم صورت گرفته" از نظر این سازمان "بلامانع" است.
خودشیرینی برای رئیس جمهور سمنانی؟
اسماعیل کهرم با اشاره به این نامه به اعتماد آنلاین گفت: «موافقت اصولی با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از سازمان محیط‌زیست گرفته شد. آقای کلانتری قصد دارد با اجرای چنین طرح‌هایی برای حسن روحانی خودشیرینی کند، اما حواله اجرای آن را به رضا اردکانیان داد.»
 
کلانتری در نامه ۱۸ مهرماه خود به جلسه یک روز قبل میان چند مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست و نماینده وزارت نیرو اشاره کرد. محمد درویش، از مدیران ارشد سازمان در دوره ریاست معصومه ابتکار چند روز بعد صورت‌جلسه این نشست را علنی کرد و نشان داد در آن جلسه توافقی بر سر "بلامانع" بودن اجرای پروژه انتقال آب خزر به دست نیامده است.
 
رضا اردکانیان چند روز پس از نامه عیسی کلانتری درباره "بلامانع" بودن اجرای طرح انتقال آب، در حاشیه نشست هیئت دولت، به طور ضمنی ادعای او را رد کرد و به خبرنگاران گفت: «هیچ اتفاق تازه‌ای در این خصوص رخ نداده و طرح هنوز در همان مرحله قبلی است. اتفاقی که این روزها درباره این طرح افتاده نه موافقت اصولی با طرح است، نه موافقت مشروط؛ بحث مخالفت و حتی اعلام بررسی مجدد هم مطرح نشده است.»
قربانی شدن احتمالی وزیر نیرو
به گزارش سایت خبری فرارو، محمد درویش ۲۸ مهر با اشاره به این تحولات گفته است: «انگار عیسی کلانتری تحت فشار رئیس‌جمهور و به بهای قربانی‌کردنِ وزیر نیرو، می‌خواهد به حسن روحانی ثابت کند به عهدش وفا کرده و اینک توپ در زمین وزارت نیرو است! پرسش، اما این است که آیا اردکانیان اجازه‌ی اجرای این نمایشنامه را می‌دهد، حتی اگر در این راه قربانی استیضاح شود؟!»
 
اسماعیل کهرم به اعتماد آنلاین گفته از آنجا که امکان استیضاح معاون رئیس جمهوری در مجلس وجود ندارد عیسی کلانتری دست خود را پشت سر وزیر نیرو "پنهان کرده" است.
 
به گزارش ایسنا قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس در مجلس و یکی از تنظیم‌کنندگان اصلی طرح استیضاح اردکانیان اخیرا ضمن یادآوری غیرکارشناسی بودن طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای به کمبود منابع مالی برای اجرای چنین طرح‌هایی نیز اشاره کرد و گفت اگر این امر شدنی بود در ۱۴ سال "حکومت سلسله سمنانیان" انجام می‌شد.
+8
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  دیاچه ارومیه را خشکاندند اما برای اباد سازی سمنان کویری از دریای خزز کانال می زنند.
  0
  5
  یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.