گزارشگر ویژه سازمان ملل از بازداشت حمیدنوری در سوئد استقبال کرد

 اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های خودسرانه و ناعادلانه رادیو فردا :اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های خودسرانه و ناعادلانه، بازداشت حمید نوری در ارتباط با اعدام‌های ۶۷ را نخستین گام مهم درباره اجرای عدالت درباره این اعدام‌ها دانست.
 
آقای نوری متهم است که زمان اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ دادیار قوه قضاییه بوده، اما او با رد این اتهام تاکید داشته که فرد دیگری را به جای وی دستگیر کرده‌اند.
 
روز چهارشنبه ۲۲ آبان ساعاتی پس از اعلام خبر بازداشت آقای نوری در رسانه‌ها اگنس کالامارد با انتشار توییتی از این امر استقبال کرد و یادآور شد، «این نخستین بار است که فردی در ارتباط با رخداد سال ۱۳۶۷ ایران در دادگاه متهم می‌شود، رخدادی که طی آن هزاران زندانی سیاسی کشته شدند».
 
دادگاه سوئد برای آقای نوری حکم ادامه بازداشت صادر کرده‌است.
 
کاوه موسوی، حقوقدان و شاکی خصوصی پرونده، در گفت‌وگو با رادیو فردا در روز چهارشنبه گفت که از دادستان سوئد درخواست کرده است که آقای نوری «برای تکمیل پرونده حداقل یک سال در بازداشت نگه داشته شود».
 
به گفته کاوه موسوی، حمید نوری که سال ۶۷ در دو زندان اوین تهران و گوهردشت کرج با نام مستعار حمید عباسی مقام دادیاری داشته بر اساس اسناد و مدارکی بازداشت شده است که ایرج مصداقی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر، طی سال‌ها جمع‌آوری کرده است.
 
آقای مصداقی روز چهارشنبه خود در گفت‌وگو با رادیو فردا حمید نوری را معاون قاضی محمد مقیسه‌ای و ایفاگر «نقشی فعال» در اعدام‌های سال ۶۷ معرفی کرد.
 
به دلیل پنها‌ن‌کاری مقام‌های جمهوری اسلامی آمار دقیقی از تعداد اعدام‌شدگان در دست نیست، اما طبق برخی از برآوردها در تابستان سال ۱۳۶۷ حدود پنج هزار نفر از زندانیان سیاسی هوادار سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپ‌گرایی مانند فداییان خلق و حزب توده در زندان‌های ایران اعدام شدند.
 
محل دفن اکثر اعدام‌شدگان معلوم نیست، ولی طی سال‌های اخیر خبر تخریب برخی از گورهای جمعی قربانیان سال ۱۳۶۷ در تعدادی از شهرهای ایران در رسانه‌ها منتشر شده است.
 
در سال ۹۵ یک فایل صوتی از دیدار و گفت‌وگوی آیت‌الله حسینعلی منتظری، جانشین برکنارشده بنیانگذار جمهوری اسلامی با حسینعلی نیری، حاکم شرع در آن زمان، مرتضی اشراقی، دادستان وقت تهران و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد.
 
در این مکالمه آیت‌الله منتظری از کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ با عنوان جنایت یاد می‌کند. این سه نفر به ‌همراه ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه جمهوری اسلامی و از تصمیم‌گیران درباره اعدام‌های ۶۷، به «هیئت مرگ» معروف شده‌اند.
+88
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حکومت ایران دست یک سری قاتل است!
  4
  40
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  بهترین کار اینه که اقایان پورمحمدی و رئیسی خودشون وکالت این نوچه شون رو بعهده بگیرن و تشریف بیارن سوئد.
  3
  40
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  ففط یه یاداوری به دوستان ساکن سوئد، همه شما خصوصیات گروگانگیری نظام مقدس! رو میدونید و میشناسید، پیشنهاد میکنم تا زمان پایان پرونده این جنایتکار حد اقل بیزینس و ایران رفتن را کنار بذارین تا هم خودتون بجرم جاسوسی و بیخودی به زندان نرین ، هم دست دادگستری سوئد را نبندین که مجبور به معامله نکنید کسی رو. اگر رفتین و خودتون رو موردی برای معامله کردین انتظار حمایت از کسی رو نداشته باشید.
  4
  29
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  از انجاییکه اینها از شیادان زمان هستند اظهار میدارد که( فرد دیگری را جای این دستگیر کرده اند) یک لحظه باظهارات این فرد مسلمان دانش اموخته در فیضیه و همچنین عضو فعال قلوه قضائیه دقت بفرمایید. اینها تمام عمرشان فقط با کلمات بازی کردند. اینها یک عمر از خدایی حرف زدند که نه انرا دیده اند و نه بان اعتقاد دارند. اینها یک عمر با حدیث و روایت زندگی کرده اند. اینها یک عمر با نام خدا بر بندگان همان خدا تجاوز کردند. اینها به تنها چیزی که اعتقاد ندارند همان دین و مذهب و خدا و پیغمبر است. اینها از جانیان و ادمکشان نازی در جنگ دوم جهانی پلید ترند. اینها بی شرف ترین طبقه در عالم انسانی هستند. اینها تنها چیزی که ندارند همان شرف است. تف بر شرف نداشته شما
  2
  27
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
  ۳۰
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  این درسته که یک جنایتکار راس راس بگرده و به ریش یک ملت بخنده. آدمکش آدمکشه هر جا که باشه باید قانون باهاش برخورد کنه و ما اگر قانونمندیم . باید از دولت سوئد سپاسگزار باشیم. چون این کاریست کارستان از یک ملت بزرگ و و در خور تحسین!. یادمون رفته همین چند وقت پیش که خواستند شاهرودی را در آلمان به دادستانی تحویل دهند. دولت آلمان چه جوری اونم با اسکورت او را فراری داد؟. زنده باد سوئد، مردم سوئد و دولت سوئد!
  3
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. از کجا معلوم که الان در سوئد نیستند و برای ازتادی این جنایتکار در حال معامله به سران سوئد نیستند. انچه که در این ۴۰ سال اخوندها کردند ثابت کرد که انها قادرند به هر پستی هستند و ممالک بشر دوست هم که بزرگترین تولید کنندگان سلاح و ابزار شکنجه هستند بهترین معامله گران!...به قول شاعر: میترسم انکه بانگ براید روزی که ای بیخبران راه نه ان است و نه این
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان
  (نخستین گام مهم درباره اجرای عدالت)؟؟!! اگه عدالتى بود باید مریم رجوى هم محاکمه میشد که بچه هاى مردم رو باعث اعدامشون شده اکثر اعدامى ها میگن مجاهد بودن ، راست راست آزاد میگرده و با اون لچک سرش به دخترهاى در حال مبارزه باحجاب دهنکجى میکنه
  1
  1
  شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰
  نظر شما چیست؟