از زندگی زیر خط فقر تا زندگی های لاکچری؛ کجاست «عدالت اجتماعی» که جمهوری اسلامی وعده می‌داد؟

تورهای تفریحی دریایی در کنار دانش‌آموزانی که با قایق به مدرسه می‌روند صدای آمریکا :چهار دهه پیش انقلابیون تاکید بسیاری بر شکاف اقتصادی در ایران داشتند و با به رخ کشیدن زندگی تجملاتی مقامات وقت، وعده عدالت اجتماعی می‌دادند. تا جایی که آیت‌الله خمینی، رهبر انقلابیون از آب و برق مجانی و مسکن رایگان برای همگان سخن می‌گفت. اما حالا انقلابیون آن زمان سردمدار حکومتی شده‌اند که آمارهای رسمی خودشان هم از فقر گسترده و فراگیر خبر می‌دهد. در عین حال گزارش‌های رسانه‌ای به طور مداوم از تفریحات گران قیمت طیفی از ثروتمندان ایران خبر می‌دهند. یک سبک زندگی لوکس و گران قیمت که حتی در ابعاد جهانی نیز حیرت آور است.
 
اما دلیل این اختلاف فاحش و معنادار چیست؟ مخاطبان وبسایت صدای آمریکا می‌گویند «نشانه پوچ بودن وعده عدالت اجتماعی از سوی حاکمیت است»
 
اما در ادامه نگاهی می‌کنیم به برخی تفاوت‌های معنادار زندگی در ایران:
ازدواج مرداد ماه سال جاری، اقتصاد آنلاین در گزراشی اعلام کرد چند سال است که عروسی‌هایی با هزینه هنگفت برگزار می‌شود که با خرج آن می‌توان چندین عروسی برگزار کرد. اخبار هزینه‌های اینگونه عروسی‌‌ها در حالی منتشر می‌شود که در همان برهه زمانی مشاور سابق وزیر کشور کاهش ۳۰ درصدی تعداد ازدواج در بازه ۸ ساله را اعلام کرد و گفت سال ۹۸، پول و ثروت به عنوان عوامل خوشبختی، در ایران به رتبه اول رسیده است.
خودرو شهریور ماه سال جاری خبرگزاری ایسنا در گزارشی اعلام کرد به گفته مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران حدود هفت درصد از خودروهای کل ایران و ۶۱ درصد از اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند، با این حال اخبار از گوشه و کنار نشان از جولان خودروهای لوکس میلیاردی در شهرهای مختلف ایران می‌دهد.
مسکن رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن در ایران باعث شد که در یک سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات مسکن در ایران باشیم و از سوی دیگر تورم باعث مهاجرت معکوس و افزایش حاشیه نشینی در ایران شده است، با این حال تصاویری از ساختمان‌های مجلل و مدرن در بعضی از نقاط شهری در ایران نشان دهنده این است که بخشی از جامعه ایران اساسا مشکل مسکن ندارد.
مدارس در حالی سال گذشته رسانه‌های داخلی ایران تصاویری از مدرسه علمیه آیت‌الله خوانساری به عنوان یکی از مدرن‌ترین و مجلل‌ترین مدارس علمیه جهان در قم را منتشر کردند که چندی پیش وزیر آموزش و پرورش در گزارشی اعلام کرده بود که ۳۰ درصد مدارس ایران تخریبی و نیازمند بازسازی است و کمبود فضا، نیروی انسانی و منابع مالی از جمله مشکلات اساسی در آموزش و پرورش ایران هستند.
رستوران اوایل مهر ماه سال جاری مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که نرخ هتل و رستوران‌ نسبت به مرداد ماه و شهریور ماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۱.۴ درصد و ۴۴.۷ درصد مواجه شده است. این افزایش نرخ زندگی بخش عظیمی از جامعه ایرانی به غیر از جامعه مرفه را تحت تاثیر خود قرار داده است.
تفریح با کمی جستجو در شبکه‌های اجتماعی و صفحات اینستاگرامی با تصاویر از مهمانی‌ها و استخر پارتی‌های بزرگ قشر مرفه ایرانی مواجه می‌شوید که در چند سال گذشته بخشی از زندگی آنها شده است. این در حالیست که بخش عظیمی از جامعه ایرانی حتی از دسترسی به ابتدایی‌ترین تفریحات در مراکز عمومی نیز محروم هستند.
+80
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  صدای عمریگا وقت کرد از فقر خود عمریگا بگوید فضولی ایران به شما نیامده
  130
  14
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  اصلاً دلیلی نداره که خمینی پرست ها به فکر مردم فقیر باشند خود خمینی هم گفت من یک تار موی این کوخ نشینان رو به کاخ نشینان نمیدهم چون میدونست موهای کوخ نشینان شپش داره و اگر بده به کاخ نشینان اونها هم شپش میزنند و ممکن کاخ نشینان بعداً ناراحت بشوند چون آخونده ها داشتند یواش یواش کاخ نشین میشدند.
  9
  79
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  آن چیزی که مشخص است، همگی رفتنی هستیم. چه در تخت پادشاهی چه در گلیم بینوایی. ولی آنچه که ما را در پیشگاه خداوند ممتاز می‌سازد، تقوی و کارنامه اعمالمان است. فقیرانی که بر نماز و روزه خود راسخ و خمس و زکات می‌دهند مسلما ارزششان بیشتر از کافرانی است که مثلا بگویند، صاحب هتل آریا در لاس‌وگاس و هتل ملیبو در لوس‌آنجلس هستیم.
  68
  7
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان

  آمریکا کمه کم یک ملیون کارتونخاب داره چرا عکس اونارو نمیزاری ادمین خان؟قول اون دوستمون آذرمیانه با یه پراید قرازه خرج خونواده رو تو ایران درمیاری حتا با موتور پیک موتوری میتونی بشی تو اروپا آمریکامیشه همچی ن کاریکرد؟تو ایران انسانیت هنوز نمرده مشکل شما اینه مشکلتون حکومت نیس.ت
  61
  5
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. ذات انقلاب ۵۷ مبتنی‌ بر دست گیری مستضعفان بوده. که کاملا بر عکس شد. حالا آمریکا چقدر کارتون خواب داره ، یا افریکا چقدر گشنه داره بحثش جداست. انسان و انسانیت هم قصه حسین کرد شبستریه .
  5
  35
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. تو قبول داری که آقازاده ها کرور کرور بچاپند و عیش کنند ولی خودت با مسافرکشی به یک لقمه نان بخور و نمیر رضایت بدی؟
  5
  35
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]تو هم که نقل پاچ مجلس هستی‌. کلا فقط تو دستت نقله، میپاچی اینور و انور. مواظب خودت باش.
  4
  29
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران
  راه حل : ملی کردن صنایع و شرکت های بزرگ خدماتی ، افزایش مالیات ، حمایت از کارگران، توسعه بیمه و رفاه اجتماعی، سیاست گذاری متمرکز، تحدید مالکیت و ایضا محدود نمودن بازارهای انحصاری و شبه انحصاری، توسعه اقتصاد بخش عمومی و کوچک کردن اقتصاد بخش خصوصی، سپردن تولید و توزیع به دولت ، جمع گرایی به جای فرد گرایی، و ارزش دادن به «کار» و نه سرمایه در قیمت گذاری کالا و خدمات است. و همچنین آگاه نمودن توده ها از ماهیت و سرشت خود و ماتریالیسم تاریخی و فلسفه و نفی مذهب ،عرفان و خرافات ، تا هیچ وقت تن به ذلت پادشاهان ، روحانیون و یا امپریالیسم ندهند.
  4
  9
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. تو آمریکا و اروپا یه عده نمی چاپند بقیه رو؟همهجا همینه فرقش اینه تو ایران انسانیت نمرده دههانفرو میشناسی که بوقتش بهت کمک کنن تو آمریکا یا اروپا میتونی ازکسی پول قرز کنی؟یه لقمه نون خالی مسافرکشی شرفش از سگدونی بیشتره لااقل کسی تو ایران توف نمیندازه جلوت یا فحش نمیده چهارتا کاسب وکارمند درست حسابی می شناسنت الان اوناکه تو یونان گیر کردن کسی کمکشون کرده؟نه.
  26
  1
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Piotr - ورشو، لهستان

  [::دانای نادان - زووله، هلند::]. فکر میکردم از من بدبختتر نیس.ت الان می بینم از من بدبختتری چون فکرت هم انسانی نیس.ت از آدمیت دورشدی چسبیدی به چهارتا تیروتخته دوروبرت لااقل من به دهها نفر تو مسیر اومدن کمک کردم آدم مجروح بدوش کشیدم بچه ها رو کول کردم از رودخونه و تپه ردکردم درحالیکه بامن نسبتی نداشتن و زبون همو هم نمی فهمیدیم سوری یزیدی عراقی پاکستانی همهجور آدم بودن یه چیزی مسل گروه آواره های جنگی بودیم. هیچوقتاز کارم پشیمون نیستم تازه خوشحالم که کمک کردم
  25
  3
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. این سایت به زبان فارسیه و در مورد ایران داره می نویسه. چه کار داریم که آمریکا چه خبره؟؟؟ بحث سر اینه که با اون ثروت ایران چرا باید این باشه وضع مردم. اگه قرار به مقایسه هم باشه شما همین لهستان (اگر واقعا اینجا هستی) رو نمی تونی با ایران مقایسه کنی از لحاظ عدالت اجتماعی.در حالیکه ثروت معدنیش رو هم نمی تونی با ایران مقایسه کنی.
  2
  16
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. برای کار خوب کردن ۳ حالت وجود داره. اول شما کار خوبت رو به خاطر دلت یا خدا انجام میدی. دوم به خاطر کسی‌ که دوسش داری و سوم به خاطر خود نمایی و ریا . و البته فقط حالت سوم هستش که شما کاری که کردی رو برای همه تعریف میکنی‌. و هیچ کدوم از اینها که گفتی معنی‌ انسان و انسانیت نمیده . همین که همین الان خیلی‌ راحت به یک نفر که نمیشناسی توهین میکنی‌ ، نشان گر اینه که متاسفانه هنوز انسان نشدی.
  3
  15
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. پس چرا خودت پناهنده شدی؟ چرا نموندی و با مسافرکشی گذران نکردی و چرا الان آرزوی آمدن به آمریکا داری؟!
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  RedBull - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. [::Piotr - ورشو، لهستان::]. آمریکا ادعای حکومت عدل علی‌ نمیکنه، دولت مردان آنها دزدی از صندوق دولت نمیکنند، هر کس هر جور میخواد زندگی‌ می‌کند و غیره، ولی‌ دولت اسلامی زورکی هست میگد من میگم چی‌ درست هست چون تو مغز نداری, تو که ادعا میکنی‌ ایران از هر جا بهتره چرا چپیدی تو لهستان ؟
  4
  13
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. دوست عزیز اگه ما مردمی بودیم که انصاف داشتیم مطمئن باش از این صحنه ها رو آدم هر روز نمیدید. نمیگم آدم خوب نداریم فقط منظورم اینه که نسبت به اروپا ما انصاف نداریم نسبی هستش سعی کن درک کنی وگرنه برگرد به همون بهشتی که ازش فرار کردی
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  همیشه همینه در دنیا فقر ثروت رونما میشه این جهانیست. اما اگر انسان باشیم بنمایش نمیگذاریم
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. راه حل : دزدى نکردن ، جلوى دزدى رو گرفتن ، نظارت بر دزدان ، جلوى دزدانى که گنگ درست میکنند و با پارتى بازى و اسم و لقب از بانک پول میگیرند رو گرفتن ، نظارت بر خود ناظر و به اسم و مقام و ریش و عمامه اعتماد نکردن ، رو بازى کردن و نشون دادن زندگى مقامات و درامدشون تو تلویزیون و هر روز به ملت گزارش دادن ، پرهیز از بالا بردن افراد در حدى که دیگه رومون نشه و جرأت نکنیم ازش بپرسیم چه مى کنى و چه کردى
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. راه حل سوسیالیستی شما؛ همیشه و بر خلاف کتاب ها جواب نمیدهد . بیشتر انسانها مشکلشان با بی عدالتی از سوی کاپیتالیست ها نیست ؛ بلکه در این است که چرا خودشان کاپیتالیست نیستند ؛ و یا نوکر و کلفت ندارند و « با کلاس » نشده اند . برای همین هم کشور های سوسیالیستی به بن بست رسیدند
  1
  3
  جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.