خرید یک مجموعه آپارتمان در گران قیمت ترین بخش مسکو توسط خانواده بشار اسد

دویچه وله :به گزارش فایننشال تایمز اعضای خانواده بشار اسد مجموعه‌ای آپارتمان‌ را در یکی از گران قیمت‌ترین بخش‌های شهر مسکو به نام "مسکو سیتی" را خریده‌اند. بهای این آپارتمان‌ها در مجموع حدود ۴۰ میلیون دلار است.
اعضای خانواده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مسکو دست‌اندرکار خرید و فروش آپارتمان‌های لوکس در محله گران قیمت "مسکو سیتی" با آسمان‌ خراش‌های پر زرق و برق هستند. "فایننشال تایمز" در گزارشی خبر داده است که آنها دستکم ۱۹ دستگاه آپارتمان به بهای تقریبا ۴۰ میلیون دلار خریده‌اند. این روزنامه به اسناد یک سازمان غیردولتی به نام "Global Witness" استناد کرده است.
 
"Global Witness" در سال ۱۹۹۳ پایه‌گذاری شد و کار خود را روی تحقیق برای یافتن سرنخ‌ فساد و اختلاس در کشورهای مختلف متمرکز کرد. عمده تجسس‌های این سازمان درباره کشورهایی با ثروت متکی بر منابع زیرزمینی بوده است. کشورهایی که علیرغم داشتن ثروتی نجومی، مردم آنها زیر فشار فقر و بحران زندگی می‌کنند. یکی از پژوهش‌های "Global Witness" با عنوان "الماس‌های خونین" منتشر شده که به نقش معامله‌گران بین‌المللی الماس در سیرالئون وآنگولا می‌پردازد.
 
سازمان یاد شده در مورد خانواده اسد به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد افراد درجه یک خانواده رئیس‌جمهور سوریه از سال ۲۰۱۳ به شکل مستمر در قالب یک معاملات ملکی آپارتمان‌هایی در "مسکو سیتی" خریده‌اند. این خرید‌ها درست در دوره‌ای رخ داده که اسد در ضعیف‌ترین سال‌های حکومت خود بوده و بخش‌های بزرگی از سوریه از کنترل ارتش او خارج شده بود. در آن زمان بشار اسد هم‌چنین از سوی جامعه جهانی به خاطر استفاده از گاز شیمیایی علیه مخالفان خود به شدت زیر فشار بود.
 
در این مقطع اگرچه روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت سوریه را وتو کرده بودند، اما بشار اسد به فکر دست و پا کردن پناهگاهی بود و این پناهگاه نمی‌توانست مثلا در لندن باشد؛ شهری که او پیش از نشستن بر صندلی پدر خود حافظ اسد در آنجا به دانشگاه رفته بود.
معاملات ملکی به عنوان پایگاهی امن
فعالیت معاملات ملکی خانواده اسد آن زمان با این تصور شروع شد که رژیم اسد تا سقوط فاصله زیادی ندارد و باید پایگاه امنی برای خود ایجاد کند. البته این فعالیت‌ها بعد از ورود مستقیم روسیه به صحنه جنگ سوریه و رسیدن رژیم اسد به ثبات هم ادامه پیدا کرد. آخرین آپارتمان در تابستان سال جاری میلادی خریداری شده است. خرید و فروش‌ها در قالب شرکت‌های برون مرزی (Offshore) صورت گرفته‌اند.
 
۱۸ دستگاه از این آپارتمان‌ها در سال ۲۰۱۰ در مجموعه آسمان‌خراش‌های دوقلوی Gorod Stoliz قرار دارند. یک دستگاه ‌آپارتمان دیگر در Federation Tower با ارتفاع ۳۷۴ متر خریداری شده است. از ابعاد سرمایه شرکت معاملات ملکی خانواده اسد اطلاعاتی در دست نیست. اما بنا بر پرتال معاملات ملکی روسی CIAN ارزش هرکدام از آپارتمان‌های خریداری شده به طور متوسط دو میلیون دلار بوده است.
پسر دایی اسد، کشته شده در جنگ یا زندگی مخفی در مسکو؟
"Global Witness" می‌گوید ۱۳ دستگاه از این آپارتمان‌ها متعلق به حافظ مخلوف، پسر دایی بشار اسد است. او از اعضای سازمان اطلاعات و امنیت سوریه بوده است. درباره حافظ مخلوف حکایت‌ها مختلف است. تلویزیون العربیه در سال ۲۰۱۲ خبر داد که او در جریان یک بمباران کشته شده است. اما بعدها گفته شد او با همسرش به روسیه سفید فرار کرده است. سفر از آنجا به مسکو به راحتی قابل سازماندهی است. در عین حال که مسکو بسیار جذاب‌تر از مینسک برای زندگی اشرافی است.
 
دو دستگاه دیگر متعلق به همسر رامی مخلوف، برادر حافظ مخلوف است که تا زمان شروع جنگ داخلی در سوریه ثروتمندترین و بانفوذترین تاجر سوریه به شمار می‌رفت. رامی مخلوف نیز به حلقه بسیار نزدیک بشار اسد تعلق دارد و تحت تحریم‌های کشورهای غربی است.
 
سفیر سابق روسیه در عربستان سعودی درباره این آپارتمان‌ها که تنها چهار تای آنها به عنوان آپارتمان مسکونی استفاده می‌شوند گفته است که این املاک نتیجه تحریم‌های غرب علیه خانواده اسد هستند. او اضافه کرده است: «خیلی طبیعی است که خانواده اسد پول‌هایش را در خارج از سوریه سرمایه‌گذاری کند تا مصون بماند.»
 
در حالی که خانواده اسد در محلات قیمتی مسکو کاشانه‌ای امن برای خود تدارک دیده است، سفر به مسکو و زندگی در آنجا برای یک شهروند عادی سوریه امکان‌پذیر نیست.
+2
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  از سر قبر پدرش که نیاورده! پول ایرانِ بدبخته خب اصلا یه جزیره میخریدی ، کی به کیه؟
  2
  30
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.