وزنه‌برداری و فوتبال در صدر فهرست دوپینگ ورزشکاران ایرانی

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در ۹ ماه نخست سال میلادی جاری، ۸۷۰ نمونه از ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف گرفته که از مجموع آنها، نتیجه ۳۰ نمونه‌گیری از ورزشکاران مثبت بوده است.
 
آن‌ طور که خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان، گزارش کرده، در میان ۱۹ رشته ورزشی، وزنه‌برداری بیشترین آمار را در میان رشته‌هایی دارد که ورزشکاران دوپینگی داشته و در ۹ ماه اول سال میلادی جاری، هشت وزنه‌بردار اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده‌اند.
 
در مدت یادشده، نتیجه تست دوپینگ چهار فوتبالیست شاغل در لیگ‌های باشگاهی هم مثبت اعلام شده است.
 
دوچرخه‌سواری، تیراندازی و والیبال هم دیگر رشته‌هایی هستند که نتیجه نمونه‌برداری دوپینگ ورزشکاران‌شان مثبت اعلام شده است.
 
خبرگزاری مهر هم در گزارشی نوشت که تعداد ورزشکاران دوپینگی ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.
 
به گفته غلامرضا نوروزی، دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران، سال ۲۰۱۸ میلادی و در این بازه زمانی (۹ ماه نخست) مجموع ۷۹۱ تست دوپینگ از ورزشکاران رشته‌های مختلف گرفته شد و نتیجه ۳۵ ورزشکار ایرانی هم مثبت بوده است.
 
بر اساس این گزارش، سال گذشته ایران به دلیل برخی مشکلات و از جمله مسائل مالی با مشکل تهیه «کیت» برای نمونه‌گیری قانونی و استاندارد از ورزشکاران مواجه بود و به همین دلیل تعداد نمونه‌گیری‌ها در آن مقطع زمانی کمتر از سال جاری بود.
 
ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پایان هر سال میلادی عملکرد سالانه خود در حوزه مبارزه با دوپینگ را به آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) گزارش می‌دهد.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.