جنجال نمایش فیلمی به نام « ایکسونامی؛ خاطرات یک پورن استار» در ایران

بی بی سی :فیلم "ایکسونامی، خاطرات یک پورن استار" دیروز ۲۰ آبان ۹۸ در مشهد، اصفهان و تهران اکران شد.
 
بنا بر تبلیغات این فیلم و اعلام سازندگانش، راوی این فیلم "یک هنرپیشه پیشین فیلم‌های پورن" است که به تاریخچه تحولات سبک زندگی و آزادی‌های اجتماعی در آمریکا می‌‌پردازد و "تجربه رسیدن به آزادی‌های جنسی در ایالات متحده را برای مردم ایران روایت می‌کند."
 
سینما هویزه در مشهد، سوره در اصفهان و اندیشه در تهران این فیلم را اکران کردند که بنابر گزارش‌ها در پی "پر شدن گنجایش سالن"، عده‌ای از تماشاگران روی زمین نشسته بودند.
 
این درحالی است که بر اساس اطلاعیه سازمان امور سینمایی این فیلم فاقد پروانه بوده و پیش از اکران فیلم از مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان خراسان رضوی خواسته شده که جلوی تبلیغات و اکران آن را بگیرد.
نامه وزرات ارشاد اسلامی مبنی بر لغو اکران فیلم ایکس سونامی احتمالا سازندگان فیلم "ایکسونامی" با کنار هم گذاشتن حرف ایکس که اشاره به فیلم‌های پورن دارد و کلمه سونامی که به معنی موج سهمگین ایجاد شده از زلزله قوی است (ایکس سونامی) تلاش کرده‌اند با ترسیم تاریخچه‌ای از تغییرات سبک زندگی در آمریکا در مورد احتمال بروز چنین تغییراتی به مخاطب ایرانی هشدار دهند.
 
در ابتدای تیزر این فیلم نوشته شده که "تماشای این فیلم به زیر هجده ساله‌ها، زنان باردار و علمای اسلام توصیه نمی‌شود"
 
هنرپیشه زن راوی فیلم در تیزر تبلیغاتی در حالی که در کنار ورودی برج ترامپ ایستاده رو به دوربین چشمک می‌زند و می‌گوید "حالا این پورن استار می‌خواهد بعضی از خاطراتش را با شما در میان بگذارد."
 
سازندگان این فیلم اعلام کرده‌اند که " تولید این مستند ۹۰ دقیقه ای که دو سال و نیم سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است."
 
خبرگزاری ایرنا در گزارشی انتقادی به اکران این فیلم در مشهد اشاره کرده و نوشته است: "این در حالی است که بسیاری از فیلم‌ها و کنسرت‌ها به دلیل فشار نهادها و افراد خاص در شهر مشهد امکان برگزاری و نمایش ندارند و سینماهای حوزه هنری نیز در مواردی از اکران برخی فیلم‌ها خودداری می‌کنند."
 
این فیلم را "موسسه آوش" و محمدرضا بورونی تهیه کرده‌اند و محسن آقایی نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشته است.
 
اکران این فیلم واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی و بازتاب گسترده‌ای در خبرگزاری‌های ایران داشته است.
به گزارش خبرگزاری فارس در مراسم اکران "ایکسونامی" در مشهد، حمید حبشی، مشاوره ازدواج و خانواده با اشاره به آمار ازدواج و طلاق در ایران گفته است: "بعید نیست جامعه ایران در مسیر همان مشکلات و معضلات امروز آمریکا پس از انقلاب جنسی قرار گیرد."
 
یزدان عشیری، مدیر روابط عمومی و محافل سازمان سینمایی حوزه هنری هم در واکنش به اکران این فیلم گفته است که ساخت "خاطرات یک پورن استار" ارتباطی با حوزه هنری ندارد.
 
امیر براتی که این فیلم را در اصفهان تماشا کرده در توییتی نوشته است: "دیشب در سالن سوره اصفهان فیلم #ایکس_سونامی را دیدم. باید بگویم فیلم مستند قوی ای است اما اصلا خاطرات یک آمریکایی نیست! اصلا خاطرات یک پورن استار نیست! اصلا چیزی بیشتر از آنچه روایت رسمی در مورد آمریکا میگوید نمیگوید! اصلا راهکاری نمیدهد! مدافع وضع موجود #بروکراسی_فرهنگی کشور است."
+4
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  من ممنوع بودن تماشای فیلم برا زیر 18 رو طبق قوانین بین المللی فهمیدم ولی دیگه زن باردار چرا ؟؟ یا دیگه علمای محترم دیگه چرا ؟!!! اصل تماشاچی های فیلم که اونا هستن که فقط دستشون به پورن استارای امریکایی نرسیده
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.