سوئد «دادیار سابق قوه قضاییه » را در ارتباط با اعدام های ۶۷ دستگیر کرد

 نخستین تصویری که از حمید نوری منتشر شده است. (عکس از طریق ایرج مصداقی) رادیو فردا :دادگاهی در سوئد در ارتباط با پرونده اعدام‌های سال ۱۳۶۷، برای حمید نوری، که گزارش شده «با نام مستعار حمید عباسی، دادیار سابق در قوه قضاییه جمهوری اسلامی بوده» حکم ادامه بازداشت صادر کرد.
 
آقای نوری روز شنبه هفته جاری در سوئد بازداشت شده بود و از او در اسناد و مدارک موجود به عنوان «عضو هیئت اعدام در گوهردشت» کرج در سال ۶۷ یاد می‌شود.
 
کاوه موسوی، حقوقدان و شاکی خصوصی پرونده، در گفت‌وگو با رادیوفردا در روز چهارشنبه، ۲۲ آبان‌ماه، گفت که از دادستان در سوئد درخواست کرده است که آقای نوری «برای تکمیل پرونده حداقل یک سال در بازداشت نگه داشته شود»
گفت‌وگو با کاوه موسوی، حقوقدان و شاکی خصوصی پرونده حمید نوری
دادگاه در استکهلم در نهایت در بعدازظهر چهارشنبه رأی داد که آقای نوری باید چهار هفته دیگر در بازداشت بماند. این زمانی است که شاکی پرونده برای فراهم کردن اسناد و مدارک بیشتر در اثبات اتهام استفاده خواهد کرد.
 
به گفته کاوه موسوی، حمید نوری که در سال ۶۷ در دو زندان اوین تهران و گوهردشت کرج مقام دادیاری داشته بر اساس اسناد و مدارکی بازداشت شده است که ایرج مصداقی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر، طی سال‌ها جمع‌آوری کرده است.
گفت‌وگو با ایرج مصداقی درباره بازداشت حمید نوری در سوئد
 آقای مصداقی روز چهارشنبه خود در گفت‌وگو با رادیوفردا حمید نوری را معاون قاضی محمد مقیسه‌ای و ایفاگر «نقشی فعال» در اعدام‌های سال ۶۷ معرفی کرد.
 
به گفته آقای مصداقی، حمید نوری در دادگاه هر گونه دست داشتن در جریان اعدام‌های سال ۶۷ و داشتن هر گونه مقام در زندان را تکذیب کرده است.
 
در مقابل ایرج مصداقی می‌گوید که در زمان مقرر می‌تواند اسناد لازم را که حاکی از ارتکاب جرم به دست آقای نوری است به دادگاه ارائه کند. آقای مصداقی همچنین وعده داد که چندین شاهد «از سراسر دنیا» برای اثبات اتهام در دادگاه حاضر شوند.
 
به دلیل پنها‌ن‌کاری مقام‌های جمهوری اسلامی آمار دقیقی از تعداد اعدام‌شدگان در دست نیست، اما طبق برخی از برآوردها در تابستان سال ۱۳۶۷ در حدود پنج هزار نفر از زندانیان سیاسی هوادار سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپ‌گرایی مانند فداییان خلق و حزب توده در زندان‌های ایران اعدام شدند.
 
محل دفن اکثر اعدام شدگان معلوم نیست، ولی طی سال‌های اخیر خبر تخریب برخی از گورهای جمعی قربانیان سال ۱۳۶۷ در تعدادی از شهرهای ایران در رسانه‌ها منتشر شده است.
در سال ۹۵ یک فایل صوتی از دیدار و گفت‌وگوی آیت‌الله حسینعلی منتظری، جانشین برکنارشده بنیانگذار جمهوری اسلامی با حسینعلی نیری، حاکم شرع در آن زمان، مرتضی اشراقی، دادستان وقت تهران و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد.
 
در این مکالمه آیت‌الله منتظری از کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ با عنوان جنایت یاد می‌کند. این سه نفر به ‌همراه ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه جمهوری اسلامی و از تصمیم‌گیران درباره اعدام‌های ۶۷، به «هیئت مرگ» معروف شده‌اند.
+209
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  حالا فرض کنیم ثابت بشه این آقای نوری هم قاتل بوده مگر با قاتل بختیار و فرخزاد چه کردند که با این یکی بخواهند بکنند؟ قاتل شرافکندی شخصی بود به اسم دارابی وقتی این قاتل در زندان بود زنش رو میآوردند تو زندان براش تا آقا یک وقت خودارضایی نکنه زنش بچه دار شد وقتی این توی زندان بود!!!
  16
  29
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  حتما که کشتن و سوزاندن سید خلیل عالی‌نژاد خواننده و آهنگساز و نوازنده تنبور در سوئد کار این کثافت قاتل بوده
  3
  52
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  افتاب زیر ابر نموند و این بیوجدانها دارن کم کم میفهمن که نمیتونن تا اخر عمر قِسِر در بِرَن.
  3
  64
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بالاخره این جنایتکاران باید در جائی حساب پس بدهند. هر چند که جمهوری اخوندی چند نفر بیگناه سوئدی را بازداشت و با تهدید ان ها را معاوضه خواهد کرد
  2
  61
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد

  درود به شما هموطنان. امیدوارم که دولت سوئد با توجه به منافع اقتصادی جریان را ماست مالی نکند.
  2
  66
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  ثابت کردنش خیلی سخته مگه اینکه خودش تحریک بشه و وجدانش به جوش بیاد آخر عمری اعتراف بکنه وگرنه از روی چند تا عکس و اینا نمیشه ثابت کرد
  22
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  دوباره این قمپوزیسیون افتاد به جفنگ گویی
  79
  3
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  اون خاوری از اینم بدتر بوده ولی هیچ کارش نمیکنن
  20
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  جنایت جنگی را در فایل گذاشتن کار اشتباهی بود، فرضا هم مسؤلین نظام بگن اعدامها در شرایت جنگی بوده، شما اگر اطلاعی از قوانین ژنو در مورد اسرای جنگی اطلاع داشتید این مسئله را نمینشتید،چرا که این قانون در مورد جنایات جنگی کشورهای متخاصم است و رژیم میگه باند رجوی تروریست بودند وایرانیهایی بودند که که به عنوان ستون پنجم دشمن علیه کشور خود اقدام کردند،طبق قوانین جنگی تروریستها و اعضای ستون پنجم مشمول دادگاه صحرایی میشوند.
  24
  5
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  ایرج مصداقی خودش یه بیشرف از طرف جمهوریِ کثیف اسلامی هستش و از دلقک های قمپوزسیون . گول این آشغال ها رو که طرف آیت الله بی بی سی و حجت الاسلام رادیو فردا دارن حسابی پوشش رسانه ایی میشن رو نخورین
  21
  4
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. این قمپوزیسیون چیه که تو هی در موردش مینویسی یک کم توضیح بده که کی این چرت و پرت ها رو یادت میده؟
  1
  37
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. تمام خلافکاران و جنایت کاران خودشان را بیگناه میدانند،جمهوری اسلامی مشابه نازی ها و فاشیست ها و پول پوت ها سران افریقای جنوبی سابق و مشابه پینوشه ها خلاف کار و باید محاکمه شوند
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  شاید نتونه ثابت کنه ولی همین پیگیری و پشتکار یه پیغام بزرگ داره برای تمام قاتل ها و جنایتکارا که خارج ایران حتی با اسم مستعار هم نمیتونید راحت باشید و قرار نیست مال و منال کثیف و حرامی که از خون مردم ایران بدست آوردید رو راحت بردارید و برید اروپا و سایر جاها زندگی کنید و فک کنید راحت هستید.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. قوانین ارسال نظر به سایت ایرانیان انگلستان. نظرات ارسالی در شرایط زیر تایید نخواهند شد:. نظراتی که بی ارتباط با عنوان مطلب یا نظرات دیگر کاربران باشد. نظراتی که در آن از کلمات رکیک استفاده شده باشد. منظور کلیه کلماتی است که در محیط خانواده استفاده نمیگردد. نظراتی که در متن آن به دیگر کاربران سایت ایرانیان انگلستان توهین شده باشد. توهین، شامل نقد افکار و عقاید دیگر کاربران نمیشود. نظراتی که حاوی لینک به بیرون از سایت ایرانیان انگلستان باشد. نظراتی که به شکل تکراری در چند مطلب ارسال شده باشد. نظراتی که با حروفی غیر از حروف فارسی تایپ شده باشند. نظراتی که یک کاربر با چند نام کاربری ارسال میکند.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  اینها خودشان فهمیدن به خط اخر رسیدن. میرن زندانهای امن دنیا. ای بر پدرو مادرتان لعنت .چه جوانانی را زیر خاک کردی تا یک مقام زندگی راحتی داشته باشی خدایش ارزشش را داشت که صدها انسان را زیر خاک کنی . خودت شبها با وجدانت چطور قانع میشی ای حیوان انسانما.
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  این حرام لقمه حتما جاسوس هم هست،داد ستان باید در مردقتل سیددخلیل که در گتمبرگ اتفاق افتاد که نتوانستند قاتل را پیدا کنند شاید این پفیوز باشه،باید خیلی‌ کارها کرده.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.