کودک ۹ ساله‌ای که در آستانه لیسانس گرفتن است

دویچه وله :یک کودک ۹ ساله هلندی-بلژیکی سه بار درهفته از آمستردام به آیندهوفن می‌رود تا در بهترین دانشگاه فنی هلند در رشته الکتروتکنیک در مقطع لیسانس تحصیل کند. این کودک نابغه را با استیون هاوکینگ و البرت اینشتاین مقایسه کرده‌اند.
 
لورن سیمونز همین که وارد دانشگاه می‌شود، به سرعت راهرو طولانی را می‌پیماید، مقابل یک دروازه شیشه‌ای توقف می‌کند و بعد از یک نگاه کوتاه زیرچشمی وارد اتاق می‌شود و می‌گوید: «سلام. من آمدم.» پروفسور پیتر بالتوس کمتر با چنین دانشجویی روبرو می‌شود.
 
لورن یک دانشجوی عادی نیست. او که در بلژیک و هلند بزرگ شده، حالا در ۹ سالگی در آستانه امتحان دوره لیسانس خود در دانشگاه فن‌‌آوری آیندهوفن قرار دارد.
 
او از تابستان ۲۰۱۸ به بعد در این دانشگاه معروف در جنوب شرق هلند در رشته الکتروتکنیک تحصیل و خود را در کلاس‌ها بسیار آسوده و راحت احساس می‌کند. دیگر دانشجویان عادت کرده‌اند که یک پسر ۹ ساله در کنارشان در آزمایشگاه بنشیند و در آزمایش‌ها شرکت ‌کند.
 
در دوران مدرسه در بلژیک هم این نوجوان استثنایی با آی‌کیوی ۱۴۵ رکورد هوش را رد کرده و مورد توجه بود. او در تابستان ۲۰۱۸ دبیرستان را به پایان رساند و تحصیل در دانشگاه آیندهوفن را شروع کرد.
 
از این دانشجوی کودک به عنوان یک «کودک نابغه» نام برده می‌شود. رسانه‌ها از همین حالا او را با استیون هاوکینگ دانشمند فیزیک و البرت اینشتاین برنده جایزه نوبل مقایسه می‌کنند. او با خون‌سردی شانه‌های خود را تکان می‌دهد و می‌گوید: «برای من بی‌تفاوت است.»
 
مادرش لیدیا سیمونز می‌گوید: «وقتی که دوستانت می‌گویند تو بیش از حد باهوش هستی برای تو نباید بی‌تفاوت باشد و تو باید به آن مفتخر باشی.»
 
لورن می‌خواهد هرچه بیشتر یاد بگیرد، به خصوص در بخش تکنیک و علوم طبیعی. اما همه دروس برای او جذاب نیستند. به طور مثال درس زبان زیاد برایش جالب نیست: «در این درس باید کتاب‌ها و رمان‌های زیادی را مطالعه کنیم و من زیاد مایل به مطالعه اینگونه کتاب‌ها نیستم.»
لورن به همراه استادش پتر بالتوس لورن در هشت سالگی تحصیل در دانشگاه فنی آیندهوفن را شروع کرد. الکساندر، پدر او می‌گوید که این پسر تغییرات بزرگی در زندگی خانواده ایجاد کرده است: «ما در حال حاضر یک خودروی برقی داریم و دیگر خودروی کهنه دیزلی نمی‌رانیم.» دلیل این تغییر، داشتن سهمی در مبارزه با تغییرات اقلیمی است.
 
والدین او آه حسرت می‌کشند و می‌گویند مدتی است که دیگر زیاد برای تعطیلات به ویلایشان در اسپانیا نیز نمی‌روند.
 
در جریان این صحبت‌ها، لورن در کناری نشسته و بسیار راضی به نظر می‌رسد. او اطمینان می‌دهد که "زمانی یک راه حل تکنیکی برای تغییرات اقلیمی پیدا می‌شود." او کلمات را محتاطانه انتخاب کرده و می‌گوید: «ما باید در بخش تحقیقات و تکنیک زیاد سرمایه‌گذاری کنیم.»
 
لورن با سرعتی فوق‌العاده مشغول یادگیری است. درس‌هایی را که دیگر دانشجویان در هشت هفته تکمیل می‌کنند، او در یک هفته تمام می‌کند. او در دانشگاه درس‌های انفرادی می‌گیرد. جمعه این هفته او امتحان دارد.
 
پروفسور این دانشجوی کودک می‌گوید: «این یک ماجراجویی، اما بسیار لذت‌بخش است.» او می‌گوید که پیش از این نیز شاگردان باهوش داشته است، اما "لورن دست کم سه برابر باهوشتر از آن‌هاست."
پروفسور بالتوس گاهی وقت‌ها فراموش می‌کند که بهترین شاگردش یک کودک است. او به یاد می‌آورد که یک بار لورن نمی‌توانست یک کابل را از سویچ جدا کند، چونکه "زورش نمی‌رسید."
 
لورن در پایان تحصیلاتش و به عنوان کار پایان ترم یک میکروچیپ را که برای اندازه‌گیری واکنش‌های سلول‌های مغز اختراع کرده تکمیل می‌کند. او می‌گوید می‌خواهد در این عرصه بیشتر تحقیق کند: «می‌خواهم چیزی را اختراع کنم که زندگی را طولانی‌تر کند.» به عنوان مثال، او روی ساختن اعضای مصنوعی فکر می‌کند.
 
پروفسور این کودک می‌گوید: «امیدوارم که این [تحقیق لورن] با رشته من سر و کار داشته باشد. در آن صورت او مدتی دیگر در اینجا می‌ماند.» او می‌گوید این هم خوب است که لورن بتواند در ایالات متحده امریکا یا آلمان به تحصیلات خود ادامه بدهد.
 
والدین او فعلاَ کارشان به عنوان دندانپزشک را متوقف کرده‌اند. آن‌ها هفته‌ای سه بار با پیمودن مسیر دو ساعته با خودرو، لورن را از آمستردام به آیندهوفن می‌برند. آن‌ها تلاش می‌کنند که فرزندشان بدون مزاحمت به درس خود ادامه دهد، اما بیش از حد بر خود فشار نیاورد.
 
در نهایت لورن هم یک کودک عادی ۹ ساله است که با دو سگ خود سامی و جو بازی می‌کند و در نت‌فلیکس فیلم می‌بیند و به گفته مادرش "از غذاها ایراد می‌گیرد". لورن با پوزخند به این گفته مادرش واکنش نشان می‌دهد: «اصلاَ چنین نیست. من هر غذایی را که مادربزرگ بپزد، می‌خورم.»
+61
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  کسی که میخواهد حافظه ‏اش زیاد شود مسواک کند و قرآن بخواند و خصوص آیه‏الکرسی و استمرار خوردن مویز در ناشتا، به خصوص اگر سرخ و بیست و یک دانه باشد، برای فهم و ذهن و حافظه نافع است. خوردن حلوا و گوشت نزدیک گردن و عسل و عدس نیز مورث حفظ است و هر روز بعد از نماز صبح پیش از آنکه تکلم کند بگوید: «یا حی یا قیوم فلا یفوت شیئا علمُه و لایؤده.»
  80
  19
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  این دقیقآ همون چیزیه که پروفسور داوکینز گفته بود، نسلهای بعدی را از همان ابتدا با علوم و مخصوصآ دنیای سه بعدی اشنا کنید و بجای دروس حفظ کردنی و بیجا انها را با خلاقیت بار بیارین تا راه اینده را هموار کنن
  9
  37
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  اونوقت بچه های بیگناه و باهوش کشور ثروتمند ما هم به خاطر یه عده بی همه چی و حرا.. باید سر چهارراه ها گدایی کنن. خدا از ما نگذره که باعث بوجود اومدن همچین شرایطی شدیم.
  12
  56
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::javadrezazadeh - ارومیه، ایران::]. همشهری ما لیاقتش رو نداریم و فقط همین..خودم کردم که لعنت بر خودم باد.
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::javadrezazadeh - ارومیه، ایران::]. همشهری ما لیاقتش رو نداریم و فقط همین..خودم کردم که لعنت بر خودم باد.
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  بالاخره یکی رو دست احمقی نجات بلند شد و دیدیم!
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. ببینم برج بلند ، کوه در اون محلی که تو اکسیژن حروم میکنی نیست که امتحان کنی ببینی میتونی بپری؟
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. پس چرا ماشالله هزار ماشالله آی‌کیوی تو کمتر از همه کامنت نویسان این سایت است ؟ تو که قران خوان هستی !
  3
  30
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. پس تو چرا این کارهایی رو که گفتی نمیکنی و این چیزها رو نمیخوری!؟
  4
  30
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. افراد نابغه در تمام اقوام و ادیان در جهان بوجود میاید.متاسفانه در اسلام این افراد را باهمین مزخرفات از پیشرفت آنها در جهت علم و دانش جلوگیری میکنند،مثلا مادر بزرگ من که سواد خواندن و نوشتن نداشت ولی تمام قران را حفظ بود،چقدر سخت است که ادم با شکل کلمه یک کتاب را حفظ کند.چرا در اسلام یک دانشمند واقعی نداریم؟!؟چون جلوی پیشرفت مسلمانان را در جهت علوم غیر دینی را میگرفتند.
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. قوانین ارسال نظر به سایت ایرانیان انگلستان. نظرات ارسالی در شرایط زیر تایید نخواهند شد:. نظراتی که بی ارتباط با عنوان مطلب یا نظرات دیگر کاربران باشد. نظراتی که در آن از کلمات رکیک استفاده شده باشد. منظور کلیه کلماتی است که در محیط خانواده استفاده نمیگردد. نظراتی که در متن آن به دیگر کاربران سایت ایرانیان انگلستان توهین شده باشد. توهین، شامل نقد افکار و عقاید دیگر کاربران نمیشود. نظراتی که حاوی لینک به بیرون از سایت ایرانیان انگلستان باشد. نظراتی که به شکل تکراری در چند مطلب ارسال شده باشد. نظراتی که با حروفی غیر از حروف فارسی تایپ شده باشند. نظراتی که یک کاربر با چند نام کاربری ارسال میکند.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]دوستان این فاطی زر زرو همون پیوتر هستش که چندین ای دی داره امضاش در غلطهای املایی و سوادشه.
  5
  8
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. حقیقتش عرضم حضور شما، این چیزا رو میخورم، ولی اون کارها را نمیکنیم.
  10
  1
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. آدم تن‌فروشی بکنه، تو مهمونی مختلط تو شلوارش خرابکاری کنه، اینقدر ضایگی نداره که بخواد آدم فروشی یا یکی رو لو بده. مگه من چه هیزم تری رو بهت فروختم؟!
  7
  2
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. ممنون از یادآوری. حالا اونجایی که بنظر شما کامنت من با قوانین سایت تناقض داره رو نشون بده!
  5
  1
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا
  آفرین. دنیا رو همین ها میسازن.
  0
  2
  جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.